Super Bowl doet discussie 6 SPORT TENNIS Nederland moet het anno 2016 afleggen tegen een hoop andere tennislanden. Toch keert de Fed Cup-ploeg van Paul Haarhuis vandaag terug in de wereldgroep. aria Sjarapova maakte maan dag via de socia le media be kend dat ze haar snoep- merk Sugarpova uitbreidt met een chocoladelijn. Verder heeft ze een volledig nieuwe garderobe, waar voor Nike zeer wordt bedankt. Ze kan iedereen de vernieuwde wa terfles van Evian van harte aanbe velen, en de nieuwe Porsche 911 trouwens ook. Wie Sjarapova volgt op Twitter en Instagram, en dat doen ruim 3 miljoen mensen, ziet dat het haar voor de wind gaat. Een teleurstel lend tennisjaar 2015, de zoveelste kansloze nederlaag tegen Serena Williams op de Australian Open? Ach. Al jaren verdient de blonde schone drie keer zoveel aan com mercie dan met tennissen. Wat zouden we er in Neder land van vinden als onze sporthel den niet meer zo veel winnen, maar wel het ene na het andere grote merk promoten? Paul Haar huis, als Fed Cup-captain neerge streken in Moskou voor de rentree in de wereldgroep, weet het wel. „In ons DNA zit: doe maar ge woon. Als je een nieuwe, grote au to koopt, ben je een patser. In Ne derland heerst nog altijd de calvi nistische cultuur. Sloofje vooral niet te veel uit. In het buitenland zeggen ze: zo, die doet het goed!" De vraag aan Haarhuis (over twee weken 50 jaar)was eigenlijk: waar om had Nederland tussen pakweg 1990 en 2005 liefst zes tennissers die in het enkelspel de mondiale top twintig haalden, en hebben we nu, ruim tien jaar later, nie mand bij de beste vijftig van de mannen en beste honderd van de vrouwen? Haarhuis weet het wel. Hij is niet kritisch op de tennisbond of het opleidingsplan. Misschien lo gisch, hij is in dienst van de KNLTB. Maar voor Haarhuis zit het probleem ook in een paar an dere, simpele zaken. Die vooral te maken hebben met de tijdsgeest In Nederland heerst nog de calvinistische cultuur. Sloof je vooral niet te veel uit' en welvaart in Nederland. „Wij hoeven nergens aan te ontsnap pen. Onze jeugd ontbreekt het aan niets. We hebben het te goed." Cultuur Dat in landen als Rusland, Tsje chië, Roemenië en Polen de ten nissende 'ova's' en 'ic's' elkaar in rap tempo opvolgen, is voor hem geen toeval. „Als je het in die lan den kan maken in de sport, biedt dat een uitweg aan de economi sche omstandigheden. Het wordt volop gestimuleerd. In Nederland missen we die topsportcultuur. Zeggen we: maak je wel eerst school af? Logisch hoor, ik ben zelf niet anders. Mijn zoon Daan heeft echt talent voor sport. Als ik die vanaf zijn zesde elke dag de tennisbaan op had gesleurd, had hij ver kunnen komen. Maar dat heb ik niet gedaan. Ik ken te veel voorbeelden van kinderen die tien jaar geen contact hebben met hun vader of moeder, omdat ze ge dwongen werden iets te doen dat ze niet leuk vonden. Maar denk je dat Russische en Tsjechische ouders ook tegen hun dochter zeg gen: maak eerst je school af? Nog maals, ik vel geen oordeel. Ik vind school ook superbelangrijk. Maar dit zijn wel de verschillen." En hoe zit het met de mentali teit van de hedendaagse jeugd? Als Haarhuis op het nationaal trai ningscentrum in Almere lesgeeft, ziet hij echt wel dingen van zich zelf terug. De drive, de passie voor de sport. Die eigenschappen ston den aan de basis van zijn zes ge wonnen grand slams in het dub belspel, niet zijn uitzonderlijke ta lent. Tot zijn achttiende werd Haarhuis helemaal niet zo gezien. „Ik trainde maar twee keer in de week en voetbalde er lange tijd ook bij." Haarhuis kon zelfs naar PSV. Maar hij ging naar Amerika - om te studeren en tennissen - en werd eenmaal terug in Valkens- waard aan de harde hand van Henk van Hulst een topspeler. Net als Sjeng Schalken en Jacco El- tingh. „En toen trainde ik echt heel hard. Harder dan de profs van nu." Chillen Bij de jeugd ziet Haarhuis welke verleidingen die anno 2016 moet weerstaan. „Na een uur trainen heeft zo'n jongen of meisje hon derd nieuwe berichten in de groepsapp, die allemaal vragen om een antwoord. Hun leeftijdsge noten willen altijd maar chillen, chillen, chillen. Óp een terrrasje, in de bioscoop, achter de spelcom puter. In mijn tijd was er alleen De Amerikanen zijn hele maal klaar voor hun sportfeest van het jaar, de Super Bowl. In de vijftigste editie van de finale van de American football-competitie nemen de Carolina Panthers het in San Francisco op tegen de Den ver Broncos. De mateloos populai re sport ligt in de Verenigde Sta ten echter zwaar onder vuur van wege de gezondheidsproblemen voor de spelers in de NFL. Met her senbeschadiging door de vele har de klappen tegen het hoofd als grootste gevaar. Het Amerikaanse persbureau Associated Press (AP) maakte een week voor Super Bowl Sunday de resultaten bekend van een onder zoek onder honderd spelers van de 32 teams in de NFL. De uit komst van die enquête is even schokkend als verbijsterend. „Ie dereen die dit spel speelt, weet dat er een kans bestaat dat het je laatste wedstrijd is. Iedereen is zich daarvan bewust, maar nie mand wil zich er zorgen over ma ken als ze in het veld staan." Was getekend, Josh Evans. De 24-jarige verdediger van de Jacksonville Ja guars verwoordt op pijnlijke wijze de gevoelens van hemzelf en veel van zijn collega's. Hersenschudding Ondanks het dragen van een helm en de beschermde kleding is Ame rican football een gevaarlijke con- tactsport, waarbij tegenstanders op hardhandige wijze uitgescha keld kunnen worden. De NFL is al jaren bezig de regels van de sport aan te passen zodat de kans op (hersen-)letsel kleiner wordt. In de praktijk is daar niet altijd wat van te merken. Sterker nog, het aantal gerapporteerde hersen schuddingen in de afgelopen regu liere competitie was het hoogst sinds de laatste vier jaar: 182 ten opzichte van 115 in 2014. Een stij ging van liefst 58 procent. De vraag is wat zwaarder telt: een overwinning of het welzijn van de hoofdrolspelers? Minder dan de helft van de ondervraag den in het AP-onderzoek denkt dat de clubs, de trainers en de me dische staf het beste met hun ge- 'We hebben het te goed in Nederland' door Rik Spekenbrink Paul Haarhuis Paul Haarhuis poseert voor het Kremlin in Moskou, waar zijn Fed Cup-team het opneemt tegen Rus land. „We hebben het wel over een wereldsport, hè. We zijn geen schaatsen." foto Henk Koster door Ralph Blijlevens „ledereen die dit spel speelt, weet dat er een kans bestaat dat het je laat ste wedstrijd is", stelt Josh Evans (links) van de Jacksonville Jaguars, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58