Is kerk van de gemeente of de gemeenschap? ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws 3D ni ken werk Wankel Vers op de wereld. De eerste stappen zijn nog wankel. Straks komen de kijkers, die vertederd aaah en oooh roepen. Met zoveel liefde zou je op een lang leven mogen rekenen, foto Mechteld Jansen In Grijpskerke biedt de PKN de Ontmoetingskerk te koop aan, in Kruiningen groeit de gereformeerde gemeente te gen de verdrukking in. Het kerkge bouw wordt uitgebreid van 750 naar 1150 zitplaatsen. Beide kerkbe sturen zijn druk in de weer met hun onroerend goed. Een verschil tussen schaarste en overvloed. In Grijpskerke kent de PKN ge meente twee gebouwen, de Mi- chaëlskerk ligt in de Kerkring. Het is een gebouw uit de veertiende eeuw. De Opstandingskerk is sinds 1967 in gebruik als vervan gende nieuwbouw van de gerefor meerde kerk, die eerst bouwvallig en daarna afgebroken werd. De kerkdiensten vinden nu afwisse lend in de kerken plaats en zij wor den wekelijks door 150 tot 200 ge meenteleden bijgewoond. Hoe anders is dat bij de Gerefor meerde Gemeente in Kruiningen. Pas in 1943 kreeg Kruiningen een eigen gereformeerde gemeente en in 1950 kende die zo'n 300 leden. Na de uitbreiding kunnen de hui dige 1124 leden tegelijkertijd hun plek vinden in de kerk. Op 20 april aanstaande is de officiële ope ning en al is men in deze kring niet zo van de partijtjes, dat een dergelijke groei gegeven is, mag toch best feestelijk worden ge noemd? Net zoals het feit dat er binnen budget veel meer is gereali seerd dan voorgenomen. De be strating is aangepast, het litur gisch centrum vernieuwd en groot onderhoud aan de bestaan de bouw is ook uitgevoerd. Men sen uit de eigen gemeente hebben de handen uit de mouwen gesto ken en zelfs de predikant leverde een extra bijdrage. Hij bundelde preken in een boekje en liet de op brengst ten goede komen aan de uitbreiding. De kerk wordt alleen gebruikt door de gereformeerde gemeente zelf. Het idee een kerk te sluiten en af te stoten doet aan vankelijk pijn bij mensen met goe de herinneringen aan de kerk waar zij zijn getrouwd, kinderen hebben laten dopen en graag ter kerke gaan. Maar de krimp van de PKN-gemeente in Grijpskerke ging gelijk op met de groei van zorgen over de financiële lasten van twee gebouwen. Nuchter en rationeel werd besloten dat de kerk in het centrum moest blijven voortbestaan, ook ten behoeve van de dorpsgemeenschap. Door de andere kerk nu te verkopen kunnen financiële middelen be schikbaar komen om de Michaëls- kerk toekomstbestendig te maken. Het doel is de kerk multifunctio neel in te zetten voor het hele dorp. Met een wat aangepaste in richting is de kerk beter bruikbaar voor tentoonstellingen en bijeen komsten van verschillende snit. De kerkrentmeester die ik spreek hoopt dat de verkoop van de Op standingskerk wil vlotten. Naast me ligt de verkoopbro chure. Ik blader zus, denk zo en vraag me af hoe het zou zijn in een kerk te werken of te wonen. Is het passend blij te worden van een kerk die te koop is? Of gechar meerd te zijn van het idee dat de monumentale kerk het kloppende hart van Grijpskerke wordt terwijl de kerkelijke gemeente krimpt? ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 door José Baars Leestips bij deze column en een over zicht van de kerkdiensten voor zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47