VN vindt Assange moet vrij komen Reisorganisaties boeken tientallen trips naar Zuid-Amerika om vanwege het zikavirus. 4 NIEUWS tijgermug, DEN HAAG. Tientallen zwangere vrouwen hebben afgelopen we ken hun reis naar Zuid-Amerika afgeblazen uit angst voor zika. Ze hebben op televisie de gevolgen van het virus gezien en willen ab soluut niet meer op vakantie naar Zuid-Amerika, merken de reisor ganisaties. Reisorganisaties zijn niet ver plicht een reis naar Zuid-Amerika om te boeken. Er geldt immers nog geen negatief reisadvies, maar uit coulance gebeurt het wel. Reisorganisaties TUI, Coren- don en Thomas Cook/Necker- mann laten zwangere vrouwen met reisbestemming Zuid-Ameri ka kosteloos omboeken naar een gelijkwaardige vakantie. Dat is nu vooral gebeurd bij vrouwen die in verwachting zijn en die naar Cura sao of de Antillen wilden. De reis organisaties vragen wel een zwan gerschapsverklaring voordat er iets gewijzigd wordt. En de reisbe stemming moet voorkomen op de lijst van zikalanden van het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Ook de partner en eventuele anderen in het reisge zelschap kunnen de reis wijzigen. Een tropische mug brengt het virus over, maar in Rio de Janeiro is zika nu ook vastgesteld in speek sel en urine van patiënten. Weten schappers wijzen erop dat nog De verwachting is dat er dit jaar zo'n 250 reizigers besmet naar Spanje zullen terugkeren uit Amerika niet is vastgesteld dat het virus zich ook via deze lichaamsvloei stoffen kan verspreiden. Maar de Braziliaanse gezondheidsautoritei ten waarschuwen zwangere vrou wen wel nog beter op te passen met hun lichamelijke contacten. Het aantal mensen in ons land dat besmet is met het zikavirus is inmiddels opgelopen tot twintig, meldde minister Schippers van Volksgezondheid gisteren. Onder hen zijn voor zover bekend geen zwangere vrouwen. De mensen hebben de besmetting opgelopen in Suriname en Curasao. De gele- koortsmug komt hier niet voor. Het virus is gevaarlijk voor on geboren kinderen. Als een zwan gere vrouw besmet raakt, kan de baby de hersenaandoening micro cefalie krijgen. De kinderen wor den geboren met een te kleine schedel en er kan sprake zijn van een verstandelijke beperking. In Spanje dook donderdag het eerste Europese geval op van een zwangere vrouw die besmet is ge raakt met het zikavirus. In datzelf de Spanje, vooral aan de door mil joenen toeristen bezochte costa's, huist sinds tien jaar de Aziatische een van de twee mug gensoorten die het zikavirus op mensen kan overbrengen. Het insect heeft zich ook in an dere populaire gebieden als Zuid-Frankrijk en grote delen van Italië geïnstalleerd. „De zikageval- len die tot nu toe in Spanje zijn „We hebben een belangrijke over winning geboekt", grijnsde Assan ge nadat de speciale VN-werk- groep die omstreden detenties on derzoekt, haar bevindingen be kend had gemaakt. „Het heeft voor een lach op mijn gezicht ge zorgd", zei de Australiër via een vi deoverbinding met de ambassade van Ecuador in Londen, waar hij in juni 2012 asiel aanvroeg. Het werd Assange te heet onder de voeten toen twee vrouwen in Zweden beweerden dat de klok kenluider hen had mishandeld en aangerand. Assange heeft de be schuldigingen altijd ontkend. Hij stelt dat de Britten hem zullen uit leveren aan Zweden en dat hij van daaruit naar de Verenigde Staten wordt gestuurd. De Amerikanen willen hem vervolgen voor het pu bliceren van geheime documen ten over onder meer de oorlogen in Afghanistan en Irak. Vanuit de ambassade maakte Assange zijn zaak in 2014 aanhan gig bij de Verenigde Naties omdat er sprake zou zijn van mensen rechtenschendingen. Hij kan zijn kamer niet uit, heeft er nauwelijks frisse lucht en kampt daarom met gezondheidsklachten. Maar als hij de ambassade zou uitwandelen, wordt hij gearresteerd door de po litie. Tegen Assange is vanwege de zaak in Zweden een Europees ar- 'Deze belangrijke overwinning., heeft voor een lach op mijn gezicht gezorgd' restatiebevel uitgevaardigd. De werkgroep geeft Assange ge lijk en oordeelt dat hij zijn vrij heid moet terugkrijgen. Ook heeft de WikiLeaks-oprichter recht op een schadevergoeding voor de 3,5 jaar in de ambassade. De Spaanse oud-rechter Baltasar Garzon, die Assange juridisch bijstaat, stelt dat Zweden en Groot-Brittannië verplicht zijn zich te houden aan de VN-uitspraak. Groot-Brittan- nië zegt dat Assange een gelegiti meerde arrestatie ontwijkt door in de ambassade te blijven. Boven dien, stelt de Britse justitie, is As sange nooit gedwongen in de am bassade te verblijven maar is hij er vrijwillig binnengegaan. De Britten zeggen dat zij ver plicht zijn Assange uit te leveren aan Zweden. De regering van dat land zegt weinig te kunnen doen omdat de zaak onder de rechter is. De Ecuadoraanse minister van Buitenlandse Zaken Ricardo Pati- no eiste gisteren een vrije aftocht van Assange uit de ambassade. Zwangere vrouwen uit angst niet op vakantie door Ton Voermans en Edwin Winkels Moeders en hun kinderen met hersenaandoening microce falie vieren in Recife (Brazilië) dat Juan Pedro (tweede baby van rechts) twee maanden is. Het zikavirus zou microcefalie veroorzaken, foto Felipe Dana/AP 20 Het aantal mensen in ons land dat besmet is met het zikavirus is inmiddels opgelopen tot twintig. Julian Assange op het balkon van de ambassade van Ecuador, foto AFP door Gerben van 't Hof LONDEN. Julian Assange moet de ambassade waar hij nu ruim drie jaar verblijft, kunnen verlaten zon der te worden opgepakt. Ook heeft de WikiLeaks-oprichter recht op een schadevergoeding. Dat heeft een VN-commissie besloten. Julian Assange WikiLeaks-oprichter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4