y wwi wmm& 9 r 6 NIEUWS MOORD OP ELS BORST Dader is gevaarlijke schizofreen, die tot nu toe zweeg als het graf. Zijn familie voerde de druk op: Voormalig arts loodste euthanasiewet erdoor - ;V(| V w De euthanasiewet bestond nog niet in 1983, maar in dat jaar kreeg Bart van U. als 7-jarig jochie een blindedarmontsteking en op zijn ziekbed een opdracht van God: „Jij moet degene doden die verant woordelijk is voor de euthanasie wet." Achter gesloten deuren ver klaarde Bart van U. gisteren in de Rotterdamse rechtbank met dit verhaal waaróm hij Els Borst in fe bruari 2014 met tientallen messte ken heeft omgebracht. Een 'godde lijke opdracht' dwong hem ertoe. Een goddelijke opdracht die de in een streng gelovig gezin opge groeide Van U. dus al ruim dertig jaar geleden had gekregen. Zo is het, in zijn hoofd, gegaan. De moord op Els Borst - nu in eens de eerste politieke moord in Nederland na Pim Fortuyn - kreeg daarmee een sensationele ontknoping. Bijna twee jaar na 8 februari 2024, toen vriendinnen van Borst haar lichaam vonden in haar garage in Bilthoven. Nederland was verbijsterd des tijds. Eerst over haar dood en daar na toen bleek dat ze was omgeko men door geweld. Wie kón het ge munt hebben op de beminnelijke 81-jarige ex-politica? Ze was net nog op een D66-congres geweest, fit, actief en betrokken als altijd. Levensgevaarlijk Pas een klein jaar later, 26 januari 2015, vertelt het Openbaar Ministe rie dat iemand in verband kan worden gebracht met de moord op Borst. Via DNA-sporen, omdat deze man net een andere moord heeft gepleegd, in Rotterdam. Snel wordt duidelijk: die ver dachte is Bart van U., een gevaarlij ke schizofreen die twee weken eer der zijn zus Loïs (43) doodstak: met veertig messteken, zou later bekend worden, één minder dan hij Els Borst had toegebracht. Maar niemand kan op dat mo ment een zinnige verklaring be denken waarom Borst vermoord moest worden. Ze wonen niet bij elkaar in de buurt, bij Borst was niets gestolen en de levenslopen van Bart van U. en Els Borst heb ben elkaar nooit gekruist. Bart van U. zelf zwijgt. Maandenlang. Zo wel zijn eigen familie als die van Borst worden er gek van. In de maanden na zijn arresta tie blijkt wél hoe ongelooflijk veel fouten er zijn gemaakt met de psy chiatrisch patiënt. Zijn ouders en vier zussen waarschuwden al sinds 2007 herhaaldelijk voor zijn toenemende schizofrene trekken. Vanaf 20U botst Bart van U. met justitie vanwege wapenbezit en wordt steeds duidelijker dat waan ideeën hem opjagen. Omdat hij zich weigert te laten behandelen krijgt hij een onge woon hoge celstraf van drie jaar voor wapenbezit. Dat vecht Van U. met succes aan. Zijn familie pro beert hem daarna keer op keer in de hulpverlening te krijgen, maar tevergeefs. Zelfs als Van U. in 2023 en be gin 2014 zelfbij verschillende poli tiebureaus aanklopt en zijn cel straf wil uitzitten (omdat hij bang is 'anderen iets aan te doen') laten agenten hem lopen. Kort daarna vermoordt hij Els Borst. Alle fouten die zijn gemaakt ko men later keihard naar voren in een verslag van de commissie- Hoekstra. Minister Van der Steur moet in juni 2015 excuses maken aan de families van Van U. en Borst. Stofzuigerslang Bart van U. zwijgt ondertussen nog steeds als het graf over de re den waarom hij Els Borst dood stak. Toch geeft hij 22 juli 2015 wel een hint als hij moet voorkomen voor de moord op zijn zus Loïs. Een verwarde Van U. raaskalt die dag over zijn ruzies met Loïs, dat zij zijn 'stofzuigerslang kapot maakte' en de 'trap slordig had ge verfd'. Maar ook zegt hij dat hij bang was voor Loïs, dat hij moest kie zen voor haar leven of zijn eigen leven. „Loïs wilde euthanasie op mij plegen", zegt hij. „Loïs was voor abortus en euthanasie." Voor het eerst is er die dag iets van een link met Els Borst. Want was het niet de oud-D66-politica die als minister in 2002 de eutha- 7 "vr* Voordat Els Borst op 10 april 2001 de beladen woorden 'het is volbracht' sprak, worstelde de politiek al decennia met het onderwerp euthanasie. Eind jaren '60 van de vorige eeuw komt er een maat schappelijk debat op gang over aan passing van de wet die hulp bij zelf doding verbiedt. Euthanasie is ille gaal, maar wordt meer en meer ge doogd mits het aan voorwaarden vol doet. Begin jaren '80 staan er meerde re huisartsen voor de rechter, omdat zij een patiënt ac- tief hebben gehol pen bij het beëindi gen van hun leven. Nadat artsenorgani saties aandringen op wetgeving, wordt een Staats commissie inge steld die in 1985 ad viseert de strafbaar stelling voor hulp bij zelfdoding op te heffen als het is op verzoek van de pa tiënt en er sprake is van een 'uitzichtlo ze noodsituatie'. Het zal nog jaren duren voor er een politieke meerder heid voor is. De con fessionele partijen houden alles tegen. Tot 1998, als het eer ste paarse kabinet onder leiding van Wim Kok aan treedt. Het is het eerste kabinet waar in het CDA geen zit ting heeft. PvdA, WD en D66 spre ken af euthanasie te legaliseren. Het is voormalig arts Els Borst die als minis ter van Volksge zondheid het voor touw neemt. De D66-politica gaat onder meer naar het Vaticaan om het beleid toe te lichten bij de paus. De wetgeving heeft de nodige voeten in de aarde. Pas in het tweede paarse kabi net stemt de Eerste Kamer in. Borst, nog steeds minister en inmiddels vice- premier, verzucht 'het is volbracht'. Wederom haalt ze zich de woede van de christelijke par tijen op de hals, om dat het een verwij zing is naar de laat ste woorden die Jezus aan het kruis zou hebben gespro ken. Borst ontken de dat ze het zo be doeld had. nasiewet in Nederland van de grond kreeg? Toch zegt Van U. die dag verder niets over Borst. Bart van U. heeft steeds contact met zijn ouders, die al een jaar in de vreselijke wetenschap leven dat hun zoon een van hun doch ters heeft omgebracht én waar schijnlijk Els Borst. Ze komen langs in het Pieter Baan Centrum en komen in januari van dit jaar steeds vaker bij hem op bezoek. Het gaat ondertussen niet goed met Van U.. Hij raakt steeds meer in de war van alle psychiatrische onderzoeken, de medicijnen te gen schizofrenie slaan moeizaam aan en tussendoor wordt hij in België veroordeeld tot acht maan den cel, omdat hij in het verleden ook daar met wapens rondliep. Eén dag voor wéér een pro-for- ma-zitting in Rotterdam zoeken ook twee van zijn zussen hem voor het eerst op. De familie voert de druk bij Bart op: maak schoon schip, neem je verantwoordelijk heid, vertel de waarheid. „Dat kwam uit henzelf', zegt advocaat Edwin Bosch van de familie. „Dus niet op verzoek van de politie." Onverwacht In Barts hoofd tolt het steeds meer. Tegen zijn advocaat Noëlle Pieterse zegt hij dat hij iets wil gaan verklaren. Volkomen onver wacht vraagt Bart van U. samen met Pieterse donderdag 4 februari aan het begin van een niet-inhou- delijke rechtszaak aan de rechters om achter gesloten deuren iets te mogen vertellen over Els Borst. De rechters zijn overrompeld. Achter gesloten deuren ineens een verklaring afleggen staan ze zelden toe, maar nu wel. Ook zij willen éindelijk iets horen over die ene vraag die iedereen al heel lang bezighoudt: waarom Els Borst? Uren later komen de rechters met een samenvatting: Bart van U. bekent Els Borst te hebben om gebracht. Hij had 'de goddelijke opdracht gekregen de verantwoor delijke voor de euthanasiewet te doden'. Al twee keer eerder had hij bij haar aangebeld en haar kort ge sproken. Op zoek naar adressen van andere politici, Kok en Balken ende. Totdat hij 8 februari 2014 op de fiets van Rotterdam naar Bilt hoven ging. Volgens zijn advocaat Noëlle Pieterse 'toen nog niet met de bedoeling haar te doden'. Maar in een opwelling gebeurde dat toch. Ingegeven door God. De rechter besloot gisteren dat Bart van U. niet opnieuw naar het Pieter Baan Centrum hoeft voor wéér een onderzoek. Dat wil hij ook niet. Van U. wil rust in een ei gen cel. Tot 29 maart, als de inhou delijke behandeling van zijn zaak is en moet blijken of hij toereke ningsvatbaar was op de dag dat hij Els Borst ombracht. Bart van 'opdracht door Victor Schildkamp en Adrianne de Koning E Els Borst foto ANP Bart van U Onderzoek bij de woning van I Borst in februari 2014. foto Remko de Waal/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6