Extra woningen voor vluchtelingen 'In Big S ben je met elkaar, maar besloten is het niet' Multifunctioneel Centrum in Zierikzee heeft financieel tekort weggewerkt SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee is de klap van het failliete Welzijnshuis als hoofdhuurder te boven gekomen. De zure appel is op. Betere tijden dienen zich aan voor zalencentrum MFC in Zie rikzee. Het aantal vaste ge bruikers (veertien dit jaar) is inmiddels groter dan in het zwartgallige jaar 2013, toen het Wel zijnshuis failliet ging en als hoofdhuurder zowel in de bezetting als financieel een groot gat achterliet. De organisatie sleurde bovendien een hoop cursussen mee in de vrije val. En ook die doelgroepen weten de weg naar de oude school in hartje Malta weer goed te vinden, zien beheerder Hei een van den Bos en haar rechterhand John Hobé naar volle tevredenheid. Het gat van dik 35.000 euro waar het MFC drie jaar geleden ineens mee werd ge confronteerd, is dichtgelopen. „In 2014 was de helft van dat tekort met hard werken al voor de helft weggewerkt", zegt Hobé. „En over 2015 hebben we zelfs weer een licht po sitief resultaat geboekt." Van den Bos: „Kort om, we zijn weer springlevend!" Als bewijs toont Hobé het planningsoverzicht op zijn computerscherm. „Alleen al deze week heb ben we 36 dagdelen (vier uren) verhuurd. Geen dorpshuis dat dat kan zeggen. De gro te zaal is 280 keer vastgelegd. Als je daar de vakanties aftrekt, is dat bijna dagelijks." Het MFC heeft in totaal 22 ruimten die kunnen worden gehuurd. Voor het kleinste lokaal moet 18 euro per dagdeel worden neergeteld. De grote zaal, goed voor 200 per sonen, kost 75 euro. Eventuele catering moet wel verplicht bij het centrum worden afgenomen. De beheerders benadrukken dat ze niet kunnen tippen aan de vaak veel lagere tarieven van de dorpshuizen. „Die draaien vooral met vrijwilligers en dat gaat hier echt niet", zegt Van den Bos. Daar zijn wij gewoon te groot voor. Alleen een bakje koffie schenken zal nog wel gaan. Maar je praat ook over opruimen, schoonmaken en zorgen dat de ruimte klaarstaat voor de vol gende gebruiker. Naast Hobé en Van den Bos staan nog vier personeelsleden op de loonlijst, met z'n allen goed voor bijna drie volledige arbeidsplaatsen. De toekomst van het zalencentrum is desondanks nog ongewis. Het MFC zit nog steeds zonder bestuur, sinds de voorzitter vorig jaar buiten de provincie verhuisde en de penningmeester het vanwege de hoge leeftijd ook voor gezien hield. Vervangers werden niet gevonden en de gemeente heeft die taak op zich genomen. Verant woordelijk wethouder Jacqueline van Burg wil niet vooruitlopen op het lopende onder zoek naar de levensvatbaarheid van het MFC. Hete hangijzers zijn de 70.000 euro die de gemeente jaarlijks betaalt aan de ei genaar van het gebouw, Zeeuwland, in com binatie met de 'personele kwestie'. Daar naast herijkt de gemeente haar beleid voor dorps- en gemeenschapshuizen. Volgend jaar moet duidelijk worden welke kant dat opgaat. Wat Van den Burg nog wel kwijt wil in dit stadium, is dat stoppen met het MFC niet het uitgangspunt is. „Als het zo goed wordt gebruikt, dan moeten die men sen ook ergens naar toe kunnen." De veertig zogenaamde status houders die Schouwen-Duive- land in het eerste half jaar van 2016 onderdak moet bieden, kun nen terecht in huurhuizen van Zeeuwland. Maar of de woning corporatie de veertig of meer van het tweede halfjaar weet on der te brengen, is nog niet zeker. Een andere optie is dan het neerzetten van tijdelijke wonin gen, zei wethouder Cees van den Bos gisteravond in de commissie samenleving. „Je moet dan den ken aan port-o-cabins, die ko men te staan op braakliggende grond. En die grond hoeft niet per se van de gemeente te zijn." Ook het bouwen van extra so ciale huurwoningen sluit de wet houder niet uit. „Maar dat kost wel veel tijd. We gaan in elk ge val heel binnenkort met Zeeuw land praten over wat ons alle maal te doen staat." Zolang statushouders maar geen voorrang krijgen op 'eigen eilanders', bracht Robbert Lie- vense van Leefbaar Schou- wen-Duiveland in. „Er zijn hier al veel mensen die een sociale huurwoning zoeken, met name in Zierikzee. Onze gemeente is qua oppervlakte een van de grootste van Nederland, dus er is vast wel ergens een hoekje te vin den." 'Je moet dan denken aan port-o-cabins, die komen te staan op braakliggende grond' Ruimte voor grootschalige op vang van vluchtelingen is er op Schouwen-Duiveland niet, was al lang duidelijk. Kleinschalige opvang moet wel lukken, zei Van den Bos. „Gelukkig zie je nu landelijk een trend van versprei de, kleinschalige opvang ont staan. Niet alleen het COA wijst locaties aan, ook wij als gemeen te kunnen dat. We hebben even tueel wat schoolgebouwen die geschikt zouden kunnen zijn." vragen aan Sheila Kosten- se (17) en Denise Elmen- dorp (16), trouwe bezoe kers van Big S. Sheila: „Ik ben eens meegegaan met een klasgenoot en ben toen blijven komen. Ik heb hier vrien den en mijn vriend ontmoet." Denise: „Vriendinnen van school wonen in Burgh-Haamstede. Mijn vriend ook, die heb ik hier leren kennen." Sheila: „Vrienden ontmoeten. We praten een beetje over wat er die week is gebeurd. Je zit niet alle- maal op dezelfde school, dus het is leuk om elkaar in het weekend te kunnen zien." Denise: „Er staat muziek op, je kunt met z'n allen bijkletsen over school enzo, je kunt pingpongen en darten. Soms, als er een leuke film is op tv, sluiten we die aan op de box en kijken we met z'n allen. Dansen? Nou, héél soms." Sheila: „Heel erg jammer. Het zijn mijn vrienden. Waar zie je elkaar dan? Niemand gaat buiten zitten. Een kroeg is ook geen oplossing. In mijn vriendengroep zijn er maar twee 18 jaar." Denise: „Af en toe bij ons thuis vinden mijn ouders prima, maar elke week 20 of 25 man die langs komen? Dat werkt ook niet. In de kroeg vind je geen mensen van je eigen leeftijd. In Big S ben je met elkaar. Maar besloten is het niet. Laatst heb ik ook een klasgenootje uit Zierikzee meegenomen. Zo leer je elkaar allemaal kennen en soms komen daar vriendschappen uit voort." Sheila: „Een plek zoals deze. Waar je muziek kunt opzetten, drinken kunt kopen en waar je geen bege leiders hebt die alleen maar op je zitten te mopperen. Met de bege leiders van Big S hebben we een goede band." Denise: „Ik hoop dat SMWO het overneemt en daar, of ergens an ders als dat moet, hetzelfde be gint. Het is heel leuk met z'n allen. Straks valt de hele groep uit elkaar. VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 'We zijn weer springlevend!' s Van rijbewijskeuringen en talentontwikkeling voor jongeren tot volwasseneducatie van Scalda, het FNV-inloopuur en - nieuw succesnummer - de Trampojump: de organisaties die gebruik maken van het MFC zijn zeer divers. Rechts op de foto Heieen van den Bos. foto Marieke Mandemaker door Marcel Modde door Wendy Wagenmakers ZIERIKZEE. Om vluchtelingen met een verblijfsstatus te huisvesten, gaat de gemeente Schouwen-Dui- veland misschien tijdelijke wonin gen neerzetten en heel misschien extra sociale huurwoningen bou wen. Cees van den Bos, wethouder 4 Elk weekend zijn ze er minimaal één avond te vinden: in jongeren- soos Big S in Burgh-Haamstede. Na 27 februari is dat voorbij. Big S gaat na bijna 47 jaar dicht. door Esme Soesman "I Jullie komen allebei uit Zierik- -®- zee, Wat hebben jullie te zoe ken in Big S? Wat doen jullie zoal in Big S? Sheila Kostense 3 Jammer dat dat straks niet meer kan? Denise Elmendorp 4 De gemeente is met SMWO bezig iets anders te organise ren. Waar hopen jullie op?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67