Mogelijk dat kleiner leefgebied door ontbossing aanleiding vormt voor agressie 18 NIEUWS Verbijsterde wetenschappers zijn voor het eerste getuige geweest van een moord onder orang-oetans. versiteit van Zürich. „De betrok kenheid van een mannetje in een conflict tussen twee vrouwen is uniek." Het is ook uniek dat twee vrouwtjes met elkaar op de vuist gaan, zegt Bionda. „Als ze al one nigheid hebben, katten ze alleen wat op elkaar." De orang-oetans zitten het liefst alleen in het bos. Het zijn geen groepsdieren. „Maar als de apen elkaar tegenkomen, is er weinig aan de hand. Je kunt een onontwikkeld mannetje zonder problemen naast een macho-aap zetten. Ze verdragen elkaar." Ook tussen mannetjes en vrouwtjes onderling is doorgaans weinig gedoe. De mannetjes pa ren met een vrouwtje en vertrek ken met de noorderzon. Vrouw tjes voeden hun jong alleen op. Moeder moet het jong leren wat het wel en niet kan eten. Waar de lekkerste vruchten hangen. „De apen hebben een soort Google Maps in hun hoofd waar mee ze precies weten op welke plekken voedsel is te vinden", zegt Bionda. „Een orang-oetan heeft weinig reden om ruzie te maken, ook niet om eten." De wetenschappers die de moord observeerden, hebben dan ook geen idee wat Kondor heeft be zield. Mogelijk was ze getraumati seerd, stellen ze. De aap had re cent haar jong verloren. De biolo gen wijzen ook op de grootschali ge ontbossing in het natuurreser vaat waar de geweldsuitbarsting was. Daardoor leven er steeds meer orang-oetans in een relatief klein gebied. Onderzoekster Mar zee. „We moeten goed in de ga ten houden of dit soort inciden ten vaker gaan voorkomen." kijkt vluchtig naar haar en paart verder. Na een paar minuten rukt Kondor zich plotseling los van Ekko. Ze vliegt Sidony naar de strot. Kondor slaat genadeloos op haar slachtoffer in. Ekko schiet zijn liefje te hulp. Hij verspert de weg zodat Sidony geen kant op kan. Dan bijt de mannetjesaap het slachtoffer meerdere keren. Het geweldsdelict duurt zo'n der tig minuten. Dan verjaagt een toegesnelde orang-oetan de da ders. Voor Sidony komt de hulp te laat. Haar wonden beginnen te ontsteken. Enkele dagen later blaast ze haar laatste adem uit. Op de moord wordt met verba zing gereageerd. „We denken dat Kondor het aandurfde om op Sidony in te slaan omdat Ekko bij haar was", aldus onderzoeker en getuige Anna Marzee van de Uni- Gekrijs in het oer woud van Indone sië. Het orang-oe- tanvrouwtje Sido ny krijgt de een na de andere klap te verduren van een ander vrouw tje. Vlijmscherpe hoektanden vliegen in haar roodbruine apen- lijf. Er vloeit bloed. Sidony ligt te kermen op de afgevallen boom bladeren. Ze is dodelijk gewond. De groep biologen die getuige is van de gruweldaad kijkt elkaar met open mond aan. Voor zover bekend is nooit eerder een orang-oetan door soortgenoten zo ernstig mishandeld. De apen staan bekend als zeer vredelievend, zegt Thomas Bion da, bioloog bij de Apenheul in Apeldoorn. „In een uitzonderlijk geval krijgen mannetjes het met elkaar aan de stok. Maar dan blijft het beperkt tot roepen, bluf fen of planten uit de grond trek ken." De getuigen van de moord in het natuurreservaat Maras doen er verslag van in het wetenschap pelijke tijdschrift Behavioral Eco logy and Sociobiology. De daad van haat begint met een daad van liefde. De vrouwtjesaap Kon dor heeft seks met haar partner Ekko. Ze worden betrapt door de wat oudere Sidony. Het koppeltje Onderzoekers snappen geen j ota van apenmoord 30 Het geweldsdelict duurt zo'n dertig minuten. Dan verjaagt een toegesnelde orang-oetan de daders. Voor Sidony komt de hulp te laat. Ze bezwijkt aan haar verwondingen. Enkele dagen na de aanval bezwijkt Sidony (boven) aan haar verwondingen. Ekko (links) en Kondor spelen de vermoorde onschuld. foto's Anna Marzee en Thinkstock door Cerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18