Muzikaal brein achter Earth, Wind Fire 1941-2016 28 CULTUUR SHOW Stefan Rokebrand (38) speelt de hoofdrol in het muzikale portret Daarin kruipt hij in de huid van de vijftien jaar geleden overleden rock-'n-rollzanger en kunstenaar Herman Brood. Duel schrijvers in Boekenquiz Radio Dreams wint prijs „Nogal stressvol. Ik had voor de eerste auditie een monoloog en het nummer Saturday Night voorbereid, dat was nog wel te doen. Voor de tweede auditie moest ik rocknummers van Her man doen en koos ik voor Ne ver Be Clever en My Way. Dat laatste is geen rocknummer, maar ik wist dat het in de voor stelling zou komen; dat kon niet anders. Het was best een gewaagde auditie, helemaal toen ik van de casting director hoorde dat Lola en Xandra, de dochter en vrouw van Herman Brood, er ook bij zouden zijn." „Ik ben voor de auditie even naar de wc gegaan om de moed bij elkaar te schrapen, die was echt in mijn schoenen gezakt. Ik dacht: laat maar. Maar ik was daar natuurlijk niet voor niks. Ik kleedde me aan zoals Her man, nam een fles Grand Mar nier mee en droeg eenzelfde zwarte leren tas als die Herman altijd meenam naar concerten en naast de microfoon neerzet te. Ik kwam binnen bij de audi tie, zette de tas naast de micro foon en begon My Way te zin gen. Toen ik klaar was en op keek, zag ik Xandra en Lola een traantje wegpinken. Bart Cha- bot zei: 'Zo Stefan, dat zou ik je niet nadoen'." „Ik noem dat eigenlijk van bui ten naar binnen werken. Ik heb hem eerst helemaal leren na doen, daarna heb ik al zijn mu ziek gekocht en luisterde ik een jaar lang alleen maar naar Her man Brood. Ik zat 's avonds laat achter mijn laptop YouTube- filmpjes van hem te kijken en heb hem tot in detail bestu deerd. Ik deed elke beweging van Herman na; het was bijna obsessief. Op een gegeven mo ment zit het gewoon in je sys teem en hoefje het niet meer na te doen." „Af en toe wel. Bepaalde trekjes van Herman zitten zo in mijn systeem. Als ik bijvoorbeeld iets serieus wilde zeggen, zei ik dat met een raar stemmetje zo als Herman ook altijd deed. Dan zei mijn vrouw: 'Hé, hou eens even op met je Brood'. Ik hoop dat ik dat na de voorstel lingen los kan laten." „Ik herken heel veel van Her man. Ik heb het alleen allemaal in iets mindere mate, iets min der uitvergroot. Ik kan mezelf wat beter in de teugels houden, hij was totaal mateloos. „Ik ben geen junk, maar ik heb wel die nieuwsgierigheid naar drugs. Ik hou ook van op treden, maar ik ben geen mania kaal podiumbeest. Ik ben een soort Brood-light." „Nee, ik mag nu wel zeggen dat het geen echte tattoo is. Het marketingteam had het leuke idee mij te filmen terwijl ik een tattoo liet zetten. Ik hou he lemaal niet van tattoos en ging de zaak van Henk met tegenzin naar binnen. Henk zat de hele tijd grapjes te maken: ik kan hier een puntje zetten of hier. We wilden alles filmen, tot een millimeter van mijn schouder af. We waren aan het bedenken hoe we een geloofwaardig shot konden maken zonder de tat too echt te zetten, totdat Henk plots z'n broek omhoog trok en zei: 'Als je mijn knie vanaf deze hoek filmt, lijkt het dan niet net een schouder?' Henk bleek, wonderbaarlijk genoeg, vrij ka le benen te hebben. Hij heeft die tattoo op zijn eigen knie ge zet en dat hebben we gefilmd." Verdine White, de uiterst beweeglijke en virtuoze bassist van Earth, Wind Fire (EWF), was in diepe rouw gedompeld na het overlijden van zijn broer. 'Mijn broer, held en beste vriend Mauri ce White is vredig heengegaan in zijn slaap', meldde hij. En, onge twijfeld refererend aan de dood van David Bowie en Glenn Frey (The Eagles): 'De wereld is op nieuw en groot muzikant en le gende kwijt'. Daarmee is geen woord te veel gezegd. Maurice White was in 1969 de oprichter van EWF en bleef de onbetwiste leider van de fabuleuze formatie tot 1994. De ziekte van Parkinson dwong hem toen afscheid te nemen van po dium en plaat, al bleef hij in zijn privéstudio in Santa Monica, Los Angeles actief met het schrijven van teksten voor en het produce ren van zijn geesteskind. Earth, Wind Fire wist als een van de eerste en weinige bands een solide brug te slaan tus sen een zwart en blank publiek. De groep verkocht wereldwijd ne gentig miljoen albums, een astro nomisch aantal dat met het ver- Maurice White scheiden van Maurice White onge twijfeld verder zal stijgen. De mil- joenenaanhang bewoog zich door alle rassen en sociale klassen. Zo is EWF het favoriete ensemble van dirigent Jaap van Zweden die hun muziek als 'geniaal' om schrijft. Het geluid van EWF was even inventief als ingenieus: een heer lijk moddervette combinatie van funk, disco, rhythm blues, soul en rock, gelardeerd met een dosis jazz, een eetlepel latin en een snuf je psychedelica. Als zanger nam Maurice White traditioneel de la gere zangpartij voor zijn rekening, waartegen de ijle falsetstem van Philip Bailey steevast prachtig af stak. Concerten van Earth, Wind Fire waren spektakelstukken met manshoge decors en de muzikan ten uitgedost in bonte outfits vol glamour en glitter. Zelden klonk een band zó op elkaar ingespeeld als het ensemble van leider Whi te. Zelfs de meest stramme toe hoorder kon niet anders dan zich over te geven aan de stuwende swing van diens funky 'wall of sound'. De succesrijkste periode van het gezelschap, dat dikwijls uit tien of meer musici bestond on der wie de typerende blazers en achtergrondkoortjes met de even kenmerkende vrouwelijke voca len, lag van het midden van de ja ren zeventig tot 1981. Daarin gros sierde EWF in klinkende hits: Shi ning Star, Fantasy, Got To Get You Into My Life, September, Boogie Wonderland, After The Love Has Go ne en Star bereikten ook in Neder land de hitparades. Door de jaren heen versleet EWF bijna vijf dozijn musici. De huidige bezetting heeft inmiddels concurrentie van Earth, Wind Fire featuring Al McKay Allstars, vernoemd naar het vroegere lid, gi tarist en zanger Al McKay. Earth, Wind Fire oogstte zes Grammy's, vier American Music Awards en een ster op de Hol lywood Walk of Fame. De forma tie werd in 2000 opgenomen in de Rock and Roll Hall of Fame. Zestien schrijvers gaan tijdens de Boekenweek op televisie de strijd met elkaar aan tijdens de Nationale Boekenquiz. De VPRO zendt het programma uit van 14 tot en met 18 maart. De quiz wordt elke dag gespeeld tussen twee schrijversduo's die een band met elkaar hebben. Zo ne men Peter Buwalda en Robert Vuijsje het op tegen Jamal Oua- riachi en Esther Gerritsen, de schrijfster van het Boekenweek geschenk. De vier dagwinnaars strijden op vrijdag 18 maart om de hoofdprijs: de Gouden Boe kensteun en een boekenbon van 1.000 euro. Amsterdam krijgt museum 'Outsider Art' Amsterdam krijgt een museum voor 'Outsider Art'. Dat is kunst gemaakt door mensen die niet zijn opgeleid aan de kunstacade mie, zoals psychia trische patiënten. Het museum wordt gevestigd in een ruimte van de Her mitage Amsterdam, die daarvoor samen werkt met museum Het Dolhuys in Haarlem en zorgor ganisatie Cordaan. Het gaat op 17 maart open. De film Radio Dreams heeft de belangrijkste onderscheiding van het International Film Fes tival Rotterdam (IFFR) in de wacht gesleept. De film van de Iraanse regisseur Babak Jalali kreeg gisteravond de Hivos Ti ger Award. Het komische dra ma gaat over een miskende Iraanse schrijver die de eerste Afghaanse rockband Kabul Dream en de Amerikaanse har drockband Metallica wil samen brengen. „Een subtiele en hu moristische reflectie op de ont worteling en de vervreemding van buitenbeentjes in een ande re cultuur", aldus de jury. Hippiemusical 'Hair' weer op de planken De musical Hair komt volgend thea terseizoen terug naar de Nederland se theaters. Carline Brouwer tekent voor de regie. De musical, met de gro te hits Aquarius en Let The Sunshine In, ging in 1967 in pre mière op Broadway. De voorstelling komt voort uit de hippiecultuur en seksuele revolutie van de jaren zestig. Hair was al twee keer eerder te zien in Nederland. 'Ik gaf mijn jeugd vrijwillig op' Een soort Brood-light door Rowan van Dam Hoe verliepen je eerste audities? Hoe was het om voor hen op te treden? Je kreeg de rol. Hoe lukte het ver volgens om in de huid van Brood te kruipen? Verloor je jezelf daar weieens in? Welke eigenschappen van Her man zie je in jezelf terug? In het preview filmpje van de voor stelling zien we dat je bij Henk Schiffmacher dezelfde tattoo laat zetten als Brood had. Heb je dat echt laten doen? door Arno Celder Hij was het onbetwiste brein ach ter de muziek van Earth, Wind Fi re, die unieke combinatie van funk, soul, jazz, rhythm blues en disco. Zanger Maurice White overleed woensdag thuis in Los Angeles op 74-jarige leeftijd. TELEVISIE KUNST ONDERSCHEIDING THEATER Ronan Keating zanger over zijn tijd in de band Boyzone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28