'James Bond? De rol van Luther is interessanter' CULTUUR SHOW 27 Band DeLange naar theaters Super Bowl Van't Hek gaat weer optreden The Common Linnets toert vanaf 5 april langs 24 theaters in het land. De band van Ilse DeLange speelt eigen repertoi re, aangevuld met een aantal covers. De toer brengt de groep ook naar Antwerpen. Het winnen van de Super Bowl vier je in de slaapka mer. De National Football League, organisator van het hoogtepunt uit het American Football, heeft een naam voor de genera tie die jaarlijks zo'n ne gen maanden na de eind strijd ter wereld komt in de stad van de kampioen: Super Bowl Babies. Spe ciaal voor de 50ste editie van het sportevenement namen Superbowl Babies uit onder meer 1967 (Green Bay, Milwaukee), 2007 (Indianapolis) en 2014 (Seattle) het num mer Kiss From a Rose van Seal op. Over een maand of negen komt de volgen de generatie, uit Denver (Colorado) of Charlotte (North Carolina). Daar wordt morgen in vele slaapkamers weer hard aan gewerkt. Youp van't Hek (61) gaat in april weer optreden in enkele kleine theaters. De cabaretier onderging in december een zware hartoperatie. Afhankelijk van zijn fysieke gesteldheid wordt in april een besluit genomen over verdere optredens. Ik een sekssymbool? Daar denken mijn kinderen heel anders over' Als er één zwarte acteur dit jaar een Oscarnominatie had verdiend, is het Idris Elba. Zijn intense vertol king van een genadeloze comman dant van kindsoldaten in Beasts of No Nation oogstte unanieme lof. Een Oscarnominatie, of misschien wel meer, was zeker op zijn plaats geweest. Het mocht niet zo zijn. Elba werd, tot verbazing van velen, gene geerd door de Academy of Motion Pictures Arts and Sciences. Geluk kig denken de leden van zijn vak bond daar heel anders over. Bij de uitreiking van de prestigieuze Screen Actors Guild Awards deze week in Los Angeles viel Elba twee keer in de prijzen. Hij kreeg een prijs voor beste bij rol (in Beasts of No Nationén beste acteur in een tv-serie (in Luther). Vooral de laatste onderscheiding komt de 43-jarige acteur goed uit. Van alle rollen die hij heeft ge speeld, inclusief Nelson Mandela, is de Londense rechercheur John Lu ther, de man die meestal onverant woorde risico's neemt om zijn doel te bereiken, zijn favoriet. „John Luther is een durfal. Daar herken ik mij in", zegt Elba in Londen bij de pre sentatie van een nieuw Luther-seizoen, dat - helaas voor de fans - maar uit twee afleveringen op speelfilmlengte bestaat Risico's Net als Luther deinst Elba er niet voor te rug risico's te nemen. Zo vertrok hij min of meer op de bonnefooi van Lon den, waar hij als kind van een Ghanese moeder en vader uit Sierre Leone werd geboren, naar Amerika. Na enkele ja ren sappelen, beleefde hij zijn doorbraak in de mis daadserie The Wire, alge meen beschouwd als een van de beste tv-series al ler tijden. Met zijn rijzige gestal te (Elba is 1,90 meter lang) boezemt de acteur met vrijwel elke vertolking ontzag in. Als kind moest hij vechten voor erkenning. „Mijn voornaam luidt eigenlijk Idris- sa. Dat klonk nogal meisjesachtig. Daar werd ik vaak mee gepest op school. Vandaar dat ik mij Idris liet noemen. Toen was het plagen snel voorbij." Het is moeilijk voor te stellen dat iemand Elba de voet dwars zet. Hij oogt vriendelijk en hartelijk, maar er sluimert ook een panter in hem. Als misdaadjager Luther gaat hij door ramen en deuren, altijd recht op zijn doel af. „Luther is niet te temmen. Hij is als een roofdier dat niet meer wil loslaten als hij een maal zijn prooi ruikt. Dat hij tussen de bedrijven veel persoonlijk verlies lijdt, maakt hij hem alleen maar inte ressanter om te spelen." Al jaren doen geruchten de ronde dat hij de eerste zwarte acteur zou kunnen worden die James Bond gaat spelen als Daniel Craig er de brui aan geeft. Het is een onder werp waarover hij liever niet praat. Vooral omdat er nooit sprake is ge weest van een concrete aanbieding. Zwaarmoedig Zou hij ooit moeten kiezen tussen James Bond of John Luther dan laat zijn antwoord niets aan duidelijk heid te wensen over. „Ik speel liever Luther dan Bond. Ik vind Luther een in teressantere rol. Hij heeft een zwaarmoedig, onbere kenbaar karakter. Als perso nage is hij boeiend genoeg om in een toneelstuk de hoofdfiguur te zijn. Ik hoop dat we dit ooit voor elkaar krijgen." Door zijn rol als Luther en in enkele speelfilms waaronder grote Hol- lywoodproducties als Prometheus, Pacific Rim en Thor heeft Elba we reldwijd een grote schare bewonde raars. Vooral vrouwe lijke kijkers lopen met hem weg. Op de vraag of hij zich realiseert wat hij teweegbrengt bij zijn publiek speelt Elba, getrouwd en vader van twee kinderen, graag de ver moorde onschuld. „Ik een seks symbool?" De acteur moet er hartelijk om lachen. „Daar den ken mijn kinderen heel anders over." Binnenkort maakt Elba, die zijn stem ook leende voor een vis uit de aanstaan de animatiehit Finding Dory, deel uit van een nieuwe po pulaire filmserie: Star Trek, waarin hij het personage Krall speelt. Over het karakter van deze rol mag hij vanwege zijn contract niets vertellen. „Anders word ik het heelal in geschoten. Maar het was wel een bizarre ervaring." ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 8,56 Tijdens de Londense première van de film Zoolander 2 boekte Ben Stiller een wereldrecord met zijn selfiestick van 8,56 meter. Kinderen geboren na de finale van de superbowl. Beyoncé en Coldplay (boven) treden op. foto's Jeff Haynes/Polaris en Timothy A. Clary/AFP door Ab Zagt Idris Elba, bekend uit de tv-series The Wire en Luther, kreeg deze week twee prestigieuze acteerprijzen in Hollywood. Een Oscar zit er niet in. „Ik speel liever Luther dan James Bond." Idris Elba met de twee Screen Actors Guild Awards die hij deze week kreeg. foto Getty Images Luther, vanavond, NPO 3, 20.35 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27