Gebruikers lopen weg bij Dullaert In Oostdijk komen er alleen maar huizen bij Kustdorpen in het nauw Tunnel de bornput 2 ZEELAND Oostdijk de grootste stijger 14% COMMENTAAR De krimp van de bevolking was vorig jaar wat minder dan in 2014. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Goed nieuws voor dunbevolk te gebieden die worstelen met de leefbaarheid. Maar in Zeeland is het beeld minder mooi. Vooral kleine kernen aan de Zeeuws-Vlaamse kust krimpen. Het aantal inwoners van bijvoorbeeld Retranchement is in korte tijd met bijna veertien procent gedaald. Dat is een aderlating die het verschil kan maken tussen een paar voorzieningen en niets. Tussen leefbaarheid en verkrotting. Voor dit probleem is geen oplossing. Gemeenten kun nen de leegloop van het platte land soms iets vertragen door maximaal in te zetten op het be houd van werkgelegenheid en van voorzieningen. Dat is het wel zo ongeveer. Aan de kust is er één alternatief: verander het dorp in een vakantiepark dat vol staat met tweede woningen. Maar de dorpsraden van West-Zeeuws- Vlaanderen willen dat niet. Zij pleiten voor een verbod op vakantiehuizen omdat er anders spookdorpen zouden ontstaan. Die weerzin tegen het leven in een vakantiepark is begrijpelijk. Maar zolang vaste bewoners weg trekken, heeft het geen zin om tweede woningen te verbieden. Dat leidt alleen tot extra leegstand en snellere verloedering. Gemeenten kunnen leegloop hooguit iets vertragen met aandacht voor werk en voorzieningen Mac Taggart (66) richtte ooit de Hulsterse Zaalvoetbal (Huzavo) op, dat jarenlang Den Dullaert als 'Als je aan de bar iets wilt bestellen, moetje eerst op zoek naar personeel' thuishaven had, maar is uitgewe ken naar de Hontenissehal in Kloosterzande. De vereniging is niet de enige, vertelde de Hulste naar. „Zaalvoetbalteam Wentzler- Pauwels is naar Axel, de sportver- kiezing is verhuisd naar het Rey- naertcollege. Zelfs de buurtvereni ging is uitgeweken naar het Rode Kruisgebouw." De problemen zijn talrijk, zegt Mac Taggart. „Als je aan de bar iets wilt bestellen, moet je op zoek naar personeel. Er is veel achterstallig onderhoud. PostNL moest de post sorteren in een lek gebouw. Op 5 november stond een kleedkamer blank, ter wijl scholen in Den Dullaert spor ten." Lange tijd waren ook de toi letten in erbarmelijke staat, maar die zijn volgens Mac Taggart opge knapt voor de komst van de asiel zoekers in december vorig jaar. Jan van Puyvelde, voorzitter van het bestuur én directeur van Den Dullaert, zegt niet bekend te zijn met de klachten. „Er zijn juist activiteiten bijgekomen. We zijn zeven dagen per week open en er staat altijd iemand achter de bar." Wethouder Adri Totté van de gemeente Hulst kent de klachten wél. Veel kan hij er niet aan doen. „We zitten regelmatig om de tafel met het stichtingsbestuur. En daar heb je de crux. Het is een stichting. We kunnen signaleren, maar als er met die klachten niets wordt gedaan, heb ik geen midde len om er iets aan te doen." Totté zegde woensdag toe de klachten van Mac Taggart met het stich tingsbestuur te bespreken. Almanak Alle Zeeuws-Vlaamse medewerkers van het bedrijf in Vlissingen hadden het donderdagochtend over hetzelfde: de slagbomen op het tolplein van de Westerscheldetunnel gingen niet open: hun t-tags waren vanwege een administratief foutje geblokkeerd. Een Philippiense klapte daardoor op een slagboom, een Terneuzense voor kwam ternauwernood schade. Een in woner van Biervliet stapte niet veel later met een collectebus voor de Her- senstichting de werkvloer op. Een Vlissinger dacht dat de bus een heel ander doel diende: „Je komt zeker voor al je soortgenoten collecteren!" VVD tegen steun aan Delta De VVD Terneuzen voelt weinig voor een bijdrage aan de herstructurering van energiebedrijf Delta. Volgens raadslid Michiel Groeneveld wordt er 200 miljoen euro gevraagd van de aandeelhouders, waar van Terneuzen minstens 15 miljoen zou moeten op hoesten. De schuldenlast van Terneuzen is aldus Groeneveld al te hoog. Hij wijst er ook op dat de ener gietak van Delta vooral in de problemen zit door 'ruimhartige subsidies voor wind- en zonne-ener- gie'. In maart wordt een de finitief besluit verwacht. Locatie Komma voor 1 april Hulst voor Elkaar is nog naarstig op zoek naar een nieuwe locatie voor jonge rencentrum Komma. Dat vertelde wethouder Frank van Driessche woensdag avond tijdens de commis sie Samenleving. Hulst voor Elkaar heeft enkele lo caties op het oog. Voorlo pig huist het jeugdhonk in het gebouw van scouting 't Jagertje. Daar verhuisde het naartoe nadat het pand aan de Hulster Houtmarkt niet langer veilig bleek van wege slecht onderhoud. Van Driessche verwacht voor 1 april duidelijkheid over de nieuwe locatie. Opnieuw prijs voor cineaste De korte film Springtij van cineaste Jeannice Adriaan- sens uit IJzendijke heeft in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, de hoofdprijs gewonnen voor de beste korte film in de sectie vrou welijke filmmakers tijdens het 14de Dhaka Internatio nal Film Festival (DIFF). Het is de zesde internatio nale prijs op het palmares van Springtij. Inclusief de jury-award van Film By The Sea (2015) is Springtij nu al bedeeld met zeven prijzen. Adriaansens werkt nu aan haar eerste lange speelfilm Witblauw. ll.OO-T» 0° uur Oostdijk mag dan de kleinste kern van de gemeente Reimers- waal zijn, het dorp groeit al jaren gestaag: van 503 in 2012 naar 573 in 2016. „Vroeger kende ik elk kind op het dorp, nu moet ik me wel eens achter de oren krabben als de school uitgaat", zegt Rinus Sinke. De 73-jarige 'Puttenaar' (zoals inwoners van Oostdijk el kaar noemen) woont al zijn he le leven in het dorp. De eerste school werd op grond van zijn opa gebouwd, de tweede op land van zijn vader, en de nieuwste op het zijne. „Vroeger waren er veel minder huizen. Daar zijn de afgelopen jaren veel nieuwe en grotere bijgeko men. Vooral na de Watersnood ramp veranderde het dorp. Er zijn hier en daar nog wel stuk jes van het oude dorp over, maar er is veel nieuwbouw." In Oostdijk gaan kinderen van alle gezindten gebroeder lijk naar school. De aanwezig heid van een basisschool is een belangrijke reden voor de groei van de kern, geeft Danny Jans sen van de dorpsraad aan. „Van de aanwas bestaat een groot deel uit jongeren die hier vroe ger geen huis konden krijgen, maar nu terugkeren met hun gezin. En daarnaast uit mensen die geen relatie hebben met het dorp, maar bewust voor de rust van Oostdijk kiezen en het be langrijk vinden dat er ook een school is." Sinke en Janssen zijn het er roerend over eens: de gemeen schapszin in Oostdijk is enorm. Dorpshuis, school en dorpswin kel vormen de samenbindende 'Er zijn hier en daar nog wel stukjes van het oude dorp Oostdijk over, maar er is veel nieuwbouw' elementen. De dorpswinkel is tegelijk dagbesteding. Veel Put- tenaren doen er vrijwilligers werk. „De dorpswinkel brengt reuring in het dorp. Bovendien is het fijn dat je niet van het dorp hoeft voor een boodschap je", zegt Janssen. Voor de grote boodschappen ben je zelfs op de fiets zó in Krabbendijke, dat op maar twee kilometer af stand ligt. door Bob Maes HULST. Sporten in de kou omdat de kachel kapot is, sportclubs die wegtrekken en barpersoneel dat 'onvindbaar' is. Het is de realiteit in gemeenschapscentrum Den Dullae rt in Hulst volgens John Mac Tag- gart, die namens voormalige ge bruikers woensdag insprak in de raadscommissie samenleving. John Mac Taggart, oud-klant Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN HULST IJZENDIJKE ict 7z CJici rijs iM a f^c Ca a r cC i j O Z Organiseert zaterdag 13 februari door Ondine van der Vleuten Rinus Sinke voor de school: „Vroeger kende ik alle kinderen. Nu moet ik me wel eens achter de oren krabben." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78