Vraag naar melk groeit, maar het aanbod groeit nog harder met lage prijzen tot gevolg 20 REPORTAGE Melkveehouders mogen sinds vorig jaar weer vrij produceren, maar van een hoerastemming is geen sprake. MELKVEEHOUDERIJ de fosfaatreductie. Als je nieuwe stal len bouwt, doe je dat met een nieuwe inrichting en betere technieken." Veel kleine en middelgrote melk veehouders vinden dat het quotumsys teem zo zijn voordelen had. Als een melkboer ruimte had in zijn bedrijf, kon hij de quota van andere veehou ders opkopen en zo 'bijverdienen'. Dat gaf volgens velen in de sector zelf meer rust op de markt dan in de huidi ge situatie het geval is. Voorzitter Harm Wiegersma van de Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV): „We zijn altijd voor een flexibel quo tum geweest. In slechte tijden moet je de productie beperken, bij hogere prij zen niet. Het oude systeem was wat dat betreft te star. Maar ik ben bang dat er geen nieuwe beperkende maat regel komt. De overheid heeft er nu eenmaal voor gekozen om de markt te liberaliseren." Adviseur Gerard Willems van de ZLTO ziet dat die liberalisering in de dagelijkse praktijk leidt tot moeilijkhe den. „Ik merk dat de melkboeren moe ten wennen aan de gevolgen van de li beralisering. De melkprijs is niet lan ger stabiel. De schommelende prijzen vereisen meer discipline en onderne merschap. Een goede liquiditeitsprog nose is noodzakelijk geworden. De banken eisen dat ook. Ik zie dat vooral kleine boeren het moeilijker hebben dan voorheen. Veel melkveehouders willen daarom de veiligheid van het quotum weer terug." De boeren krijgen op dit punt steun van Milieudefensie. „Enige vorm van productiebeperking is nood zakelijk. Er wordt te veel mest gepro duceerd. We zitten ruim boven het fosfaatplafond van Europa. Dat is scha delijk voor het milieu. Ook voor de boeren is het beter, want die krijgen nu een te lage prijs voor hun melk", zegt woordvoerster Jacomijn Pluimers. Wel voert Milieudefensie al enige tijd actie om meer koeien in de wei te krijgen. Pluimers: „Mest die in de stal blijft liggen, is veel schadelijker dan de mest die direct over het land wordt verspreid." De 750 euro subsidie die staatssecre taris Martijn van Dam de melkboeren in het vooruitzicht stelt als zij hun 'Mest die in de stal blijft liggen, is veel schadelijker dan mest die direct over 't land wordt verspreid' koeien voor 15 april de wei insturen, zal Peter van Oosterhout niet verlei den. Hij houdt zijn koeien, zoals veel boeren, het hele jaar op stal. „Voor het geld dat ik nu voor mijn melk krijg, kan ik mijn koeien niet de wei inlaten. Als de consument ervoor wil betalen, wordt het een ander verhaal. Het werkt veel makkelijker zo." En dat laatste is volgens Van Ooster hout geen onbelangrijk punt. „Als je koeien houdt, gaat dat 24 uur per dag door. Carnaval of niet, de beesten moe ten gevoerd worden. Voor het geld word je geen melkboer. Het is een le venswijze." In de stal van Peter en Margot van Oosterhout in Terheijden steken tientallen koeien hun kop door de metalen roosters. Ze zoeken het voer en kijken nieuwsgierig naar de fotograaf. Van Oosterhout heeft 140 koeien en dat worden er niet snel meer. Het melkquotum mag dan sinds april vo rig jaar zijn opgeheven, er kwamen wel weer nieuwe beperkende regels voor in de plaats. „Je moet verant woord groeien en je mag niet te veel mest produceren. Er is een fosfaatpla fond waar je onder moet blijven", zegt Van Oosterhout. Dat fosfaatplafond is Europees vast gesteld, net zoals het melkquotum een Europese maatregel was. In 1984 werd het quotumsysteem ingevoerd om zo de melkprijs te reguleren. Het was de tijd van de overschotten aan melkproducten. Boeren verzopen in melkplassen en gleden van boterbergen. Er werd te veel geproduceerd, omdat de productietechnieken verbeterden. Het quotumsysteem moest de melk productie onder controle houden. Het systeem werd per 1 april vorig jaar af geschaft, omdat de vraag naar melk producten de laatste jaren sterk toe neemt. Vooral China geldt als een groeimarkt, al hapert de vraag inmid dels wel. Ruim dertig jaar geleden maakte de vader van Peter van Oosterhout (42) de invoering van het melkquotum mee. „Mijn vader bouwde dit bedrijf om te kunnen groeien, maar het melk quotum doorkruiste zijn plannen. In plaats van de gewenste 120 koeien kon hij er maar 75 houden. Door het quo tum moest hij 20 procent van zijn melkproductie inleveren." 'Voor het geld word je geen melkboer. Het is een levenswijze' Nu ondervindt zoon Peter de gevol gen van de afschaffing van de maatre gel. Door de sterk toegenomen produc tie, de Russische boycot en de achter blijvende vraag vanuit Azië zijn de melkprijzen sterk gedaald. Met name kleine boeren in Nederland komen daardoor in de problemen, omdat de prijzen hier het sterkst daalden. In de Europese Unie is de prijs met 19 pro cent gedaald, terwijl dit in Nederland 27 procent is. Er is weer te veel melk op de markt. „Campina geeft als groot ste afnemer zelfs een bonus op elke li ter niet-aangeleverde melk", zegt Van Oosterhout. Hij ziet een uitbreiding van zijn melkveehouderij daarom niet zitten. „Ik heb nu twee melkrobots en een derde betekent 75 koeien erbij. Dat is niet rendabel." Uitbreiden is door het fosfaatpla fond voor kleine boeren in Nederland sowieso onaantrekkelijk. Ze moeten voldoende land hebben om de extra mest te kunnen verspreiden. Dat is veel kleine boeren niet gegeven. Van Oosterhout, die ook bestuurs lid is bij de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) in de ge meente Drimmelen, ziet de geva ren. „De innovatie blijft ach ter, omdat je niet kunt uit breiden. Er worden geen nieuwe ideeën ontwikkeld voor een beter welzijn van de dieren en Vrije markt valt ■npllfhn||rA^ zwaar Wereldwijd groeit de vraag naar zuivel met enkele procenten per jaar. De groei markten liggen in Azië, Rus land, het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Lastig voor Nederland is de economische boycot van Rusland naar aanleiding van de 'ramp' met de MH17. Nederland is na Nieuw-Zee- land, Australië en de Verenig de Staten de vierde expor teur van zuivelproducten ter wereld. Nederland heeft optimale productieomstandigheden. Het klimaat en de bodem zijn goed voor melkvee en gras. Ons land profiteert ook van de strategische lig ging in Europa. Nu zijn er 17.000 melkboe ren in Nederland, maar dat aantal zal binnen tien jaar ge halveerd zijn door schaalver groting en automatisering. Door onder meer de achter blijvende zuivelvraag vanuit China is er sprake van over productie. In de 'duurzame' Melkvee- wet (2014) is bepaald dat boeren het aantal koeien moeten afstemmen op de beschikbare grond. Dat voor komt een mestoverschot, omdat de veestapel slinkt. Bron: Rabobank Harm Wiegersma NMV Jacomijn Pluimers Milieudefensie Peter van Oosterhout in de stal van zijn melkveehouderij bij Terheijden. 'Voor het geld word je geen melkboer. Het is een levenswijze', zegt hij. foto's Ramon Mangold/het fotoburo door Geert Nijland Peter van Oosterhout melkveehouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20