Top ziekenhuis verdient al minder dan voorheen uitstelling Delta is klein ZEELAND 11 Hevig debat rond inkomen Delta-directeur Kamerbeek. Ook beloning van voorganger Peter Boerma leidde tot verontwaardiging. En weer ligt de top van Delta onder vuur. De verhoging van het vaste salaris van algemeen direc teur Arnoud Kamer beek (van 400.000 naar 520.000 euro) leidt tot grote verontwaardi ging, zowel in de samenleving als in de politieke arena. De geschiedenis herhaalt zich. In 2010 leidde de bezoldiging van toenmalig Delta-directeur Peter Boerma ook tot veel rumoer. Die bleek het jaar ervoor 541.000 euro te hebben verdiend, bijna 22 pro cent meer dan in 2008. De reacties waren vergelijkbaar met die van nu. Kees van Beveren, destijds gedeputeerde, sprak van een 'exorbitante' stijging en eiste namens de provincie opheldering bij de Raad van Commissarissen. Die beriep zich op de afspraak met Boerma dat het salaris in stap pen zou worden verhoogd bij naar behoren functioneren. Eind 2011 moest Boerma op stappen, nadat de ambitie om een tweede kerncentrale te bouwen niet kon worden waargemaakt. Hij kreeg bij zijn vertrek bij elkaar 1,3 miljoen euro mee. Dat leidde opnieuw tot veel commotie, maar de regeling bleef ongemoeid. Als mede-aandeelhouder be- Toenmalig directeur Paul Rade- macher van ZorgSaam bleek in 2012 met een salaris van rond de 2,5 ton tot de landelijke top-10 van veelverdieners in de zorg te behoren. Ook bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis werd in die periode ruim boven de bal kenendenorm verdiend. De tijden zijn veranderd, met dank aan de Wet Normering Top inkomens (WNT). Alle organisa ties die met publiek geld werken - zoals het onderwijs, woning corporaties en de zorgsector - moeten daar sinds 20x3 aan vol doen. Uitgangspunt is dat nie mand meer mag verdienen dan een minister. Dat komt voor dit jaar neer op een maximale bezoldiging van in totaal 179.000 euro. Hoeveel een directeur daadwerkelijk mag ontvangen, hangt boven dien af van de grootte van de in stelling. Hoe kleiner de organisa tie, hoe lager het salarisplafond. De WNT kent een ruime over gangsregeling, van bij elkaar ze ven jaar. Wie al vóór 2013 in func tie was, kan voorlopig nog bo ven de norm blijven verdienen. Bij een wisseling van de wacht gelden echter meteen de huidige regels. De eerste resultaten zijn in Zee land al zichtbaar. Zowel het ADRZ als ZorgSaam dient inmid dels aan de norm te voldoen, evenals andere (semi)publieke organisaties waar recentelijk een nieuwe directie is aangetreden, zoals de Zeeuwse Bibliotheek en Juvent. Toch is er nog een flinke weg te gaan. In 2014 incasseerde de helft van de Zeeuwse zorgtop bo ven de normen, die toen - als tus senstap - nog een stuk hoger la gen dan nu. Tot de best verdie nende bestuurders behoorden de inmiddels vertrokken Hein Abbing (Juvent) en Gabrielle Da vits (SVRZ), met een bezoldi ging van net boven de twee ton. Privaatrechtelijke ondernemin gen zoals Delta vallen niet recht streeks onder de WNT. paalt de provincie mede het belo ningsbeleid bij Delta. De Raad van Commissarissen gaat echter over het feitelijke contract met de directeur. De discussie rond Boer ma leidde er wel toe dat het belo ningsbeleid bij het energiebedrijf enigszins werd versoberd. Opvol ger Rob Frohn ontving een wat la ger basissalaris (375.000 euro) en een minder riante vertrekrege- ling. Arnoud Kamerbeek, begin 2014 aangetreden, zat in zijn eer ste jaar op een vergelijkbaar inko mensniveau (basissalaris van vier ton), maar maakte vorig jaar met een een flinke stap voorwaarts. In zijn arbeidsovereenkomst staat immers dat hij bij goed functione ren kan toegroeien naar een marktconform salaris. De vraag is wat 'marktcon form' in dit geval is. Daarbij moet vooral worden gekeken naar wat de hoogste bazen bij andere ener giebedrijven toucheren. De bezol diging van Kamerbeek bedroeg in 2014 alles bij elkaar 469.000 euro. Daarmee bleef hij nog flink ach ter bij zijn collega's, zo blijkt uit de jaarverslagen over dat jaar. De bezoldiging van Jeroen de Haas, topman van Eneco, bedroeg 693.000 euro. Peter Smink van Nuon was in 2014 goed voor 629.000 euro. De provincie Zeeland neemt momenteel de topsalarissen on der de loep van alle ondernemin gen waarvan zij aandeelhouder is. In 2012, mede naar aanleiding van de discussie rond Delta, stelde zij al vast dat 'de hoogte van salarië ring bij dit soort ondernemingen sterk afhankelijk is van wat in de branche gebruikelijk is' en dat dus behoedzaam moet worden omge sprongen met het opleggen van een algemene loongrens. Tot de privaatrechtelijke onder nemingen waar de provincie be stuurlijk en financieel bij betrok ken is behoren onder meer Zee land Seaports (216.000 euro voor directeur in 2014), de Westerschel- detunnel (bezoldiging van direc teur Harald Schoenmakers in 2014:189.000 euro), de Nederland se Waterschapsbank (in totaal 934.000 euro voor driehoofdige di rectie in 2014), Economische Im puls Zeeland, Kanaalkruising Sluiskil, Perkpolder Beheer en Westerschelde Ferry. komen. Eind september moeten de aandeelhouders de knoop doorhakken over verkoop dan wel herfinanciering. Niet later, want Delta moet voor 1 juli 2017 zijn gesplitst. Delta zegt dat het zeker een half jaar nodig heeft om de splitsing uit te voeren. VVD-fractievoorzitter Kees Bierens en SGP'er Ad Dorst ha merden er dan ook op in te stem men met de voorwaarden die de aandeelhouders aan de opdeling van Delta stellen. „We staan on der grote druk. Er is geen tijd te verliezen", zeiden ze richting het CDA, dat liever eerst alle scena rio's in beeld heeft alvorens de voorwaarden vast te stellen. Bijvoorbeeld wat er met de kerncentrale moet gebeuren. Die 'De oplossing voor de kerncentrale moet niet alleen van EZ, maar ook van de regio komen' is namelijk een financieel blok aan het been in een opgedeeld Delta. Volgens Schönknecht maakt de kerncentrale deel uit van de totaaloplossing die Delta eind maart op tafel legt. Sommi ge fracties wensen dat minister Kamp van Economische Zaken de kerncentrale in zijn geheel overneemt. Dat zal niet zomaar gebeuren, liet Schönknecht we ten. „EZ wil meehelpen, maar het zal een gezamenlijke oplos sing van Rijk en regio worden." De kerncentrale is ook niet vol ledig eigendom van Delta. Dertig procent van de aandelen is in handen van Energy Resources Holding, ofwel vijf provincies en enkele gemeenten in Friesland en Limburg. Twitter Online top-5 Weginspecteur Wilco @WIS_Wilco Ik kan het niet meer aanzien... dat je bij pech in je auto blijftwarme kleding vergeten #warmetruiendag Uw reactie Instagram #pzcfoto NIEUWBOUWPLAN BEGIJNHOF KORTGENE (Stadspolder) 12 senioren patiobungalows Prijzen v.a. 216.500,- v.o.n. vtEaeNi'1 i. nieuwbouw V PLAN UITNODIGING INFORMATIEAVOND ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 tijd voor rumoer door Rolf Bosboom Carla Schönknecht, gedeputeerde Het was gisteren Warmetruien- dag; de dag dat men een dikke trui draagt en de verwarming een paar graadjes lager zet. Dit om energieverspilling tegen te gaan. Volgens Greenchoice wa ren er meer dan 200.000 deel nemers. Algemeen directeur Arnoud Ka merbeek van energiebedrijf Del ta behoudt zijn loonsverhoging van 120.000 euro. Daar werd veel (bijna 90 keer) en verschil lend op gereageerd. Pieter: „Wat een soap zeg. Hij is er als kapitalist waarschijnlijk echt van overtuigd dat als je meer betaalt de kwaliteit ook navenant stijgt." 1. Raad van Commissarissen Delta: directeur houdt loon 2. Politie ontdekt Roemeense prostituee in Walcherse vakantie woning 3. Middelburger door twee auto's opzettelijk van A58 gedrukt 4. Staten vinden salarisverhoging directeur Delta 'onaanvaardbaar' 5. Retranchement krimpt het snelst, Oostdijk groeit het hardst Op ons Instagramaccount vindt u Zeeland in de mooiste beelden. Heeft u een gave Zeeuwse foto? Deel hem met ons door #pzcfoto te gebruiken. Of upload uw foto op: www.pzc.nl/foto Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie G facebook.com/depzc r @pzcredactie EG FRAANJE vastgoed b. v. Levensloopbestendige woningen met speciale aandacht voor zorg. In de nieuwbouwwijk 'Stadspolder' zal het Begijnhof Kortgene met 12 levensloopbestendige koopwoningen verrijzen. De patiobungalows worden gebouwd in een hedendaagse Zeeu wse stijl. Voorzien van alle gemakken en aangepast aan de leefstijl van senioren. De bun galow is drempelloos met brede openslaande deuren die de toegankelijkheid voor iedere vorm van mobiliteit mogelijk maakt. Iedere bungalow heeft een eigen patiotuin die aansluit op de woonkamer, keuken en slaapkamer. Op de verdieping is nog een extra grote 2e slaapkamer. Aan de voorzijde ligt een fraai rustieke gezamenlijke tuin die toegankelijk is voor de bewoners en hun bezoekers. Daarnaast zijn er diverse mogelijkheden m.b.t. zorg aan huis. E.e.a. lichten wij graag toe tijdens deze informatie avond. Wanneer? Woensdag 10 februari Waar? Dorpshuis De Pompweie, Bernhardstraat 2a te Kortgene Hoe laat? van 19.00 tot 21.00 uur Info: T.A. Makelaardij te Wissenkerke www.tamakelaardij.nl, tel: 0113-370036 Voorstraat 37 4491 EV Wissenkerke Telefoon: 0113-370036 Mobiel: 06-46046254 E-mail: info@tamakelaardij.nl www.tamakelaardij.nl UITNODIGING makelaard'J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43