Jopie de Haas 55 jaar na verdwijning gevonden Miljoenen kinderen krijgen pindakaasachtig goedje om hongerdood te voorkomen a a NIEUWS 11 Alleen Unicef deelt per jaar al ongeveer 300 miljoen zakjes uit. Het heeft ondervoeding in de wereld gehalveerd. Peter Langhout Reizen ^S™iü€1179 rfnut' ROTTERDAM. Het is de redding voor ieder hongerig kind: Plumpy' nut, een pindapasta vol vitaminen en mineralen. Na de belegerde ste den van Syrië tovert het lichtzoete spul nu in Ethiopië een glimlach op de uitgeputte gezichten van ze ker 400.000 ernstig ondervoede kinderen. „Ik deel het liever niet uit", zegt Sabine Copinga van Save the Children. „Het herinnert me er tel kens aan hoeveel kinderen nog al tijd ernstig ondervoed zijn. Maar de pasta betekent echt het ver schil tussen leven en dood. Geluk kig ben ik ben nog nooit een kind tegengekomen dat het vies vond." Volgens de Verenigde Naties zijn 161 miljoen kinderen onder voed, van wie 17 miljoen ernstig. Jarenlang probeerden hulporgani saties de kinderen met verrijkte biscuitjes en melkpoeder in leven te houden. Alleen kleefden daar nogal wat nadelen aan. Om melk poeder op te lossen, is schoon wa ter nodig. Dat is niet overal voor handen. Kinderen moeten dus naar gezondheidscentra die daar om overvol raken. Infectieziekten liggen op de loer, wat soms de doodssteek betekent voor de uitge putte kleintjes. Een pot chocoladepasta op de eettafel van de Franse arts André Briend leidde in 1998 tot de ont wikkeling van Plumpy'nut. Briend, die laat weten met pen sioen te zijn en geen zin te heb ben in interviews, bedacht dat voedsel in pastavorm de oplossing kon zijn voor het voedselpro bleem bij ondervoede kinderen. Hij ontwikkelde een voedzame pindapasta vol koolhydraten, mi neralen en vitaminen. Verpakt in een aluminiumkleurig zakje. Punt je eraf scheuren, pasta eruit knij pen. Rechtstreeks in de mond. Hulporganisaties distribueren momenteel tonnen Plumpy'nut in Syrië, Jemen en Afrikaanse lan den. Artsen zonder Grenzen noemt het zelfs 'Afrika's wonder- voedsel'. Unicef is grootafnemer van het spul. De VN-kinderorgani- satie deelde in 2014 ongeveer 300 miljoen zakjes uit. Elk daarvan be vat 500 calorieën. Gemiddeld heeft een ernstig ondervoed kind drie zakjes per dag nodig. Na twee maanden zijn ze voldoende aangesterkt om over te schakelen op regulier voedsel, zegt Laura Westendorp van Uni cef. Plumpy'nut werd in 1999 voor het eerst uitgedeeld. Sindsdien ontbreekt het in vrijwel geen en kel noodhulppakket. „Het heeft ontelbaar veel kinderlevens ge red", stelt Westendorp. „We zien het als een soort medicijn." De kleverige pindasubstantie wordt niet alleen in noodhulppak ketten gestopt. „We delen ook Plumpy'nut uit in gebieden waar ondervoeding een structureel pro bleem vormt. Daar bovenop geven we moeders les om vermagering van hun kinderen tegen te gaan." Plumpy'nut komt van het Fran se bedrijf Nutriset, dat jarenlang een monopolie had. Inmiddels wordt de pindapasta onder een an dere naam door zeventien verschil- lende fabrikanten geproduceerd van Haïti tot Ethiopië en van Con go tot India. De ingrediënten zijn overal het zelfde en de pindapasta is goed koop. Een zakje kost 30 eurocent. Voor 8 euro per week kun je een kind ermee voeden. Bovendien blijft het twee jaar goed. „We kun nen moeder dus een tas met het spul meegeven", zegt Copinga. „Op sommige plekken is werkelijk niets voorhanden. Baby's worden gevoed met water. Het lest de dorst maar het kind groeit er niet van. Terwijl de eerste duizend da gen bepalend zijn voor de lichame lijke en geestelijke ontwikkeling van kinderen. Ondervoeding is niet wat je op televisie ziet: een kind met een opgeblazen buikje of dat juist graatmager is. Onder voeding is ook een 2-jarige die er uitziet als een kind van een jaar oud. Met de zakjes met pindapas ta kunnen we zoiets voorkomen. Mede dankzij Plumpy'nut is de on dervoeding in de wereld gehal veerd." AMSTERDAM. Na 55 jaar is de langst vermiste persoon gevon den die stond afgebeeld op de website politie.nl. Het gaat om Jopie de Haas, die in i960 ver dween uit Amsterdam. De vermiste vrouw blijkt al ruim vijf jaar op een Canadees kerk hof begraven te lig gen, maakte de poli tie gisteren bekend. Dochter Roos, die in i960 slechts drie jaar oud was toen haar moeder ver dween, deed in 2008 een beroep op het televisieprogramma Ver mist van de TROS en het Lande lijk Bureau Vermiste Personen om de vrouw te vinden. In bin nen- en buitenland werd naar stig naar haar gezocht. Na enkele teleurstellingen lijkt het in december 2015 eindelijk raak. Bij een nieuwe zoek actie wordt op internet een aanwijzing gevon den over het overlij den van Johanna 'De- haas', zoals haar ach ternaam verameri- kaanst is, in 2010 op Vancouver Island in Ca nada. Met de hulp van loka le autoriteiten konden daarna ook eindelijk de officiële docu menten worden gevonden, zoals de overlijdensakte. Boek nu voordelig inspirerende reizen ind. vele extra's 10-daagse busreis Rome-Florence-Venetië 8-daagse Rijn-Moezelcruise MS Prinses Christina Laat u inspireren 12-daagse busreis Scandinavië en Noordkaap Plumpy'nut is bedoeld om ondervoede kinderen snel op gewicht te krijgen. plumpyjyC Belangrijkste ingrediënten 500 calorieën in een aluminium zakje toveren bij menig kind een glimlach op het gezicht. Dit jongetje moet er nog aan wennen, foto PR ZATERDAG 6 FEBRUARI 2016 Plumpy'nut redt 'ontelbare' levens door Cerben van 't Hof l6l Volgens de Verenigde Naties zijn 161 miljoen kinderen ondervoed, van wie 17 miljoen ernstig. Plumpy'nut heeft inmiddels 'ontelbare' levens gered. melk poeder plantaardige olie poeder suiker vitaminen en mineralen compleet v.a. Ontdek het mooie Italië. In Toscane bezoeken we het prachtige Florence. Vervolgens brengen we een bezoek aan wereldstad Rome met het machtige Colosseum. Tenslotte gaan we naar Noord-ltalië. Reiscode: Vertrek van april t/m nov. BE39314 Boek nu deze riviercruise over de Rijn en de Moezel en bezoek de steden Koblenz, Keulen en Cochem. Ook komen we langs Andernach en Königswinter. Vertrek 24 mei, 12 juni, 3 juli Reiscode: BE39772 Een prachtige reis door Scandinavië. Maak kennis met Finland, Zweden, Noorwegen en de midzomernachtzon op de Noordkaap. Ook bezoeken we de hoofdsteden Stockholm en Helsinki. Vertrekop 6, 20 juni en 11 juli Reiscode: BE39988 Vraag de gratis brochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER05 compleet v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11