Grensoverschrijdende Belgische inspecteurs oefening rond Doel kijken mee in Borssele DELTA 4 ZEELAND Dat zei burgemeester Jaap Gelok gisteren tijdens de vergadering van het alge meen bestuur van de Veilig heidsregio Zeeland. Hij zei dat het om een papieren oe fening gaat. Aan beide zij den van de grens spreken de autoriteiten wel Neder lands, maar dat wil niet au- Zeeuwse, West-Brabantse en Vlaamse autoriteiten gaan samen oefenen rond de kerncentrales tomatisch zeggen dat je el kaar in crisissituaties ook begrijpt. De oefening is me de bedoeld om dat te tes ten. Het is van belang dat in geval van nood iedereen dezelfde begrippen han teert. Dat geldt overigens niet alleen voor calamitei ten, heeft Gelok de laatste maanden geconstateerd toen de veiligheid van de Belgische kerncentrales ter discussie kwam te staan. In Doel en Tihange wordt bijna elk telefoontje naar de meldkamer als incident gerapporteerd. Dat kan de indruk geven dat sprake is van een verontrustende si tuatie. Gelok gaf het volgen de voorbeeld: „Toen in Doel een bewaker onwel werd en een ambulance werd gebeld, kwam dat in de media als slachtoffer in de kerncentrale in Doel. Terwijl de klachten van die man niets met zijn werk te maken had." Volgens Gelok is het belangrijk dat 'we de zelfde taal spreken en dezef- de boodschap uitzenden'. Burgemeester Ger van de Velde-de Wilde van Tho- len vroeg om meer informa tie. Ze constateerde dat zij ten opzichte van buurge meente Bergen op Zoom op achterstand staat. Afge sproken werd dat alle ge meenten op dezelfde wijze op de hoogte gehouden worden. Overigens leven ook aan Belgische zijde zor gen, zei burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. Van uit Gent komen er vragen over de veiligheid van de centrale in Borssele. Minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Mi lieu heeft dat aan de Twee de Kamer geschreven. Bij zo'n gezamenlijke controle doen inspecteurs van het land waarin een kerncentra le staat de inspectie. De toe zichthouder van dat land beoordeelt of een centrale veilig is. Dus in Borssele doen Nederlandse inspec teurs de controle en be paalt de Autoriteit Nucleai re Veiligheid en Stralingsbe scherming of de centrale aan de eisen voldoet. De Vlaamse inspecteurs zijn waarnemer en kunnen zich een beeld vormen over de inspectiemetho den. Bij een gezamenlijke inspectie van Tihange zijn de rollen omgedraaid, en beoordeelt de Belgische FANC of de centrale aan de veiligheidseisen voldoet. De keuze om de kerncen trales in België al dan niet te sluiten is een zaak van de Belgische regering en parlement. De FANC be paalt of ze veilig zijn. Ne derland heeft daarover niets te zeggen, stelt minis ter Schultz. Net zomin als België gaat over het Neder landse energiebeleid. Schultz heeft wel begrip voor de onrust in Zeeland over de incidenten bij de kerncentrales in Doel. Maar ze heeft 'geen aanwijzing dat het aantal en de ernst van de bedrijfsmatige sto ringen in Belgische centra les aanleiding geven tot zor gen'. In Borssele doen Nederlandse inspecteurs de controle. De Vlaamse inspecteurs zijn waarnemer. Wel vindt ze dat inwo ners van en overheden in Zeeland, Brabant en Lim burg adequaat geïnfor meerd moeten worden. Bij een dreigend (nucleair) in cident informeren Neder land en België elkaar. Bij storingen waarbij de veilig heid niet in het geding is, gelden die afspraken niet. Dat gaat veranderen. DELTA.nl/veiligwonen door Theo Ciele MIDDELBURG. In het najaar is er een grensoverschrijden de oefening van Zeeuwse, West-Brabantse en Vlaamse aurotiteiten rond de kern centrales in Doel. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. De kerncentrales in Borssele, Petten en Tihan ge worden nog voor de zo mer nagekeken door contro leurs uit zowel Nederland als Vlaanderen. De kerncentrales van Doel (links) en Borssele. foto Bram van de Biezen, Marcel Antonisse/ANP verbindt Met DELTA Veilig Wonen beveilig je je huis slim. De Veilig Wonen App maakt het mogelijk het beveiligingssysteem op afstand te bedienen en te beheren. Live thuis meekijken of de beelden opnemen, de keus is aan jou. Zo heb je altijd zicht op wat er thuis gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36