NIEUWS 9 Louis Bontes (59) is terug bij Voor Nederland (VNL), na de episode Bram Moszkowicz. Het kickboksende Kamerlid is 'nog lang niet klaar in Den Haag.' Vonnis van Joegoslaviëtribunaal tegen Karadzic nabij Exclusieve aanbieding voor u als lezer! tuïtief aan dat het misschien zo ver niet zou komen. Nou, dat is gebleken. Nu is hij weg, en hoor ik weer bij VNL. Ik ben opge lucht. Want ik ben nog niet klaar in Den Haag." Bontes heeft al een leven achter de rug als hij in 2008 solliciteert bij Geert Wilders. Hij groeit op in het Rotterdam van de jaren '50 en '60. „De Gouvernestraat. Hardcore Rotterdam is dat. Op m'n 8e werd ik al bijna doormid den geslagen met een houten stok. Harde buurt, hoor. Harde tijd. Maar wel mooi. School ging niet goed: ik ging liever biljarten in de kroeg. Op m'n 17e zei m'n vader: ik ben dat gedonder zat, je gaat maar werken. Die ouwe werkte bij een bedrijf dat scheepsvloeren maakte, daar ben ik ook begonnen. Zakken ce ment sjouwen, specie maken, ij- zervlechten en dan kokend asfalt erop. Mooi werk. „Ik heb daar de eerste gastar beiders zien komen. Turkse jon gens, goeie gasten. Maar een paar jaar later kwam ook de imam, en toen veranderde alles. Gingen ze ineens niet meer mee naar de kroeg, weetjewei. „Na vijfjaar ben ik naar de po litie gegaan. Ik zag de stad veran deren. Mensen vluchtten de wij ken uit, voelden zich er niet meer thuis. Ik dacht: maar die mensen hebben het land opge bouwd. Dit klopt niet. Dat heeft me gevormd. Nu weer: vlakbij waar ik ben opgegroeid, in Rot terdam-West, willen ze een mos kee voor 5.000 man neerzetten. Nou wonen daar amper nog Hol landers, maar toch. Als ik dat te gen kan houden, doe ik dat. Daar om ben ik de politiek in gegaan." Hoe Kamerdebatten met Louis Bontes verlopen: alle fracties doen hun zegje, en aan het eind mag hij in plat Rotterdams zijn verhaal afsteken - terwijl de an dere Kamerleden met hun mo bieltje in de weer gaan. „Ze inter rumperen me meestal niet eens. Dan kom ik met het idee om jiha- disten na terugkeer administra tieve detentie te geven, en dan steunt niemand dat. Komt het CDA er een halfjaar later zelf mee, is het ineens een goed idee. „De meeste Kamerleden we ten totaal niet wat er speelt. Het zijn beroepspolitici, hebben even op een ministerie gewerkt en dan rollen ze de Kamer in. Ze zijn de elite. Bij ons stond er geen piano in huis, of een biblio theek. Als ze mij horen, dan den ken ze: Rotterdam, haven, sim pel. Kunnen we niks mee. „De meesten praten ook hele maal niet zoals ze vroeger praat ten. Heb je Stef Blok wel eens ge hoord? Die 'r' van hem, die kun je niet eens nadoen, ik zweer het je. Voorzitterrrrrr.Limburgs of Gronings praten kan in de Ka mer nog wel, maar Rotterdams: dat vinden ze moeilijk. Alsof je van een andere planeet komt. „Zo'n Klaas Dijkhoff, die wordt nu op het schild gehesen, maar die heeft nog nooit een dag gewerkt. Ik ben totaal niet onder de indruk van dat soort gasten. Ik heb me vanuit de shit opge werkt, heb in m'n vrije tijd gestu deerd, ben op m'n 50e cum lau- de afgestudeerd. Ik voel me nog geen 5 cent minder dan zij. Maar zij voelen zich soms wel meer dan ik, dat voel ik. Moeten ze vooral doen. Ik pak ze keihard te rug." In het MHi7-debat, bijvoorbeeld. Bontes haalt voortdurend uit naar het kabinet, spreekt al van een doofpotaffaire. „Rutte doet gewoon niet alles om de onder ste steen boven te krijgen. Vol gens mij heeft hij allang aanwij zingen dat Rusland er mee te ma ken heeft: Poetin, of hoge militai ren daaronder. Maar als dat bewe zen wordt, wat doe je dan? Een totale handelsboycot? Dat wil Rutte niet. Ik ben niet de enige die er zo over denkt, hoor. Maar andere Kamerleden kunnen niet alles zeggen wat ze vinden." „Ja, ja. Dat gebeurt wel 's. Dan mogen ze iets niet vragen, van wege de fractiediscipline. Dan doe ik het. Niet transparant? Nou, ik geef het nu toch toe." Het avontuur met Moszkowicz heeft zijn partij weinig gebracht: VNL staat nog altijd op nul in de peilingen. Bontes gelooft dat het bij de volgende verkiezingen lukt. „Ik blijf er in geloven." „Niet meer. Hij vertaalt heel goed wat het volk denkt, maar als partijleider maakt hij er een bende van. Z'n partij is nog gam meler dan het bootje van een asielzoeker. Geert wil volgens mij ook niet meer regeren. Hij heeft te veel dingen geroepen waar geen enkele partij in mee gaat. En dat weet hij. Hij wil ze vanuit de oppositie in de tang houden, meer zit er niet meer in. „Ik vind het nog steeds erg hoe het met mij en de PVV is af gelopen. Dat is een litteken. Maar goed: nu hebben we VNL. Als het ons straks lukt verkozen te worden, dan is het toch nog een mooie politieke carrière ge worden. En zo niet? Dat zou wel zeer doen, ja. Maar ik vertrouw op het verstand van de kiezer. En ik geef niet zo snel op." Vandaar ook die tatoeage, legt Bontes uit. Een grote koikarper prijkt al jaren op zijn linkerbo venarm. Het is Japans: een soort samoeraisymbool. Koikar- pers zwemmen tegen de stroom in, begrijp je. Zelfs als ze op de snijtafel liggen, geven ze geen krimp." Met een glimlach: „Die hoef ik niet uit te leggen, toch?" Meer onvrede over functioneren democratie EU Liefst 62 procent van ruim duizend onder vraagden vindt dat de de mocratie op Europees ni veau niet voldoende functioneert, aldus een Politieke Barometer Extra gisteren. Eind vo rig jaar was dat nog 57 procent. Het rapportcij fer voor het „algehele vertrouwen" in de EU daalde van 5,0 in juli 2015 naar 4,4 nu. Onder de Nederlanders steeg ook de onvrede met het functioneren van de ei gen democratie, van 30 naar 38 procent. Het vonnis van het Joegoslaviëtri bunaal in Den Haag tegen de voor malige president van de Bosnisch-Servische Republiek Ra dovan Karadzic volgt op zijn laatst eind maart. Karadzic werd op 21 juli 2008, na dertien jaar op de vlucht, in Belgrado in een stads bus aangehouden en ruim een week later overgebracht naar de ge vangenis in Scheveningen. Hij had al die tijd onder de valse naam Dragan Dabic geleefd en zijn uiterlijk veranderd. Zijn pro ces voor het Joegoslaviëtribunaal begon op 26 oktober 2009 en ein digde op 7 oktober 2014. Hij staat onder meer terecht wegens volke renmoord. Die aanklacht gaat over de gruwelen die in de zomer van 1995 rond het Bosnische Srebreni ca zijn gepleegd. De enclave zou worden beschermd door Neder landse blauwhelmen, maar viel in handen van Bosnisch-Servische troepen. Vervolgens zijn duizen den mannelijke islamitische Bosniërs stelselmatig om het le ven gebracht. De voormalige poli ticus, dichter en psychiater heeft diverse pogingen ondernomen het proces ongeldig te verklaren en te vertragen. Zo beweerde hij dat zijn overbrenging naar Neder land onwettelijk was, hij te weinig tijd kreeg om zijn dossier te bestu deren, hij vreesde voor zijn leven. Karadzic heeft tijdens het proces zichzelf verdedigd. Het tribunaal werd in 1993 opgericht door de Verenigde Naties voor de berech ting van ernstige misdaden ge pleegd tijdens de afscheidingsoor- logen in het voormalige Joegosla vië die er in de jaren negentig woedden. Benefietactie van links Amsterdam tegen Pegida Links Amsterdam zorgt ervoor dat de Pegida-de- monstranten zaterdag 'ook iets leuks achterla ten' in de hoofdstad. SP, GroenLinks en PvdA ma ken 5 euro over aan Vluchtelingenwerk voor elke Pegida-betoger. Dus: hoe groter de beto ging, hoe meer Vluchte lingenwerk financieel wordt geholpen. „Zo ma ken we van de nood een deugd", aldus SP-raads- lid Peter Kwint. Voor de PvdA geldt: „Vluchtelin gen zijn welkom, racis me niet." Friese tieners gepakt voor 23 inbraken Vijf jongens van tussen de vijftien en zeventien jaar oud zijn in Franeker opgepakt voor 23 inbra ken en diefstallen. Twee van de jonge Friezen werden in november bij een inbraak in een win kel op heterdaad betrapt. De andere drie kwamen tijdens het onderzoek in beeld. De tieners maak ten voornamelijk geld en sieraden buit. Ze pleegden de inbraken om snel en gemakkelijk geld te krijgen en voor de kick, verklaarden ze tegen de politie. Politie in Florida schiet 'Bonnie en Clyde' neer In de Amerikaanse staat Florida heeft de politie een paar neergeschoten dat in de media 'Bonnie en Clyde' was gedoopt. De twee dertigers, Blake Fitzgerald en Brittany Harper, werden gezocht wegens roofovervallen, ontvoeringen en andere misdaden. Na een wilde achtervolging over meer dan 35 kilometer volgde een vuurgevecht in de plaats Milton. Fitzgerald heeft het niet overleefd, Harper is gewond naar een ziekenhuis overge bracht. DE FIRM SCHOTT Ga voor alle modellen en kleuren naar Stingler.nl - Nederlandse leest -Vervaardigd in ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 En dan zeggen ze: Louis, stel jij die vraag eens, ik kan dat niet doen. Is Wilders nog steeds uw politieke voorbeeld? DEN HAAG Radovan Karadzic. foto Sava Radovanovic/AP AMSTERDAM AMSTERDAM FRANEKER MILTON BOLD SHOEMAKF.RS stinqler.nl FRUITSSLOOM. Z W I E S E L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9