ijJ Si ïirai jraia 10 NIEUWS Ze was vrij onbekend, maar door Bart van U. de moordenaar van Els Borst, kwam advocaat Noëlle Pieterse in de spotlights. Zware parketwachters had den pal naast Bart van U. moeten zitten, donderdag in de rechtszaal. Niet voor het eerst beschermde Noëlle Pieterse haar cliënt. „Ik zei: ik ga wel naast hem zitten. Dat mocht. Het is ongebruikelijk, maar beter voor hem." Het is een dag na Barts sensationele bekentenis. Ook deze vrijdag is ze bij hem op bezoek gegaan, in Vught, waar de schizofrene Bart wordt geïsoleerd. „Ik hóefde vandaag niet naar hem, maar ik wilde weten hoe het gaat", vertelt Noëlle. „Hij is gebroken. Lijkt zich alle ge volgen nu te realiseren. Bang om levens lang in de cel te belanden. Dat is nu mijn belangrijkste taak: Bart uit de gevangenis houden. Hij wil behandeld worden, wil echt beter worden. Dat is uniek voor hem." Een man die bekend heeft Els Borst én zijn eigen zus Loïs te hebben ver moord üit de cel houden. Het klinkt kans loos, zelfs voor een advocaat. Maar Bart heeft een lange psychiatrische geschiede nis en zowel hij als zijn familie vroegen vaak tevergeefs om hulp. Pieterse kent Bart al jaren. Sinds 2011, toen hij nog slechts voor illegaal wapen bezit werd vervolgd en zij zijn advocaat werd. De zaak werd steeds groter en is nu uniek: twee moorden, waaronder op een oud-minister. Bart doodde Els Borst 'omdat God hem opdroeg de verantwoor delijke voor de euthanasiewet te doden'. Pieterse bleef altijd Barts advocaat. Bart is schizofreen, lijkt 'compleet gek'. Maar zij kan goed met hem communice ren. „Bart is iemand die zich ernstig zor gen maakt om de maatschappij, van abor tus en euthanasie tot aanslagen en na tuurrampen. Hij komt warrig over, maar ik kan het plaatsen. Weet je nog dat hij tijdens een rechtszaak begon over var kensblaaspoeder waarmee je ledematen kan laten aangroeien? Google het maar. Het klopt. Veel van wat hij zegt klopt." Bart belt haar elke dag. Klampt zich vast aan zijn advocaat. Kort geleden vroeg hij of zij 'bang voor hem is'. „Nee," zei Pieterse. „Absoluut niet." Hij was er echt blij mee. „Bart heeft ongedifferentieerde schizo frenie," zegt Pieterse. „Dat betekent: van de vier verschillende hoofdsoorten schi zofrenie heeft hij alles een beetje. Echt héél lastig te behandelen. Ik ben wel ie mand die de neiging heeft dit soort men sen tegen het publiek te beschermen. Ie mand als hij, daarin moet je investeren, een vertrouwensband mee opbouwen. Ik probeer sowieso altijd het contact met cliënten hecht te houden, al ga ik niet met ze de kroeg in. Bart woont in Rotter dam vrij dicht bij mij in de buurt. Toen hij nog niet vastzat kwam ik hem wel eens tegen op straat. Dan vroeg-ie me wel 'ns mee op de koffie. Dat doe ik dan niet. Uiteindelijk wil ik mijn privéleven privé houden." Noëlle Pieterse wilde eigenlijk naar het conservatorium en pianiste worden, ging toch rechten studeren, dacht rech ter te worden, maar rolde de advocatuur in. Al vijftien jaar, maar vooral büiten de publiciteit. Tot nu, met Bart van U. „Ik heb wel een flinke duw nodig om de pu bliciteit in te gaan", vertelt ze. „Maar nu ontkom je er niet aan. Ik heb eergisteren lang getwijfeld of ik bij Jinek moest gaan zitten, de eerste keer in zo'n talkshow. Maar Bart stelde het op prijs. Ik wil recht doen aan zijn belevingswereld. Hij veinst niet. Die goddelijke opdracht om Borst te doden, zit écht in zijn hoofd. Je bent in dit soort zaken voor het publiek al zo snel veroordeeld. Ik wil dat mensen hem leren kennen. Maar tv, het hoeft niet voor mij. Uiteindelijk werk ik het liefst in de anonimiteit." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl 7 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 5 dagen Blankenberge, Brugge, Gent, Belgische kust 10 dagen Istrië Opatija foto Robin Utrecht 'Bpro^van l|. blelt mij zowat iedere dag' door Victor Schildkamp v.a. slechts v.a. slechts Diverse vertrekdata in 2016 Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 --Tl—J- Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10