Treur beschrijft onze onbespiede momenten Ophef over brief tekort Waterdunen Blijven plakken in het café Vijf dorpsraden in de kuststreek willen verbod op tweede huis terug De leefbaarheid van kustdorpen wordt bedreigd door tweede woningen, zeggen vijf dorpsraden. GROEDE. Spookdorpen voorko men, dat willen de dorpsraden van Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Retranchement en Zuidzande. De dorpsraden trekken met de petitie 'Tweede woning, nee. Leef bare kustdorpen, ja' aan de bel. Ze signaleren dat er te veel huizen worden verkocht aan mensen die een tweede woning in de kust streek willen en er alleen in de zo mer zijn. Dat betekent minder vas te bewoners wat ook gevolgen heeft voor het aantal vrijwilligers, verenigingen en uiteindelijk ook voor de evenementen, conclude ren de raden. De leefbaarheid raakt kortom in het geding. „Bij mij in de straat zijn er vijf woningen verkocht, waarvan er vier als tweede wo ning worden gebruikt. Als deze ontwikkeling de komende vijf jaar zo doorzet, wonen er straks zo weinig mensen dat je geen straatbarbecue meer kunt hou den", zegt dorpsraadlid Hans van de Geer uit Groede. „Ook blok keert de doorstroming. Sommige woningen worden gerenoveerd en meerdere keren doorverkocht bo ven de vraagprijs. Of panden wor den als belegging gekocht en er wordt niets mee gedaan. We zien binnen twee jaar kortom zoveel af- kaveling dat het zo niet door kan gaan." In januari 2014 is de tweede wo ningverordening afgeschaft door de gemeente Sluis. Daarmee werd toegestaan om een woning als tweede huis te gebruiken. Veel dorpsraden, de Recron en ook een aantal politieke partijen waren destijds tegen afschaffing van de verordening. Binnenkort evalu eert de gemeente Sluis de afschaf fing en de petitie dient als voorbe reiding op het gesprek dat de dorpsraden aan willen gaan. Sinds woensdag staat de petitie online. Het voornaamste doel daarvan is het peilen van de publieke me ning. Van de Geer: „We willen uit de sfeer van losse opmerkingen 'Er wonen er straks zo weinig mensen in het dorp, datje geen straatbarbecue meer kunt houden' en verjaardagsdiscussies komen. We willen daarom ook cijfers ver zamelen via het kadaster. Effecten op leefbaarheid zijn moeilijker te meten, maar we merken al dat het in Cadzand bijvoorbeeld lastiger is om vrijwilligers voor evenemen ten te vinden." De dorpsraden willen het on derwerp onder de aandacht breng en en samen met de gemeente kij ken naar een oplossing. „We heb ben ook begrip voor de woonpro blematiek in de gemeente Sluis", zegt Van de Geer. „Maar de ge meente stuurt aan op leefbaarheid en verbinding. En wat we nu vast stellen is dat de leefbaarheid wordt aangetast." De petitie is te vinden op geentweedewoninginkust- dorp.petities.nl Zeelan PACINA 13 PAGINA 10 11 Verbiedt tweede woning* door Sophie Stockman Hans van de Geer, dorpsraad Groede O pagina 2 en 3: Vroeger waren hier vier benzi nestations. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77