Goes peutert niet meer aan subsidie In Oostdijk komen er alleen maar huizen bij Kustdorpen in het nauw Tunnel de bornput 2 ZEELAND Oostdijk de grootste stijger 14% COMMENTAAR De krimp van de bevolking was vorig jaar wat minder dan in 2014. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Goed nieuws voor dunbevolk te gebieden die worstelen met de leefbaarheid. Maar in Zeeland is het beeld minder mooi. Vooral kleine kernen aan de Zeeuws-Vlaamse kust krimpen. Het aantal inwoners van bijvoorbeeld Retranchement is in korte tijd met bijna veertien procent gedaald. Dat is een aderlating die het verschil kan maken tussen een paar voorzieningen en niets. Tussen leefbaarheid en verkrotting. Voor dit probleem is geen oplossing. Gemeenten kun nen de leegloop van het platte land soms iets vertragen door maximaal in te zetten op het be houd van werkgelegenheid en van voorzieningen. Dat is het wel zo ongeveer. Aan de kust is er één alternatief: verander het dorp in een vakantiepark dat vol staat met tweede woningen. Maar de dorpsraden van West-Zeeuws- Vlaanderen willen dat niet. Zij pleiten voor een verbod op vakantiehuizen omdat er anders spookdorpen zouden ontstaan. Die weerzin tegen het leven in een vakantiepark is begrijpelijk. Maar zolang vaste bewoners weg trekken, heeft het geen zin om tweede woningen te verbieden. Dat leidt alleen tot extra leegstand en snellere verloedering. Gemeenten kunnen leegloop hooguit iets vertragen met aandacht voor werk en voorzieningen Goes subsidieert het peuterspeel- zaalwerk jaarlijks met 314.000 eu ro en wilde daar met ingang van dit jaar structureel 38.000 euro op bezuinigen. Dat bleek alleen moge lijk door vestigingen te sluiten. Na overleg met kinderopvangorgani satie Kibeo was de keus gevallen de locaties Goes-west en Wilhel- minadorp. Die vestigingen heb ben de laagste bezetting, maar ook een relatief groot aandeel in de kosten. Het gevolg is wel dat in Wilhelminadorp de samenwer king met de basisschool (nieuwe aanwas) ophoudt. Daarnaast wordt de signalering van achter standen bij kinderen in de peuter leeftijd beperkt. Bovendien ligt sluiting gevoelig. Volgens wethouder Derk Alsse- ma is sluiting van twee van de tien locaties 'niet realistisch'. Daar bij komt dat er landelijk ontwikke lingen zijn met betrekking tot twee- en driejarigen. Het kabinet wil 60 miljoen euro uittrekken om te bereiken dat alle peuters twee dagdelen een peutergroep kunnen bezoeken. Het geld zou naar de gemeenten gaan, die zelf Goes wilde bijna 40.000 euro bezuinigen op het peuterspeelzaalwerk, maar ziet daar dit jaar toch vanaf. mogen beslissen hoe ze de opvang voor die groep peuters organise ren: in kinderdagverblijven of op een peuterspeelzaal. Dat kan bete kenen dat de Goese locaties die op de nominatie stonden om te wor den gesloten, juist weer nodig zijn. Daarom stelt het college voor om in elk geval in 2016 alle loca ties open te houden. Het besluit betekent wel dat de bezuiniging van 38.000 euro el ders moet worden gevonden. Almanak Alle Zeeuws-Vlaamse medewerkers van het bedrijf in Vlissingen hadden het donderdagochtend over hetzelfde: de slagbomen op het tolplein van de Westerscheldetunnel gingen niet open: hun t-tags waren vanwege een administratief foutje geblokkeerd. Een Philippiense klapte daardoor op een slagboom, een Terneuzense voor kwam ternauwernood schade. Een in woner van Biervliet stapte niet veel later met een collectebus voor de Her- senstichting de werkvloer op. Een Vlissinger dacht dat de bus een heel ander doel diende: „Je komt zeker voor al je soortgenoten collecteren!" Gemeente geeft school 1000 euro Basisschool De Vliete in Wissenkerke kan rekenen op een gemeentelijke dona tie van duizend euro voor de verduurzaming van de school. Op 20 januari is De Vliete begonnen met een crowdfundingactie. Hier mee hoopt de school het streefbedrag van 17.875 eu ro in te zamelen. Met het geld wordt geïnvesteerd in zonnepanelen en led-ver- lichting, waar mogelijk lo kaal ingekocht. Particulie ren en bedrijven die de crowdfundingactie willen steunen, kunnen terecht op www.schoolhelden.nl. Superbowl Party in Vlissingen De stichting sport en wel zijn wil de Superbowl Par ty naar Vlissingen halen. Bij genoeg aanmeldingen wordt het evenement zon dag gehouden. De finale van het American Football in Amerika is het grootste eendaagse sportfestijn in de wereld. In duizenden verschillende steden ver deeld over de wereld wor den Superbowl Party's ge houden met meer dan twee miljard kijkers. In Vlissingen is het de be doeling dat de 'party' in het Cine Café plaatsvindt. Iedereen is welkom vanaf 22.00 uur. Kosten bedragen 17,50 euro, inclusief onder meer eten en verloting (goed doel). Opnieuw prijs voor cineaste De korte film Springtij van cineaste Jeannice Adriaan- sens uit IJzendijke heeft in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, de hoofdprijs gewonnen voor de beste korte film in de sectie vrou welijke filmmakers tijdens het 14de Dhaka Internatio nal Film Festival (DIFF). Het is de zesde internatio nale prijs op het palmares van Springtij. Inclusief de jury-award van Film By The Sea (2015) is Springtij nu al bedeeld met zeven prijzen. Adriaansens werkt nu aan haar eerste lange speelfilm Witblauw. si Oostdijk mag dan de kleinste kern van de gemeente Reimers- waal zijn, het dorp groeit al jaren gestaag: van 503 in 2012 naar 573 in 2016. „Vroeger kende ik elk kind op het dorp, nu moet ik me wel eens achter de oren krabben als de school uitgaat", zegt Rinus Sinke. De 73-jarige 'Puttenaar' (zoals inwoners van Oostdijk el kaar noemen) woont al zijn he le leven in het dorp. De eerste school werd op grond van zijn opa gebouwd, de tweede op land van zijn vader, en de nieuwste op het zijne. „Vroeger waren er veel minder huizen. Daar zijn de afgelopen jaren veel nieuwe en grotere bijgeko men. Vooral na de Watersnood ramp veranderde het dorp. Er zijn hier en daar nog wel stuk jes van het oude dorp over, maar er is veel nieuwbouw." In Oostdijk gaan kinderen van alle gezindten gebroeder lijk naar school. De aanwezig heid van een basisschool is een belangrijke reden voor de groei van de kern, geeft Danny Jans sen van de dorpsraad aan. „Van de aanwas bestaat een groot deel uit jongeren die hier vroe ger geen huis konden krijgen, maar nu terugkeren met hun gezin. En daarnaast uit mensen die geen relatie hebben met het dorp, maar bewust voor de rust van Oostdijk kiezen en het be langrijk vinden dat er ook een school is." Sinke en Janssen zijn het er roerend over eens: de gemeen schapszin in Oostdijk is enorm. Dorpshuis, school en dorpswin kel vormen de samenbindende 'Er zijn hier en daar nog wel stukjes van het oude dorp Oostdijk over, maar er is veel nieuwbouw' elementen. De dorpswinkel is tegelijk dagbesteding. Veel Put- tenaren doen er vrijwilligers werk. „De dorpswinkel brengt reuring in het dorp. Bovendien is het fijn dat je niet van het dorp hoeft voor een boodschap je", zegt Janssen. Voor de grote boodschappen ben je zelfs op de fiets zó in Krabbendijke, dat op maar twee kilometer af stand ligt. FZC door Luc Oggel GOES. Alle Goese peuterspeelzalen blijven dit jaar open. Een voorne men van burgemeester en wethou ders om twee locaties te sluiten en daarmee bijna 40.000 euro te be zuinigen, heeft te veel negatieve ge volgen. Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE VLISSINGEN IJZENDIJKE ia. Ti CJLci rij s iM a Ca a N 0 Organiseert aterdag 13 februari ,1.0O-T»0Ouur door Ondine van der Vleuten Rinus Sinke voor de school: „Vroeger kende ik alle kinderen. Nu moet ik me wel eens achter de oren krabben." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74