Handjes kunnen al vroeg in de lucht Oud-coach Co Adriaanse ziet in het vaderlandse 4 SPORT Gisteren in de Ronde van Valen cia klom Dylan Groenewegen gis teren in zijn gele pakje als win naar een podium op. Rechts een schone Spaanse. Links van hem haar niet veel minder mooie twee lingzus. In zijn handen een bosje voorjaarsruikers en een iets te gro te glimbeker. In de eerste de beste Europese etappekoers van 2016 zorgde de nieuw aangetrokken sprinter er hoogstpersoonlijk voor dat zijn nieuwe werkgever niet weer zo lang moet wachten. Wereldtoppers als Nacer Bou- hanni en Tom Boonen liet hij in zijn debuutsprint voor Lotto ach ter zich. En al ging het maar om een ritje in de Ronde van Valen cia, hooguit een opwarmkoers richting het voorspel van het ech te werk. Winnen blijft winnen. De 'handjes in de lucht', zoals teambaas Richard Plugge het cre do van 2016 in deze krant zo tref fend omschreef. „Meteen een zege pakken, dat is voor elke ploeg belangrijk", be sefte Groenewegen, overgekomen van Roompot, het belang van zijn gewonnen spurt. „De ergste druk is er maar vast af." Voor Merijn Zeeman, in Spanje actief als ploegleider, voelde de sprintzege dan ook als een bevrij ding. „Vorig jaar was het gewoon niet goed. We wonnen veel te wei nig. Dus werk je een hele winter aan nieuwe projecten, zoals twee sprinttreinen rondom Dylan en Moreno. Dat we daarmee nu met een al van die nul af zijn, dat voelt zo heerlijk. Dan besef je pas wat winnen met een team doet." Groepsapp „Vooral voor de sfeer is dit een stuk prettiger dan maanden niet winnen. Het is meteen druk op onze groepsapp", merkte ook Hof land, die vanaf maandag sprints moet gaan winnen in de Rondes van Qatar en Oman. „Daar reis ik toch wat relaxter naar toe, nu Dylan er alvast eentje op zak heeft. Lekker voor het vertrouwen van de ploeg, dit." En vertrouwen, daar draait vol gens Zeeman alles om. Drie jaar te rug, toen er nog Blanco op de shirts stond, zag hij van dichtbij waar een snelle zege toe kan lei den. Toen won Tom-Jelte Slagter in januari al een rit en het eind klassement van de Tour Down Un der. Nog voor de klassiekermaand april stond de zegeteller toen al op tien. „Maar dat was toen nog gro tendeels de oude Rabobankploeg, met al die kopmannen. Nu doen we het met veel meer jonkies en talenten. Daarom is snel winnen nu misschien nóg wel belangrij ker", aldus Zeeman. Groenewegen: „Niet dat het sei zoen nu al geslaagd is, maar hier gaan we wel even heel goed van genieten." Co Adriaanse spreekt het zinne tje uit met een mild ironische glimlach, expres in een lichte ver traging. „We vergaten onszelf vandaag te belonen", zegt Adriaan se. Grijnzend: „Ik hoor dat trai ners voortdurend zeggen de laat ste tijd. Wat is dat nou voor een rare, halfzachte uitdrukking?" De oud-voetbaltrainer zegt het nog een keer, nu ietsje thea traler: „Goh, heel jammer, maar we vergaten onszelf vandaag te be lonen. Dat is toch kindertaal? Als of ze op een kinderfeestje per on geluk vergeten zijn de ballonnen op te blazen. Zo klinkt het." Hier spreekt Adriaanse in zijn rol als immer scherpe taalpurist. Het gesprek is nog niet halverwe ge, maar de geboren Amsterdam mer heeft alweer een paar karak teristieke woordcombinaties uit zijn mouw geschud. Zoals: „Bij FC Twente zagen ze mij als een separatist. Ik was er artikel 9 van de kerkorde." En over het Europe se succes van PSV klinkt een Co-klassieker: Dat is ook ge woon scorebordjournalistiek, hoor." Of, over de gedoseerde trai ningen volgens de methode-Ver- heijen, waarover straks meer: „Puur zuigelingenzorg." Het is bepaald geen straf om Adriaanse te interviewen in zijn huidige, tamelijk zorgeloze nieu we leven. Juist zonder de druk van steeds een nieuwe toppresta tie is hij charmant, gevat en origi neel, zowel in gedachten als in taalgebruik. „Ik heb een rustig, prettig leven," vindt hij zelf. „Ja, klopt, ik leef als een pensionado. Mensen zoals Guus, Louis, Dick of Bert hebben moeite om niets te doen. Het trainersvak blijft maar kriebelen bij ze. Ik heb dat niet." In december en januari ver toefde Adriaanse in zijn huis in Oostenrijk. Vorige week was hij een ochtendje op de Joop Wester- weelschool in Amsterdam, las hij zijn favoriete kinderboek voor aan een groep kinderen: Koning Kakkedorus leert snel voetenwerk. Oude vrienden ziet Adriaanse nu vaker dan ooit. Hij schaatst graag in de winter en fietst in de zo mer. „Toertochten. De oude Zui- derzeeroute. Prachtig, hoor." Niettemin is het voetbal nog altijd een rode draad in zijn le ven. Vorig jaar was hij sidekick bij de Cursus Coach Betaald Voet bal, als een soort seniordocent. Adriaanse is regelmatig tafelgast bij Studio Voetbal. Hij leest en ziet nagenoeg alles en hij heeft zitting in een werkgroep van de KNVB, ingericht om de trainers opleiding te verbeteren. „Het is toch wel heel wonder lijk hè," zegt Adriaanse opeens, min of meer onaangekondigd. „Onze topclubs worden alle drie getraind door spelers die in een verdedigende rol speelden, die linksbenig zijn en die pakweg honderd interlands hebben ge speeld. Oh ja, en ze hebben 'toe vallig' alle drie ook nog bij de club gespeeld waar ze nu trainer zijn. Dat is blijkbaar het profiel van wat wij goede trainers vin den in Nederland. Linksbenig. Van origine verdedigend inge steld. Veel interlands." „Is dat zo? Ik som toch gewoon wat feiten op?" „Nou, ik vind het wel heel toeval lig. In mijn beleving is het trai nerschap een heel complex vak, waar tal van kwaliteiten bij ko men kijken. Didactisch, commu nicatief. Je moet managementta lent hebben. Je moet gestructu reerd kunnen werken, verstand van voetbal hebben, sociaal slim en vaardig zijn. Dat is nogal wat. Als ik dat naast elkaar leg en ik zie hoe herkenbaar een club als Cambuur speelt, dan denk ik wel eens: waarom zou Henk de Jong eigenlijk geen trainer kunnen zijn van PSV? Zou iemand als hij daar géén kampioen zijn gewor den?" „Feit is dat er een weeffout zit in de trainersopleiding zoals die nu is. Guus Hiddink heeft destijds een soort uitzonderingspositie ge creëerd voor oud-topspelers, die via een korte omweg hun diplo ma kunnen halen. Niks ten nade le van die jongens hoor: maar het klopt niet. Trainer zijn is een complex vak, meer nog dan vroe ger. Je moet geschoold zijn. Je moet kennis vergaren, specifieke kwaliteiten bezitten." 'Heel jammer, maar We vergaten onszelf vandaag te belonen. Dat is toch kindertaal?' „Ik vind het knap, juist omdat het zo'n moeilijk vak is gewor den. Vroeger deden wij alles zelf, tegenwoordig moet je een com pleet team van specialisten aan sturen, allemaal met hun eigen kennisgebied. Inspanningsfysiolo gen, analisten, medici. Bij Feye- noord werkt iemand als Casper van Eijck. Dat is een heel vooraan staand intellectueel, een interna tionale autoriteit op het gebied van alvleesklierkanker. En die wordt dus aangestuurd door Van Bronckhorst, een jongen die am per op school heeft gezeten en die in zijn leven eigenlijk alleen gevoetbald heeft. Nou, ga er maar aan staan. Lijkt mij nog niet zo makkelijk." „In algemene zin: vrijwel elk team in Nederland voetbalt tegen woordig hetzelfde. Het is alle maal volgens hetzelfde patroon. De opbouw begint bij de keeper, „Ja. We hebben altijd autonome denkers gehad in ons voetbal. Niet alleen de bekende grote na men, maar ook gewoon Bert Ja cobs en Fritz Korbach. Originele, creatieve mensen. Die kregen dat zinnetje echt hun bek niet uit, hoor: we vergaten onszelf te belo nen vandaag. Maar die beheersten de kunst om iets teweeg te breng en. In een team, op het veld. Ze durfden muren te doorbreken." „Ik geloof in structuur, maar al mijn teams speelden creatief, aan vallend en herkenbaar. En ik was niet bang om dingen compleet anders te benaderen. Tactisch of de backs gaan 'hoog staan', de centrumverdedigers gaan breed uit elkaar en de 'zes' zakt iets in. Elke week opnieuw. Het is heel voorspelbaar geworden allemaal. Erik ten Hag bij FC Utrecht doet het anders. Cam buur speelt herken baar, snel vóóruit. En De Graaf schap blijft on der Jan Vreman jagen en druk zet ten, degradatie voetbal of niet. Dat zie ik en dat vind ik mooi. Maar dat zijn echt de uitzon deringen. Ik mis het crea tieve, het echt anders durven den ken." Zie hier het we zen van Co Adriaanse. Bo venal maakte hij decennialang naam als een ui terst eigenzinnige trainer, werkend vol gens zijn eigen wetten en principes, voortdurend balance rend met risico's. „In een voetbal elftal wil ik een schilderij herken nen", zei hij ooit. „Je moet aan het spel kunnen zien: dat is Brueghel. Dat is Van Gogh. Dat is Mondriaan. Zo moet je ook kun nen zien: dat is een team van Adriaanse of van Beenhakker." Nu vertelt Adriaanse over de kunst van ondernemerschap. „Al le succesvolle zakenmensen die ik ken, hadden één ding gemeen: ze durfden risico's te nemen. Niet door blind te gokken, maar wel door snel te beslissen. Je in tuïtie durven volgen, lef tonen, sneller schakelen dan de rest. An ders durven denken. Dat bepaalt of je succesvol bent. Dat is met voetbaltrainers niet anders. Neem Guardiola. Die is niet al leen zo goed omdat hij de basis kwaliteiten heeft van een goede, intelligente trainer. Hij heeft ook gewoon het voetbal vernieuwd, met een geheel eigen werkwij ze." 'Ons voetbal is Dylan Groenewegen van Lotto-Jumbo komt in de Ronde van Valencia als eerste over de streep na een rit van Sagunto naar Alzira. foto EPA door Arjan Schouten ALZIRA. Tot 2 mei duurde het vorig jaar tot Moreno Hofland de ge plaagde wielerploeg Lotto-Jumbo ein-de-lijk eens liet juichen in de Ronde van Yorkshire. Een seizoen verder loopt de formatie nu al drie maanden voor op schema. UITSLAGEN GOLF Dubai (VAE). Desert Classic. Stand na tweede ronde: 1. Carbrera-Bello (Spa) 134 slagen, 2. Els (ZAf), Willet (Eng), Fis her (ZAf) 135, 5. o.a. Luiten 136. TENNIS Sofia (Bul). Mannen. Kwartfinales: Muller (Lux/6) - Garria-López (Spa/3) 7-6 (6) 6-4, Bautista (Spa/1- Mannari- no (Fra/8) 6-4 6-3, Troicki (Ser/2) - Kohlschrei- ber (Dui/5) 6-3 6-4. WIELRENNEN Ronde van Valencia. Derde etappe: 1Groenewegen (Ned) 173,5 km in 4.04.12, 2. Bouhanni (Fra), 3. Porsev (Rus), 4. Boonen (Bel), 5. Kreder (Ned), 6. Van Genechten (Bel). Algemeen klassement: 1. Poels (Ned) 8.36.54, 2. Sanchez (Spa) 0.15, 3. Rosa (Ita) 0.22, 4. Flerrada (Spa) 0.26, 5. Jun- gels (Lux) 0.27, 6. Moreno (Spa) 0.32, 10. Cle ment 0.45, 24. Slagter 1.24. Ronde van Dubai. Derde etappe: 1. Lobato (Spa) 172 km in 4.13.23, 2. Nizzolo (Ita) 0.02, 3. Dillier (Zwi) 0.04, 4. Cancellara (Zwi), 5. Gilbert (Bel), 6. Kit tel (Dui), 14. Boom 0.17, 19. De Kort 0.27. Al gemeen klassement: 1. Nizzolo 11.56.11, 2. Lobato 0.02, 3. Kittel 0.06, 4. Dillier 0.12, 5. Izagirre (Spa) 0.19, 6. Gilbert (Bel) 0.21, 18. De Kort 0.40. Herals Sun Tour. Tweede etappe: 1. Ewan (Aus) 144 km in 3.29.06, 2. Putt (VSt), 3. Kennaugh (GBr) 0.03, 4. Froome (GBr), 5. Bobridge (Aus), 6. Haig (Aus) 0.14, 50. Kamstra 2.38, 82. De Keijzer 10.29. Algemeen klassement: 1. Kennaugh 6.33.21, 2. Froome 0.13, 3. Bobridge (Aus) 0.31. 4. Haig (Aus) 0.48, 5. Smith (NZI) 0.52, 6. Howson (NZI) 0.53, 47. Kamstra 8.09, 91. De Keijzer 21.41. Ster van Bessèges. Derde etappe: 1. Chavanel (Fra) 3.40.06, 2. Gallopin (Fra), 3. Vichot (Fra), 4. Delfosse (Bel), 5. Cousin (Fra), 6. Hardy (Fra), 28. Bovenhuis 2.45, 40. Reus 2.48. Algemeen klassement: 1. Chavanel (Fra) 10.56.53, 2. Gallopin 0.02, 3. Vichot 0.09, 4. Dron (Bel) 0.11, 5. Cousin (Fra) 0.12, 6. Tulik (Fra) 0.14, 27. Bovenhuis 3.00 Ronde van Qatar, vrouwen. Vierde etappe: 1. Hosking (Aus) 73 km in 1.46.09, 2. Wild (Ned), 3. Van de Ree (Ned), 4. Koster (Ned), 5. Olds (VSt), 6. Tagliaferro (Ita). Eindklassement: 1. Worrack (Dui) 10.01.37, 2. Kasper (Dui) 0.17, 3. Van Dijk (Ned) 0.28, 4. Garfoot (Aus) 0.43, 5. Elvin (Aus) 0.50, 6. Pie- ters (Ned) 0.53. door Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels Er klinkt wat scepsis of cynisme door in wat u zegt. U zegt dat vast niet zomaar. Dit klinkt als het aloude verhaal van het paard en de ruiter. Is dat een specifiek Nederlands probleem? Co Adriaanse Hoe kijkt u in dat opzicht naar ie mand als Giovanni van Bronckhorst, die nog nooit een team trainde, maar nu hoofdcoach is bij Feye- noord? Zijn er jonge trainers in wie u iets bijzonders herkent? Die iets spe ciaals hebben? Is dat de kruising waarop we nu staan? Dat we onszelf in Nederland opnieuw moeten uitvinden, te be ginnen bij de coaches? U heeft ook de naam van een tame lijk rechtlijnige structuurdenker. Een schoolmeester, zogezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56