Snelle Oranjetelg koopt racecircuit en wil profiteren van Verstappenmania IM IIP'™ Fervent autoracer prins Bernard van Oranje koopt circuit van Zandvoort. „Dit kan wel eens heel groot worden." 16 NIEUWS li,® Circuit Park U Zandvoort ij Op het circuit van Zandvoort den ken ze nog wel eens terug aan die crash, in ok tober 2009. In een bocht waarin zelden iemand wordt ingehaald, zette prins Bernhard van Oranje - deelne mer aan het NK in de GT4-klas- se - zijn BMW naast die van een concurrent. Een seconde later la gen de prins en zijn rivaal allebei in de bandenstapels. De jury was onverbiddelijk: Bernhard kreeg een raceverbod opgelegd. Gevaar lijk rijgedrag. Niet voor het eerst, bovendien - het moest maar eens afgelopen zijn met die ge vaarlijke escapades. „Je moet daar niet eens naast iemand willen rij den", vond de jury. Bernhard was woest. De man die na het ongeval tij delijk niet meer op Zandvoort mocht racen, is binnenkort de ei genaar van het circuit. Na jaren lange onderhandelingen is de ver koop op een oor na gevild: ver moedelijk wordt prins Bernhard junior nog deze maand officieel de nieuwe eigenaar van Circuit Park Zandvoort. Voor een nog on bekend bedrag, dat vermoedelijk boven de tien miljoen euro ligt. „Bernhard had het er tien jaar geleden al wel eens over", zegt coureur Jan Lam- mers, jarenlang teamgenoot van de racende prins. „Hij vond dat er meer uit het circuit te halen was. 'Waarom doen ze dat nou niet anders?', vroeg hij dan aan me. Hij reed er als coureur, maar hij keek er als ondernemer naar." Juiste bod In 2009 kreeg Bernhard al signa len dat het circuit te koop stond. Hans Ernst, al decennialang eige naar van het circuit, zocht een overnamekandidaat. Die waren er genoeg: de kopers stonden zelfs in de rij, maar Ernst wacht te op het juiste aanbod. De onder handelingen met Bernhard lie pen goed, maar werden in 2013 bruut onderbroken, toen de prins bleek te lijden aan lymfe klierkanker. Pas geruime tijd la ter kon Bernhard opnieuw met de eigenaren in gesprek. En intussen zaten andere kan didaten niet stil. Oud-coureur Mi chael Bleeke- molen, eigenaar van kart- en race- bedrijf Race Planet, maakt er geen geheim van: hij had het cir cuit ook graag gekocht. „We had den de financiering zelfs al rond. Maar goed, de huidige eigenaren hebben voor Bernhard gekozen. Waarom? Dat weet ik niet. Met ons bod was niks mis." Met de miljoenenaankoop is de prins nog niet klaar: het cir cuit ligt er beroerd bij, zegt ken ner Carlo Brantsen, hoofdredac teur van automagazine Carros. „Als je depressief wilt worden, moet je op een maandagmorgen naar het circuit van Zandvoort. Het leeft niet, het complex is ver ouderd. Ik vind het een opmerke lijke zet." Voor wie zich afvraagt waar de prins de benodigde miljoenen vandaan haalt: die heeft hij de laatste 25 jaar verdiend door slim - en véél - te ondernemen. Bern hard is voor een kwart eigenaar van het succesvolle vastgoed fonds Pinnacle, hij bezit een it-bedrijf met 600 werknemers, runt een bedrijf dat alumi nium boten maakt en heeft flink wat vast goed in beheer, onder meer op Ibiza. En dan is hij ook nog com missaris van Antonov, een Russi sche fabrikant van versnellings bakken. Koerier Een Oranje als zakenman: het was lang taboe. Maar daar heeft Bernhard al sinds zijn studenten tijd lak aan. Met twee vrienden begint hij in 1990 'Ritzen Koe riers', dat studenten pakjes laat bezorgen door ze gratis met de trein te laten reizen. De naam is een knipoog naar toenmalig PvdA-minister van Onderwijs Jo Ritzen, die de ov-studentenkaart dan net heeft ingevoerd. Ritzen Koeriers wordt een succes, maar levert de prins ook zijn eerste rel op: hij blijkt geen sociale pre mies af te dragen voor zijn werk nemers en moet een schikking met het OM treffen van ruim 10.000 euro. Het remt zijn ondernemings lust bepaald niet. Amper afgestu deerd begint hij het internet-ad- viesbedrijf Clockwork, dat hij in 2003 voor 6 miljoen euro ver koopt aan Ordina. Het is de eerste van een reeks succesvolle zakelijke zet ten. Zijn vennootschap, 'Geen Woorden Maar Daden', zag het eigen vermogen in 2013 toene men tot 6,3 miljoen euro. In 2011 betrok de prins met vrouw An nette en hun drie kinderen een i9e-eeuwse villa aan de Amster damse Weteringschans, met uit zicht op het Rijksmuseum. Een parel met een geschatte waarde van ruim 3 miljoen euro. Ferrari En nu is er dus een nieuwe, won derlijke stap: de aankoop van Cir cuit Park Zandvoort. Het circuit waar hij zelf zo graag racet, en waar zijn opa lang geleden al de koninklijke Ferrari over het asfalt liet vliegen. Maar wat is hij van plan? „Wat voor anderen het pla fond is, is voor Bernhard de ba sis", zegt Lammers. „Hij vindt dat de potentie van het circuit voor 70 procent wordt benut. En hij wil naar 100." Dat betekent bijvoorbeeld de terugkeer van grote races naar Zandvoort. Die verdwenen de voorbije jaren één voor één van het programma. „Hij wil de boel flink door elkaar gaan schud den", zegt Bleekemolen, die het circuit vijftig dagen per jaar huurt voor race-evenementen. „Hij is ambitieus, wil weer races gaan binnenhalen. We hebben bijvoorbeeld niet eens meer een NK in Nederland. Dat wil hij te rug." Zandvoort heeft de crisis over leefd, draaide nooit verlies, maar 'Bernard vond dat er meer uit het circuit te halen was. Hij reed er als coureur, maar hij keek als ondernemer' Prins blaast Zandvoort nieuw leven in UIJIU JiiiBULniieuijiiiii 5 uss; I jMWiiin MUIUJIIIII l lïïiBniiiii door Peter Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16