14 NIEUWS Won Yip (46) kocht het grootste, 16 miljoen euro kostende penthouse van Nederland. Hij stofzuigt het zelf. Zijn collega's verschan sen zich vaak achter persoonlijke assisten ten, publicisten en andere menselijke barrières. Horecatop- man Won Yip - geboren en geto gen in Goes en zoon van een ge vluchte Chinese restaurateur - neemt bijna altijd zelf de telefoon op. Zijn motto: anderen zoveel mo gelijk het gevoel geven dat zij be langrijk zijn. „Als ik dat als baas al niet doe, wie dan wel? Ik sta ook constant klaar voor klanten en za kenpartners, werk achttien uur per dag. Mijn wekker gaat om zes uur 's ochtends, 11 uur 's avonds of drie uur 's nachts. Wij Aziaten werken nu eenmaal harder dan Nederlanders." Door die persoonlijke benade ring en het monsterlijk aantal vlieguren dat hij maakt, bouwt 'mavoklant' Won Yip - die bijna sneller praat dan het geluid - zijn beginnershandeltje in bier en vuurwerk in drie decennia uit tot een globaal horeca-imperium. Zijn zes zaken waaronder de po pulaire clubs Majestic en Players in het centrum van Amsterdam - met tweehonderd personeelsle den op de loonlijst - leveren hem de bijnaam Koning van De Dam op. Daarnaast investeert hij in vast goed en is hij partner van de inter nationale keten Sushi Samba met vestigingen in onder meer Miami, Las Vegas en Londen. De aanschaf van het grootste penthouse van Nederland is de recente kers op de taart. Hij noemt het 16 miljoen euro kostende appartement van 1.440 vierkante meter in de Amsterdam se Houthavens een 'mooi stekje'. Een lekkere plek met voldoende oppervlakte voor 'een beetje fit ness, wonen en kantoorruimte'. Daarna minder relativerend: „Ik ben ongelooflijk trots dat ik dit heb kunnen kopen. En dat ik door de deal rond de feestdagen af te ronden, anderen, onder wie Brad Pitt, te snel af ben geweest. Zij zaten te slapen. Ik heb niet al les meteen afgerekend natuurlijk, maar ik kom een heel eind. Ik doe geen exacte uitspraak over mijn in komsten, maar algemeen is be kend dat ik een omzet draai van zeven nullen. De aanschaf vormt misschien wel onbewust de moti vatie om nog vier jaar te knallen, alles uit mijn carrière te halen wat erin zit." Want het doel van Yip - ge trouwd met een Nederlandse, va der van twee kinderen - is niet groot, groter, grootst, betoogt hij. Zijn ambitie: na zijn 50e niet meer 'moeten'. „Het keiharde wer ken heb ik van mijn vader geleerd die met helemaal niets begon. Dat doorpakken hoorde bij de opvoe ding van alle vier de kinderen. Ik Ik ben ongelooflijk trots dat ik dit heb kunnen kopen. En dat ik Brad Pitt te snel af ben geweest' ben niet verbaasd wanneer ik mijn broer rond middernacht bel en hij zit nog op kantoor, ik doe precies hetzelfde. Ik weet eigenlijk niet beter. Dat heeft me succes ge bracht: een mooie onderneming. Maar het heeft me ook veel ge kost. Bij verjaardagen - inclusief die van mijn eigen gezin - vier ik alleen de kroonjaren. Op de tus senliggende feestjes verschijn ik niet. En ook bij andere feestdagen ben ik nooit thuis. Ik wil volle bak gaan tot mijn 50e, alle kansen die zich aandienen grijpen. En dan over vier jaar een paar versnellin gen lager schakelen om te genie ten en alleen zaken te doen als ik daar zin in heb." De ondernemer wil met beide benen in de samenleving blijven staan. „Het echte leven. Daarom doe ik zelf boodschappen en een deel van het huishouden. Ik strijk mijn eigen overhemden, hanteer de stofzuiger en poets mijn schoe nen. Voor mij geen werkster. En als ik met mijn crew naar Las Vegas moet voor zaken neem ik ze de ene keer mee uit eten in The Wynn waar we voor 150 dollar per persoon dineren. Maar ik trakteer hen ook altijd op een niet vip-dag en neem hen dan mee naar een all-you-can-eat-buffet van 8,95. Om te laten zien: daar is niks mis mee, het hoeft niet per definitie top of the bill te zijn. Yip gaat soms de stad in met 20 euro op zak. „Ik zie het als sport. Kijken hoever ik daar mee kom. Desnoods loop ik helemaal van de andere kant van de stad terug naar huis als ik geen taxi kan beta len. Naarmate ik ouder word kijk ik anders tegen bezit aan. Vroeger had ik een heel wagenpark met al lemaal sportauto's. Dat was een fa se, bijna een jeugdzonde. Nu denk ik: wat onpraktisch. Ze nemen ruimte in, je moet al die papieren regelen net als winterhanden en belastingen. Daarom heb ik nu nog maar twee auto's: een voor de zomer en een voor de winter." 'Vroeger had ik een heel wagenpark met allemaal sportauto's. Nu denk ik: wat onpraktisch' Zijn Aziatische achtergrond ver plicht hem maatschappelijke ver antwoordelijkheid te nemen en goede doelen als de daklozenkrant of Vluchtelingenwerk te steunen, zegt hij. Daarbij moet hij zichzelf wel 'pijn' doen, anders 'telt' het niet. Yip: „Ik bedoel daarmee dat het een substantieel bedrag moet zijn, vele tienduizenden euro's. Dat is ook een reden dat ik geen foundation begin: als een vermo gend iemand dan 250 euro geeft, ben ik zo'n lui die denkt: wat een fooi. Maar ik kan eigenlijk natuur lijk niet verwachten dat iedereen zo redeneert als ik." Artist impressions van het penthouse, dat de hele 25e verdieping van het Gebouw Pontsteiger in de Amsterdamse Houthavens omvat. Het wordt eind volgend jaar opgeleverd. Een lekker plekje van 1.440 vierkante meter door Annemart van Rhee Won Yip begon dertig jaar geleden met een handeltje in bier en vuur werk. Inmiddels heeft hij een hore ca-imperium, met bekende zaken in Amsterdam. „Wij Aziaten werken nu eenmaal harder dan Nederlanders." foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14