Bosje Wolphaartsdijk wordt van het dorp Crop Alliance Baarland mag nieuwbouw plegen De stadstuin in Goes-Zuid levert gezonde groente én sociale contacten op Bouw van appartementen stap dichterbij BEVELANDEN en THOLEN 7 Stadstuin Goes wil een plek zijn waar iedereen op zijn eigen manier een bijdrage levert aan de groei en ontwik keling van de tuin. 'W Daan Hoogerwerf is met zijn 73 jaar de oudste vrijwil liger van de Stads tuin Goes. Twee tot drie keer per week is hij te vinden in de tuin op het terrein van het Edudelta Colle ge. „Zaaien, spitten, onderhoud", somt Hoogerwerf op. Hij is erg blij met de stadstuin. Toen hij met zijn vrouw van Renesse naar Goes verhuisde, moest hij af- 'Wij leren ook nog bij. Daardoor kunnen we het steeds professione ler aanpakken' scheid nemen van zijn volkstuin. „We wonen nu in een senioren flat en hebben geen tuin, maar ik voel me veel te goed om de hele dag op de bank te zitten." De stadstuin biedt uitkomst. „Het sa men met anderen bezig zijn is hartstikke leuk." En laat dat nu precies de bedoe ling zijn van de Stadstuin Goes. M IP? Het project is een initiatief van SMWO en Edudelta en heeft als doel het creëren van verbinding en samenhang. „Het is niet alleen een lap grond van twaalfhonderd vierkante meter waarop duur zaam verbouwd wordt", legt Jos Bekker van SMWO uit. „Er komt ook een maatschappelijk aspect bij kijken. Het is de bedoeling dat iedereen op zijn manier een bijdra ge levert aan de groei en ontwik keling van de tuin." Sinds de start in juli 2014 is dan ook hard gewerkt aan het opbou wen van een netwerk. Met resul taat. Zo bezoeken ouderen van Ter Weel de tuin regelmatig om rond te kijken, te ruiken en te proeven. Het is de bedoeling dat er op ter mijn een mobiele planttafel komt, zodat de ouderen vanuit hun rol stoel kunnen meehelpen. Een ander voorbeeld is de Ruil- winkel Goes, die groente uit de stadstuin 'verkoopt' in ruil voor punten. Met de punten kan Stads tuin Goes vervolgens spullen uit de Ruilwinkel aanschaffen, bij voorbeeld voor de inrichting van het nieuwe tuinhuis, dat gisteren tijdens een feestmiddag werd ge kroond tot hoogst bereikte punt van de tuin. Het aantal vrijwilligers bij de stadstuin in Goes-Zuid is sinds de start gegroeid van twee naar vijf tien. Maar er kunnen nog best wat groene vingers bij, vindt vrijwilli ger Marij Claerhout (63). „Er is al tijd werk te doen. Het onkruid groeit vaak sneller dan wij het kunnen verwijderen." Kennis hoeft niet voorhanden te zijn; dat komt volgens Claerhout al doen de. „Wij leren ook nog steeds bij. Daardoor kunnen we het iedere keer weer een beetje professione ler aanpakken." Er is eigenlijk maar één eis en dat is duurzaam tuinieren. Kunst mest en chemische bestrijdings middelen worden niet gebruikt. Claerhout: „Iedereen die graag in de tuin werkt, is welkom. Als ze maar niet gaan spuiten!" Het bosje aan de rand van het dorp is nog niet zo lang geleden gekocht door de gemeente Goes. De gemeente had een klein stuk je nodig voor riolering. Dat is nu klaar en de rest van het bosje is overgedragen aan Natuurmonu menten. „Het wordt een bosje van het dorp. De bedoeling is om de inwoners echt bij de inrich ting en het onderhoud te betrek ken", zegt boswachter René Wink van Natuurmonumenten. Omwonenden konden daarom hun mening geven en suggesties aandragen. Op een speciale bij eenkomst waren 50 mensen die meedachten en opmerkingen plaatsten. „Mensen van wie de tuinen aan het bosje grenzen, hebben gevraagd of wij hun pri vacy in de gaten willen houden. Daar houden we rekening mee. Andere vroegen of de schapen blijven op het weiland. Die blij ven inderdaad." Het plannetje Natuurmonumenten maakt plan voor dorpsbosje in Wolphaartsdijk van Landschapsbeheer om popu lieren te kappen en daarvoor in de plaats fruitbomen te planten werd positief ontvangen. De vraag of inwoners wilden meehel pen met het onderhoud leverde niet direct veel gegadigden op, al heeft zich al wel iemand gemeld die na een cursus de bomen wil snoeien. Natuurmonumenten maakt nu een plan. Daar kunnen omwo nenden nog een keer naar kijken. COLIJNSPLAAT. Aan de Oude Ha ven in Colijnsplaat komen twaalf appartementen. Tenmin ste, als de gemeenteraad ermee instemt. Het Noord-Bevelandse colle ge van B &W is in elk geval voorstander van de bouw van het appartementencomplex Ae- des Maritima. Er moeten nog drie zaken worden geregeld. Al lereerst moeten gemeente en ontwikkelaars grond ruilen, omdat de nieuwbouw deels op grond komt te staan die nu nog van de gemeente is. Tweede punt is het bouwplan. Dat past niet in het huidige bestem mingsplan, dus moet dat wor den aangepast. Laatste punt is de herinrichting van het oude havenplateau, waar Aedes Mari tima onderdeel van uitmaakt. De kosten van de reconstructie worden geschat op zes ton. Dat bedrag wordt opgenomen in de begrotingen van 2017 en 2018. Als er minder dan tien appar tementen worden verkocht, gaat de bouw niet door. De raad buigt zich binnenkort over het collegevoorstel. Een motie van D66, OPA Borsele en LPB om eerst overeenstem ming te hebben met Crop Allian ce, de dorpsraad en buurman cam ping Scheldeoord over de land schappelijke inpassing, de geur en geluidhinder werd ingetrokken na de toezegging van wethouder Ad Schenk dat er nog gesproken wordt met alle betrokkenen. De gemeenteraad was er van overtuigd dat de bouw van de koelloods en de overkapping een verbetering is voor de omgeving. Met name de stankoverlast zou op deze manier veel minder moeten worden. Crop Alliance produceert aan de Oude Dierikpolderweg bij Baarland onder meer augurken. Die tonnen staan nu nog in de bui tenlucht, maar komen straks on der dak. De bouw van de loods en de overkapping is tegenstrijdig met een convenant uit 2005 waar in staat de intentie dat het bedrijf zal verkassen. Dat bleek niet moge lijk. Verplaatsen naar het terrein van Top in 's-Gravenpolder was om milieuredenen niet mogelijk, verplaatsen naar een andere loca tie was financieel niet haalbaar. Wethouder Ad Schenk zei gis- Crop Alliance mag een koelloods en overkapping bouwen. Verplaatsen van het bedrijf is niet haalbaar teravond ook dat Crop meer uit breidingsplannen heeft. „Er zijn verdere plannen, buiten het huidi ge terrein. Bij zo'n volgende stap is het wel van belang dat we eerst een totaalplan maken." Hij kondig de aan dat hij hierover binnen zes weken om de tafel wil zitten met het bedrijf en alle andere betrokke nen, zoals camping Scheldeoord en de dorpsraad van Baarland. VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 Een tuin met een goed doel door Ellen Jobse Marij Claerhout, vrijwilliger stadstuin S;»- v8i! Vrijwilligers Daan Hoogerwerf en Marij Claerhout aan het werk in de Goese Stadstuin. „Er is altijd werk te doen. Het onkruid groeit vaak sneller dan wij het kunnen verwijderen." foto Marcelle Davidse door Melita Lanting WOLPHAARTSDIJK. Een voetpad en misschien ook een kleine hoog- stam fruitboomgaard fleuren in de toekomst het bosje achter de Villa Novastraat in Wolphaartsdijk op. Omwonenden zagen wel wat in de ideeën van Natuurmonumen ten en stichting Landschapsbe heer. Maar er zijn ook wel wat kri tische kanttekeningen, zoals de zorg over privacy. door Melita Lanting BAARLAND. Crop Alliance mag een nieuwe overkapping en een nieuwe koelcel bouwen. De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de wijziging van het bestemmings plan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76