Oranje moet hopen op slechte dag van Rusland gezondheid NFL-spelers oplaaien SPORT 7 Wang bekende in 1995 al doping De tennisster heeft al tijden last van haar arm en wil die de komen de tijd rust geven. Ze is wel in de Russische ploeg opgenomen, om dat dat een vereiste is om in de zo mer aan de Olympische Spelen te mogen meedoen. Ze is vooralsnog opgesteld voor het afsluitende dubbelspel van morgen, maar dat kan altijd nog veranderen. Vragen in het Engels werden gisteren op de persconferentie overgeslagen, maar haar ongeïnteresseerde blik vertelde veel. Het is dat ze hier móet zijn. Hier is overigens het Olym pisch Stadion van Moskou, waar in een van de hoeken een hard- courtbaan is aangelegd, met een tijdelijke tribune eromheen. In de catabomben van het stadion uit 1980 worden nu boekenmarkten gehouden en speuren de zwerfkat ten naar voedsel. Vorm van de dag De afwezigheid van Sjarapova, de nummer zes van de wereld, zou goed nieuws moeten zijn voor Oranje. Maar dat valt te bezien. Met Jekaterina Makarova (31ste) en Svetlana Koeznetsova (17de) heeft Rusland nog twee speelsters die veel hoger staan dan de Neder- RUSLAND - NEDERLAND landse kopvrouw, Kiki Bertens (106de). „We zijn afhankelijk van hun vorm van de dag", maakte captain Paul Haarhuis het niet te ingewikkeld. „Ze zijn gewoon in staat om ons eraf te rossen. Pas als ze een heel slechte dag hebben, moeten wij er staan. Niemand ver wacht natuurlijk dat wij winnen." Al is Nederland nu twee jaar en zeven landenwedstrijden op rij on geslagen. Voor het eerst sinds 1998 speelt de ploeg weer in de Wereld- groep I, die slechts acht landen telt. En over mooie cijfers gespro ken: Bertens heeft in de Fed Cup een 11-1 winstrecord in het enkel spel. Tegen tweevoudig grand- slamwinnares Koeznetsova staat het 'maar' 1-1. „Ik voel me altijd heel goed in de Fed Cup. Het draait ook om teamspirit en dat zit bij ons wel goed. Hoe ho ger je komt, hoe lastiger het wordt. Kansloos zijn we natuurlijk niet." een Atari, die een op de honderd huishoudens had. Al die verlok kingen kenden wij niet. Wij speelden buiten." En tot slot, als Haarhuis ging tennissen was dat altijd op gra vel. Nu is 60 procent van de tien duizend tennisbanen in Neder land van kunstgras. Haarhuis gru welt ervan. „Bij ons in Brabant is het zeker 75 procent... Op kunst gras of die andere allweatherba- nen leer je geen tennis. De bal stuitert anders, het voetenwerk is een drama. Op kunstgras glijd je altijd door na het slaan van de bal. Soms 10 centimeter, soms 30. Die afstand moet je altijd weer goed maken. Dat lukt best één of twee keer, maar na de derde keer word je gedwongen een alles-of- nietsbal te slaan." 'Op kunstgras leer je geen tennis. De bal stuitert anders, het voetenwerk is anders' Wil je echt een talent opleiden, dan moet je als club (ook) gravel- banen of hardcourt aanleggen. Bij de spaarzame vorstperiode zijn die dan even dicht, het zij zo, maar dat weegt niet op tegen de voordelen, vindt Haarhuis. „In het buitenland ligt bijna nergens kunstgras. Tennis leer je op gra vel of hardcourt." De bond probeert het rode ge malen baksteen weer wat te gaan promoten. Of de hoogtijdagen van het tijdperk Haarhuis-El- tingh-Krajicek-Siemerink-Schal- ken-Verkerk er ooit mee terugke ren, is maar de vraag. „We heb ben het wel over een werelds- port, hè? We zijn geen schaatsen. De concurrentie is gewoon heel groot. De bond heeft twee jaar ge leden ook een plan gemaakt om meer talenten naar buitenlandse toernooien te sturen. We hadden in Australië met Nina Kruijer weer een meisje in het jeugdtoer- nooi. Er komt echt wel wat aan." „Maar", zegt Haarhuis, „indivi dueel talent en de topsportmenta liteit moeten het dan zien te win nen van het ontbreken van een topsportcultuur. En dat is niet eenvoudig." zondheid en veiligheid voor heeft. Van de honderd gaven er 39 aan dat de belangen van de spe lers niet altijd op de eerste plaats komen. De cijfers zetten het aan het denken. Tekenend voor de situa tie in de NFL was het vertrek van Chris Borland, het toptalent koos na een jaartje bij de San Francis co 49ers voor zijn gezondheid in plaats van de vele miljoenen dol lars die hij had kunnen verdie nen. „Ik wil een lang en gezond leven leiden", riep hij destijds. President Barack Obama deed er nog een schepje bovenop. Had hij een zoon gehad, dan wist hij niet of die wel aan de populaire Ame rikaanse sport mocht meedoen. Schikking Na een jarenlange strijd in de rechtbank werd vorig jaar een gro- SUPER BOWL 2016 te groep ex-spelers, die tijdens hun carrière hersenbeschadiging had opgelopen, in het gelijkge steld. De NFL had de gevaren van de sport jarenlang genegeerd. Het resultaat was een schikking ter waarde van een miljard dollar, uit te betalen aan voormalige spelers die lijden aan hersenziekten. Natuurlijk zijn er uitzonderin gen op de regel, maar die moet je met een vergrootglas zoeken. Zo als Antonio Smith, de 34-jarige ro buuste verdediger bij de Denver Broncos. De Super Bowl wordt morgen (in de nacht van zondag op maandag Nederlandse tijd) zijn 179ste optreden in 180 wed strijden op rij. Sinds halverwege 2005 blessurevrij, een unicum in de NFL. PEKING. Een dopingbekentenis van de voormalige Chinese top- loopster Wang Junxia uit 1995 is na ruim twintig jaar in de open baarheid gekomen. Wang, in 1996 olympisch kampioene op de 5000 meter en nog altijd wereldrecord houdster op de 3.000 en 10.000 meter, stelt in het schrijven dat ze destijds gedwongen werd om gro te hoeveelheden verboden midde len te slikken. De internationale atletiekfederatie IAAF is een on derzoek gestart naar de ophefma kende bekentenis. De bond wil eerst weten of de brief authentiek is. Wang Junxia maakte deel uit van het beroemde 'Leger van Ma Junren.' Deze coach zou volgens Wang zijn atletes persoonlijk heb ben geïnjecteerd. ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 MOSKOU. Als het een rookgordijn moest voorstellen, dan was de rook wel heel erg dun. Niemand ge loofde nog dat Maria Sjarapova van daag in actie zou komen bij Rus land - Nederland, de kwartfinale van de Fed Cup. Vandaag, 12.00 uur: Makarova - Bertens Koeznetsova - Hogenkamp Morgen, 10.00 uur: Koeznetsova - Bertens Makarova - Hogenkamp Sjarapova/Kasatkina - Burger/Rus (De speelsters voor de morgen kunnen nog worden gewisseld) Paul Haarhuis Teamcaptain Paul Haarhuis bekijkt de training van het Fed Cup-team met rechts Kiki Bertens, die vandaag als eerste in actie komt. foto Henk Koster De Super Bowl werd vo rig jaar in de Verenigde Staten bekeken door 114,4 miljoen televi siekijkers, een nieuw re cord. Reclamezendtijd is dit jaar duurder dan ooit: een spotje van 30 se conden kost 5 miljoen dollar. De Super Bowl tussen Carolina Panthers en en- ver Broncos wordt in ons land live uitgezon den op het open kanaal van FOX, de kick-off is in de nacht van zondag op maandag om 00.30 uur. De wedstrijd wordt ge speeld in het in 2014 geopende Levi's Sta dium in Santa Clara (Ca- lifornië), waarin 75.000 toeschouwers terecht kunnen. Tickets varië ren van 2990 tot 15.000 dollar. De 'halftime show' wordt verzorgd door Coldplay, met gastop tredens van Beyonce en Bruno Mars. Het volks lied wordt gezongen door Lady Gaga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59