Ook Scheldestromen doet mee aan proef Techniek om bioplastic uit rioolslib te halen voor het eerst toegepast in Bath ZEELAND 5 De afbreekbaarheid maakt bioplastic ook geschikt om een wond mee te hechten. Het zwarte goud. Dat is het slib dat overblijft na de zuivering van rioolwater. In Bath wordt er afbreekbaar plastic van gemaakt. t mwiut :srhp- -uu -.IgF-i me toepassing is. „Als je verstan dig met plastic tasjes omgaat, kun je die hergebruiken. De meerwaar de van bioplastic zit in de afbreek baarheid. Dat kun je veel slimmer gebruiken, bijvoorbeeld als land bouwplastic. Afhankelijk van hoe dik je het maakt, verteert het bin nen enkele maanden en kan de boer het gewoon omploegen." Die afbreekbaarheid maakt bio plastic ook geschikt voor andere toepassingen. Bijvoorbeeld in het ziekenhuis om een wond te hech ten. De draadjes hoeven er later niet worden uitgehaald, maar los sen gewoon op. Zo'n veertig procent van het riool- water in Bath is afkomstig van de industrie. Maar volgens Wypkema is het vooral het afvalwater van huishoudens dat de benodigde in grediënten bevat om bioplastic te kunnen maken. Naast de 'poep en pies', zijn ook zeep en afwaswater nuttige bronnen. Bekeken wordt of het ook lo nend is om afvalwater die bepaal de industrieën nu nog zelf verwer ken, toe te voegen aan het proces „Denk daarbij bijvoorbeeld aan een bedrijf als Lamb Weston Me ijer." In een blauwgeschilderde zeecontainer staan tien sta len bakken met een zwarte substantie klaar om in de oven te worden geschoven. De prut lijkt nog het meest op een schep bagger uit een sloot. Voor de leek een waardeloos pro duct, maar Etteke Wypkema weet wel beter. „Uit vijftig procent hier van is bioplastic te maken. Net als olie, is dit het zwarte goud", zegt de innovatiemanager van water schap Brabantse Delta trots. De tien bakken zijn de 'dag oogst' van de rioolwaterzuivering in Bath. Voordat de substantie ge droogd wordt, zijn er heel wat stappen doorlopen. Bijzonder daar bij is dat er gaandeweg niets aan wordt toegevoegd. Alles is afkom stig uit de bestaande zuiveringsin stallatie die het rioolwater van honderdduizenden West-Brabant- se gezinnen en de Moerdijkse in dustrie verwerkt. Kleine schaal De proef om bioplastic uit riool- slib (het product dat overblijft na dat het schone water in de Wester- schelde wordt geloosd) te halen wordt sinds juni vorig jaar op klei ne schaal uitgevoerd en loopt tot eind april. „Het draait nu vooral om de vraag of we een constante kwaliteit kunnen leveren", zegt Wypkema. Als dat het geval blijkt te zijn en de projectpartners zien er brood in, dan kan de proef wor den opgeschaald. Nu rijden er nog dagelijks vijf vrachtwagens vol met slib naar de verbrandings ovens in Moerdijk. Het as wat daar van overblijft, wordt verwerkt in asfalt. Mocht ook het vervolgpro ject op de zuivering in Bath wor den uitgevoerd, dan hoeven er straks nog maar drie vrachtwa gens naar Moerdijk te rijden. Van de rest kan bioplastic worden ge maakt, naar schatting zo'n 2500 ton op jaarbasis. „Als we dit in de toekomst op alle zuiveringen in Nederland kunnen doen, maken we genoeg plastic om alle tasjes die we jaarlijks gebruiken van te maken." Wypkema voegt er meteen aan toe dat dit de niet de meest slim- BATH. Al vanaf het begin vindt 's werelds eerste proef om bioplastic uit rioolwater te halen, plaats op grondgebied van waterschap Scheldestromen. Het Zeeuwse wa terschap heeft nu ook besloten om actief deel te nemen. „We hebben het vanaf het be gin met interesse gevolgd. Uitein delijk hebben we gezegd: dit is zo'n belangrijk onderwerp, we moeten bij schakelen", zegt dage lijks bestuurder Gert van Kralin gen. Deze week zette hij zijn hand tekening onder de samenwer kingsovereenkomst. Behalve Bra bantse Delta, doen ook water schap De Dommel en Wetterskip Fryslan al vanaf de start mee. „Inmiddels hebben we het voor elkaar dat rioolzuivering een ener- giefabriek is. Straks wekken we bij de zuivering in Ritthem voldoen de stroom op om in heel het dorp het licht te laten branden. Die stap hebben we achter de rug, nu is het tijd om op het terugwinnen van grondstoffen te richten", zegt Van Kralingen. Suikerbieten Binnen het samenwerkingsver band van de Nederlandse water schappen lopen ook proeven om fosfaten (meststof) en cellulose (wc-papier) terug te winnen uit rioolwater. Van Kralingen vindt de bioplasticproef extra interes sant omdat de productie van be staande bioplastics, bijvoorbeeld uit suikerbieten, ten koste gaat van voedselproductie. „Verder is dit een heel mooi project om als waterschap zichtbaar te zijn voor het publiek en duidelijk te maken wat we doen", stelt hij. Zijn Brabantse collega Theo Schots tekent aan dat er 'nog wel een weggetje is te gaan'. „Maar de vooruitzichten zijn heel goed." Be halve dat er tijdens de proefperio de naar de technische haalbaar heid wordt gekeken, is de econo mische kans van slagen ook rele vant. Daarbij moet verder samen gewerkt worden met bedrijven die ook bij de proef zijn betrok ken. De Franse multinational Veo- lia heeft de kennis in huis om de bacteriën om te zetten in bioplas tic en KNN is een bureau dat po tentiële afnemers van het bioplas tic warm moet maken. Zowel de bedrijven, waterschappen en part ners op het gebied van waterbe heer en slibverwerking, betalen mee aan de proef die ook rijkssub sidie ontvangt. Meer nieuws zie: www.pzc.nl DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG FEBRUARI GEOPEND Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur.nl ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 Etteke Wypkema van waterschap Brabantse Delta, foto's Marcelle Davidse door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37