Vietnam 1499 KNVB sluit zich niet aan bij verbod omdat hersenletsel nog niet is aangetoond De Vlaamse Voetbalfederatie schaft de ingooi af bij jonge voetballers om het aantal 'kopmomenten' te verminderen. 4 NIEUWS 3 yirtrt htÊ0 DEN HAAG. Uit angst voor hersen- schade mogen voetballertjes in Amerika niet meer koppen, in Vlaanderen wordt de inworp afge schaft om het aantal 'kopmomen ten' te verminderen. Maar bij ons wil voetbalbond KNVB niet aan een verbod, vanwege een gebrek aan bewijs over het gevaar. Professor psychiatrie Iris Som- mer wil desondanks niet dat haar voetballende zoon kopt. „Heel wat studies laten zien dat koppende kinderen afwijkingen krijgen." Het Haagse trio Renzo, Taylan en Cinar staat er niet direct bij stil. Ze zijn alle drie 7 en voetbal len bij de Haagse vereniging VUC. Ze rennen. Ze passen. Ze schieten. En ze koppen. Althans, Renzo en Taylan. Cinar durft niet. „Laat hem maar, hij is net nieuw", meldt Taylan schouderophalend. Renzo, met stoere kuif, oranje voetbalschoenen en prachtig wis selgebit-met-gaten, kopt vaak, zegt hij zelf. „Omdat ik een echte verdediger ben. Nu sta ik nog rechtsback, later speel ik centraal." Hij zegt het zo vastbesloten dat niemand hem tegen durft te spre ken. Hoofdpijn leveren al zijn capriolen hem nooit op. Monter: „Echt niet!" Hun trainer, de Turk se ex-prof Baris Sahin (24), heeft zijn eigen voetbalschool voor de Haagse jeugd. „Kinderen koppen niet vaak, we trainen er ook niet op. Maar het gebeurt wel en ik zie de problemen niet. Ik kop zelf al twintig jaar en heb nergens last van." Zouden Renzo, Taylan en Ci nar in Amerika of Vlaanderen voetballen, dan zouden ze nog minder vaak koppen. In de VS is koppen voor spelers onder de 10 jaar verboden, in Vlaanderen wordt bij duels van 5- tot 9-jarige spelers niet meer ingegooid, maar geschoten. Zo wordt het aantal 'kopmomenten' verminderd en daarmee, zo is de gedachte, ook het hersenletsel bij voetballende kinderen. „Maar het echte wetenschappe lijke bewijs dat koppen gevaarlijk is, voor kinderen of volwassenen, heb ik nog nooit gezien", stelt bondsarts Edwin Goedhart van de KNVB. De voetbalbond zint vol gens hem niet op een verbod en zijn eigen kinderen mogen ge woon koppen als ze op het veld staan. De zoon van Iris Sommer, als hoogleraar psychiatrie verbonden aan het Utrechts Medisch Cen trum en auteur van het boek Hape rende hersenen, liever niet. Zij pu bliceerde vorig jaar over de talloze onderzoeken die naar het effect van kopballen op het jeugdige 'Hersenletsel komt eerder door een elleboogstoot dan door koppen tijdens voetbal' brein gedaan zijn en trekt de con clusie dat het beter is om het risi co niet te nemen. Zij stelt: „Bij professionele voet ballers zie je op jongvolwassen leeftijd al lichte beschadigingen in de verbindingen van de hersenen, de zogeheten witte stof, die waar schijnlijk het gevolg zijn van kop ballen. Nee, we weten niet zeker, maar heel wat studies laten zien dat kinderen die koppen afwijkin gen in de witte stof krijgen en een lagere snelheid van denken. Bo vendien, de maatregelen om het koppen te verminderen zijn ook SEÜ niet heel ingrijpend. Worden de voetballertjes er ongelukkig van als ze niet meer mogen ingooien, maar de bal met de voet terug het veld inwerken? Het lijkt me toch van niet." KNVB-arts Goedhart: „Het zijn allemaal aannames. Straks denken ouders onterecht dat het gevaar lijk is om hun kinderen op voet bal te doen en houden ze hun kroost bij de clubs weg. Terwijl voetbal juist heel goed is voor je fysieke ontwikkeling en ook voor die van de hersenen. Daarnaast: stel dat we het koppen inperken bij de jeugd. Dan stromen ze door en dan koppen ze voor het eerst met zwaardere ballen, zonder dat ze de basistechniek hebben aange leerd. Zou dat niet slechter zijn?" Bij de jeugd worden volgens Goedhart nooit speciale koptrai- ningen gehouden. „Bovendien zijn de ballen waar de kinderen nu mee spelen stukken lichter dan vroeger. Ze zijn al lang niet meer van alleen leer. Die zogen zich bij nat weer vol met vocht en werden veel te zwaar. Maar boven al: hersenletsel op het voetbalveld komt niet door het koppen, maar veel eerder door een elleboogstoot tegen het hoofd. Daarom geven de scheidsrechters daar nu ook direct een rode kaart voor. Ander gevaar schuilt in het botsen van twee hoofden tegen elkaar bij een di rect duel, of een bal die hard te gen het hoofd geschoten worden. Mijn zorg zit veel meer daarin: dat spelers in zulke situaties een her senschudding oplopen en niet goed de tijd nemen om te herstel len. Of zelfs doorspelen met klach ten." In de kantine van VUC staat Peter Looijesteijn, de wasman van de club en tevens lid van de bar- activiteiten- en sponsorcommis sie. Zijn zoon Giovanny speelt in de E2 en is - Looijesteijn spiekt op een getatoeëerde datum op zijn onderarm - 10 jaar. „Dit seizoen maakte Giovanny al vijf doelpun ten met zijn hoofd. En weet je, dat maakt mij helemaal niet bang. Al leen maar gigantisch trots." 1499 1619 1829 Rondreizen Incl. binnenlandse vlucht(en) 17 dagen al v.a. i 0 Êfi as.nl/vietnam of bel 0900-9697 s Kras ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 Kopzorgen om kopbal door Jeroen Schmale Edwin Goedhart KNVB-arts (ï'-'b r Koppen kan bij jeugdige voetbal lers mogelijk hersenbeschadigingen veroorzaken. foto Marco Okhuizen Beleef het veelzijdige 'Land van de Rijzende Draak'. Onze rondreizen zijn inclusief internationale én binnenlandse vlucht(en), hotels, diverse maaltijden, excursies en NL-sprekende reisleiding. Highlights van Vietnam Rijke tradities, een roerige geschiedenis, betoverende natuur en koloniale steden. Fietstocht Hanoi en boottocht Halong Bay Klantbeoordeling 3,6: "Fantastische reis" Zie: Kras.nl/74760 Vietnam Compleet Indrukwekkende reis met o.a. Hanoi, Bach Ma NP, bergwandelingen in Sapa en Halong Bay. Vroegboekkorting 150 per persoon Klantbeoordeling 3,4: "Onvergetelijk"' Zie: Kras.nl/36510 Vietnam Cambodja Bijzondere tweelandenreis met o.a. de Mekongdelta, Angkor Wat en de Killing Fields. 3 fietstochten en 4 boottochten Klantbeoordeling 9,0: "Uitstekende gids'" Zie: Kras.nl/36636 17 dagen 20 dagen 20 dagen *4» h perïersoon o.b.v. 2 personen exckréief-tfeserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3