voetbal een schrijnend tekort aan autonome denkers én aan trainingsuren SPORT 5 interview Het leven als een tevreden pensionado biedt de kleurrijke voetbaltrainer Co Adriaanse (67) een ruime, open blik op de huidige Nederlandse voetbalcrisis. 'Voetprint achterlaten? Guus is er zo eentje. Of Louis. Ik niet' qua oefenstof. Ging ik een hele training lang lefties spelen: partij tje met je verkeerde been. Niet vanuit een diepere gedachte, maar spontaan en vooral bedoeld om een patroon te doorbreken. Bij Ajax had ik ooit geen fitte rechts back meer. Vroeg ik aan de spe lers: oké jongens, wie wil er van daag rechtsback? Shota Arveladze stak gelijk zijn vinger op. 'Ik, trai ner. Rechtsback is het makkelijk ste wat er is, want als je het niet meer weet, speel je gewoon terug naar de keeper. Die staat altijd vrij.' Originele gedachte, vond ik. Daar hou ik van." U was hoofd jeugdopleiding in de gouden jaren negentig van Ajax. Hoe kijkt u aan tegen de strijd die daar de laatste jaren is gevoerd? Zeg maar de discussie: specifiek indivi dueel opleiden versus het traditio neel opleiden in teamverband? „Ik geloof erin dat je spelers ook heel goed 'individueel kunt trai nen in teamverband'. Dat vraagt wel goede, kundige trainers, die een specifiek probleem trainbaar kunnen maken. Bij Ajax hebben ze het de laatste jaren wel erg com plex gemaakt allemaal, ludoka's, wetenschappers, een heel leger aan specialisten. Ik geloof in voor uitgang, maar je kunt het jezelf ook te moeilijk maken. Ik sprak Wim Jonk daar wel eens over. Die zei heel eerlijk: 'Ik ben eigenlijk gewoon een schilder'. Die jongen heeft een prima voetbalvisie, kan een uitstekende trainer worden. Maar hij moest bij Ajax een com pleet, complex bedrijf aansturen, waar allerlei belangen en specialis men kriskras door elkaar liepen. Dan sla je door, denk ik. Vooruit gang is prima, maar op Voorland hadden wij per elftal één heel goe de trainer en één teambegeleider. Ook dat leverde spelers als Van der Vaart, Sneijder, Seedorf, Klui- vert en Davids op. Dus ja. Zeg het maar." „Deels wel. Een ander groot pro bleem is dat we gewoon te weinig doen. Die hele doctrine van Ray mond Verheijen; het heeft ertoe geleid dat we in Nederland ge woon te weinig trainen om beter te worden. Wij zijn in Nederland bovenal gaan trainen om niet ge blesseerd te raken. Het is puur zui gelingenzorg geworden. Geloof jij nou werkelijk dat een voetballer niet twee keer per dag kan trai nen? Natuurlijk wel. Ik ben zeker niet wars van inspanningsfysiolo gen, maar de invloed van Verhei- jen is dodelijk voor ons voetbal. We verliezen de slag, omdat we ge woon te weinig doen." CO ADRIAANSE „Volgens mij heeft Feyenoord dat probleem veel vaker gehad en niet alleen onder Rutten. Misschien is het dus wel een probleem van Feyenoord. Maar los daarvan: bij bijvoorbeeld Cambuur werken ze volgens een heel andere methode van inspanningsfysiologie. Geba seerd op het idee dat iedere spor ter drie zogenoemde energieleve ringssystemen heeft, die je gericht kunt aanspreken in je trainingen. Daar geloof ik veel meer in." „Het probleem met trainen op po sitiespel is vaak: positiespel is ei genlijk gewoon een spel zonder doel. Het leidt nergens anders toe dan tot balbezit. Ook daarin zie je nu steeds dezelfde patronen terug bij Nederlandse teams en trainers: controle, haal die bal eruit. Ter wijl positiespel ertoe zou moeten leiden dat je een doelpunt maakt. Dat je vóóruit speelt." „Dat hangt met elkaar samen. We vergeten nog wel eens dat je het voetballen het beste zelf kunt le ren. Door het gewoon heel veel te doen. In plaats daarvan creëren wij 'aangeleerde' voetballers. Wij leren kinderen hoe ze moeten voetballen in plaats van dat ze het elkaar leren. Jongens zoals Tanna- ne of Tighadouini, aan hen zie je: die hebben het zichzelf geleerd. Maar hoeveel van dat soort spelers zijn er nog in Nederland? Veel te weinig. Kijk eens naar het midden veld van Ajax. Er is er niet één die een mannetje kan passeren, of die een oplossing ziet die niemand an ders had gezien. Klaassen niet, Ba- zoer niet, Gudelj niet. Ja, dan krijg je dus het voetbal dat je nu steeds ziet, elke week." „Nee, ik hoef niet zo nodig een 'voetprint' achter te laten voor het Nederlandse voet bal, zoals Guus Hid- dink dat benoemde", zegt Co Adriaanse desgevraagd. „Voet prints zijn voor de grote diersoorten. Guus is er zo eentje. Of Louis. Ik niet." Een technisch direc teurschap bij de KNVB is dan ook geen optie, stelt de oud-coach. „Dat is een fulltime baan, dat zie ik niet meer zitten. Bovendien: Jel- le Goes doet dat nu, en dat doet hij prima. Ik zal hem zeker mijn mening geven in de werkgroep die nu is ingericht voor de trai nersopleiding, maar ik zie voor mezelf daarin geen andere rol." ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 nu puur zuigelingenzorg' Ligt de sleutel voor een nieuwe glo rietijd bij de Nederlandse trainersop leiding? Loopbaan als speler: 1964-1970 De Volewijckers 1970-1976 FC Utrecht Loopbaan als trainer: 1979-1983 Zilvermeeuwen 1984-1988 PEC Zwolle 1988-1992 FC Den Haag 1997-2000 Willem II 2000-2001 Ajax 2002-2005 AZ 2005-2006 FC Porto (Por) 2006-2007 Metallurg Donetsk (Oek) 2007-2008 Al-Sadd (Qat) 2008-2009 Red Bull Salzburg (Zwi) 2010-2011 Olympisch elftal Qatar 2011-2012 FC Twente Fred Rutten zegt dat ook, maar zijn teams presteren wel altijd minder in de laatste fase van het seizoen. Maar dat voortdurende, trage ge schuif in de eredivisie. Hoe door breek je dat? Zit het ook niet gewoon in de oplei ding van onze spelers? Co Adriaanse: „On ze topclubs worden alle drie getraind door spelers die in een verdedigende rol speelden, die linksbe nig zijn en die zo'n honderd interlands hebben gespeeld." foto Dingena Mol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57