Je ei ier niks te zoeken. In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Fervent schaatser, docent maar vooral een gezinsman. Henk Kasper blijft verankerd in het hart van zijn gezin. Foto's waarop Henk niet lacht? Nee, die kan Ellie Kasper zo gauw niet vin den. „Hij lachte eigenlijk altijd." Die gulle lach van Henk staat voor eeuwig in haar herin nering gegrift. Grinnikend op het ijs, fietsend, relaxed op vakantie, la chend de marathon lopend, in de tuin; zijn pretogen toveren een glim lach op het gezicht van Ellie als ze de foto's van haar geliefde bekijkt. Henk overleed op to februari 2014 aan darmkanker. Hij werd slechts 55 jaar oud. Ellie: „Hij heeft zijn leven volop geleefd. Heel veel gedaan. Hij zei vroeger 'ik word vast niet oud', omdat zijn vader heel jong overleed. Henk was pas tien. Dus wilde hij al les uit zijn leven halen. Niet wach ten. Hij was een echte levensgenieter. Deed zijn dingen met passie, vol over gave. Schaatsen, marathonlopen, fiet sen, lesgeven. Maar bij alles wat hij deed, stond zijn gezin voorop. Onze kinderen Benthe en Joeri waren zijn alles. Daar deed hij ook alles voor." Henk en Ellie komen beiden uit Den Haag. Voor zijn werk bij de PTT verhuisde het stel begin jaren tachtig naar Zeeland. Maar de PTT bleek niet Henks levensdoel. Na een lerarenop leiding elektrotechniek kwam hij in het onderwijs terecht. Op het Ostrea Lyceum in Goes vond hij z'n plek, ver telt Ellie. „Hij voelde zich daar thuis. Zijn leerlingen waren gek met hem. Hij was een gepassioneerd docent, maar had ook humor." Glimlachend: „Henk had een zware stem, dat werk te ook altijd wel." Schaatsen loopt als een rode draad door zijn leven. „Als klein jongetje be gon hij. Op van die onderbinders. Voor school het ijs op en na school weer, tot het donker werd. Hij is in Den Haag op de ijsclub gegaan en daar ontwikkelde hij zich verder. Op goeie schaatsen. Hij deelde die passie met Benthe. Joeri vond schaatsen ook leuk, maar zijn hart lag bij het wiel rennen. Dat heeft hij ook veel met Henk gedaan." De tocht der tochten was natuur lijk ook de droom van Henk. Hij reed 'm drie keer; in 1985,1986 en 1997. In zijn boek 'De mooiste en zwaarste tocht van zijn leven' uit 2013 verhaalt hij daar onder meer over. Zijn ultie me 'tocht' was die samen met doch ter Benthe in 2012 vertelt Ellie. „Henk was toen al lange tijd ziek. Ze hebben samen de route gereden. In hun eigen tempo. Hij had die och tend een PET-scan gehad in het zie kenhuis in Breda en vandaar uit zijn ze naar Friesland gegaan. Om twee uur waren ze in Leeuwarden." In het boek vertelt Henk niet al leen over zijn gevarieerde sportieve leven als schaatsen, wielrenner en (tri) atleet. Hij liep zeven Kustmara- thons. Maar ook over zijn strijd tegen kanker, zijn laatste 'tegenstander'. El lie: „Hij zag het ook als tegenstander. Iets dat hij moest bevechten. Moest overleven. 'Als ik me rot voel, voelt de kanker zich ook rot' zei hij. Hij vond veel steun in Lance Armstrongs strijd tegen de ziekte." Hij wilde met het boek ook iets na laten. Voor ons, maar ook voor zijn kleinkinderen. Hij omschreef zich zelf als 'gekke opa'." Even valt Ellie stil. „Hij heeft geen kleinkinderen gekregen. Joeri's vrouw is nu in verwachting. Zij krij gen hun eerste kindje. Henk zou dat zo geweldig vinden. Gelukkig kun nen we straks veel over 'gekke opa' vertellen. Alle verhalen, herinnerin gen, zijn grapjes, de foto's... We heb ben familie en vrienden voor de be grafenis gevraagd hun herinneringen aan Henk met ons te delen. Om een herinneringsboek van te maken." „Ik merk dat ik nu veel meer praat. Henk was altijd de prater. Hij was zo enthousiast. Impulsief ook. Als we er gens op vakantie waren en hij zag een mooie plek, wilde hij er gelijk gaan wonen. Ik luisterde meer. Ik heb nu ook de behoeft om meer te pra ten. Over de dingen van de dag, over Henk. De kinderen." 'Het leven wordt niet in tijd gemeten, maar in adembenemende momenten', schreef Henk in zijn boek. Ellie: „Hij werd wat filosofischer op het laatst. Wilde van alles regelen en vastleg gen. Hij heeft zelfs het draaiboek voor zijn begrafenis geschreven. We zijn ook samen naar de begrafenison dernemer gegaan." „De tekst op de steen mocht ik schrijven: 'Finish gehaald. Ik heb van het leven genoten' staat er in de steen." „Vorig jaar hielden we op zijn sterfdag een schaatsavond voor fami lie en vrienden bij zijn schaatsclub in Breda. Omdat Henk altijd begaan Henk Kasper 01-08-1958 10-02-2014 was met anderen, veel voor goede doelen deed, is er die avond geld voor bijeengebracht. We hebben voor de herdenkingsdienst en begrafenis ook gevraagd om giften voor het goede doel, in plaats van bloemen. Die doe len zijn weeshuizen op Sri Lanka en Still Kids (kindertehuizen Kenia). Hij heeft altijd een zwak gehad voor kin deren en jongeren, daar sluiten die projecten mooi op aan. Op zijn ver jaardag willen we ieder jaar een fami liedag houden. Dit jaar met een klei ne gedenkdag voor de kinderen met partner en Henks moeder." „Ik moet verder met mijn leven. Maar Henk blijft altijd in mijn hart." Streektaal Ze ebbe mien as kind a eêl vroeg op m'n arte ge drukt, da het verbluuf in een café nie deugde. Di kwaeme alleên mensen, die te vee droenke, een duvels spil, kaarten, speelde om geld en vloekte. Kort om; het waere plekken van ver derf, wi ik me vère van moest ouwe. Ik wete ook nog goed, da'k as kind éên keer zwaer in de fout bin gehae en het café in Béékerke bin- nengelope bin, wetend,da'k op 't verkeerde pad was.Een boer, wi ik aerepels bie raepte, schepte behoorlijk op over z'n biljartkwali teiten en zei, da'k op vriedagaeven mè es moest komme kieken nè z'n acties. Mee de smoes tuus da'k nog "even weg" moest, bin'k, zeer aerzelend, het rokerige "Sodom en Gomorra" binnengestapt. Ze keke raar op, toen ze mien, joen van veertienewat onwennig nè een taefeltje zaehe hae om stilletjes de biljartkunsten van m'n tiedelijke wergever te hae bekieken. Ik voel de ogen zeie, da'k ier nie tuus oor- de..! Wat of ik wou drienke, wier me drek gevrohe. Ik wier eêl rood en zei da ik nè 't biljarten kwam kieke. "In een café drink je wat!", was de énige reactie van de ca fé-baas. "En anders.Ik ao 't nie mi, mè wier gered deu een andere biljarter die het deu ao en zei: "Geef die joen wat van mien!" 't Wier m'n redding, mè ik voelde m'n eihen stik opgelaete en docht dat het m'n straf was vö 't binnen dringen in een wereld wi je nie moest verbluve en nie oorde te we zen. Langzaem ebb'ik m'n sinas uutgedroenke, mè ik kon nie zeie, da'k wat opgestoken ao van de bil jartkunsten van m'n "aere- pel-baas". Geruusloós en mee een gevoel van opluchting ebb'ik een stuitje laeter de café-deure achter me dicht getrokke. Vö mien voor lopig hin kroeg mi...! Mensen, ik docht ineêns wi an die "jeugdzonde" toen ik een week of wat gelee op een deu de weeksen aeven de deure van het plaetselijk café van "Melismos kou" open dee omdat ik di onderdeêl was van de jaerlijkse bil jartontmoeting van de Meliskerk- se soos en de biljartclub van 't durp. Eêl even kreeg ik nog dat "di-oor-jie-nie-gevoel", mè 'k moe zeie da'k het snel kwiet was. Ik waande m'n eihen in een hröte uuskaemer, 't biljart in 't felle licht, 't Leek op een versite, mee koffie, gebak en hapjes. Onze te genstanders ore, dienk ik, over twintig of meer jaeren ook lid van de soos! Noe bin ze nog nie tevree mee "drie punten achter mekao- re", ze dienke in "tiene en meer". Wat plaegerig melde ze da'k een serie van "éên" ebbe! Gelukkig spele me aol op ons eihen niveau. Di zitte ook vrouwen, mè die la- che je gewoon toe (neem ik an. en ze verzurge, saemen mee de kastelein, vroeger een tengere, snelle voetballer bie de Meêuwen..., de consumpties. Het énige wat me nog an ouwe tieden doe herinnere, is de muziek. "You walk like an angel, talk like an an gel.." Tevergeefs probeer ik te bil jarten "like an angel", mè zie een vroegere Meêuwen-spits het meêste score, a is 'n nie tevree over z'n prestatie. Goeie instellin- g.,!As ik, nae elf uren, de deure wi achter me dicht trekke, bin'k ervan overtuugd, da'k m'n café-fo bie vögoed kwiet bin! En da's een nuchtere constatering. O ja, ze liete ons ook nog winne...! ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 Henks lach was zo warm In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Annemarie Zevenbergen Henk Kasper loopt de Kustmarathon, waaraan hij zeven keer meedeed. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Frans van der Heijde Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45