Obs Duiveland en 't Stoofje fuseren In Oostdijk komen er alleen maar huizen bij Kustdorpen in het nauw Tunnel de bornput 2 ZEELAND r\vx Oostdijk de grootste stijger 14% COMMENTAAR De krimp van de bevolking was vorig jaar wat minder dan in 2014. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Goed nieuws voor dunbevolk te gebieden die worstelen met de leefbaarheid. Maar in Zeeland is het beeld minder mooi. Vooral kleine kernen aan de Zeeuws-Vlaamse kust krimpen. Het aantal inwoners van bijvoorbeeld Retranchement is in korte tijd met bijna veertien procent gedaald. Dat is een aderlating die het verschil kan maken tussen een paar voorzieningen en niets. Tussen leefbaarheid en verkrotting. Voor dit probleem is geen oplossing. Gemeenten kun nen de leegloop van het platte land soms iets vertragen door maximaal in te zetten op het be houd van werkgelegenheid en van voorzieningen. Dat is het wel zo ongeveer. Aan de kust is er één alternatief: verander het dorp in een vakantiepark dat vol staat met tweede woningen. Maar de dorpsraden van West-Zeeuws- Vlaanderen willen dat niet. Zij pleiten voor een verbod op vakantiehuizen omdat er anders spookdorpen zouden ontstaan. Die weerzin tegen het leven in een vakantiepark is begrijpelijk. Maar zolang vaste bewoners weg trekken, heeft het geen zin om tweede woningen te verbieden. Dat leidt alleen tot extra leegstand en snellere verloedering. Gemeenten kunnen leegloop hooguit iets vertragen met aandacht voor werk en voorzieningen Het aantal leerlingen op 't Stoofje is te klein om de school overeind te houden. Na de zomervakantie zakt de 't Stoofje door de wettelijk bepaalde ondergrens van 23 kinde ren. „Dat houdt in dat we de school per 1 augustus 2016 zelf sluiten, of dat we het een jaar later laten aankomen op een onvrijwilli ge sluiting door de staatssecreta ris. Maar het gaat gewoon gebeu ren. Dat weten we." Volgens De Keijzer is inmid dels besloten dat 't Stoofje in ieder geval nog één schooljaar door gaat. „Hoe we dat precies gaan or ganiseren en wat daarin de wen sen zijn van de ouders, moeten we nog nader bespreken. Sommi ge ouders redeneren dat het prak tisch kan zijn hun kind in Zierik- zee op school te doen, omdat ze daar zelf ook werken. Anderzijds is een afweging voor Nieuwerkerk te kiezen, in verband met de nabij heid van dat dorp en de sociale contacten van het kind." Het extra jaar geeft Obase in ie- 'Voor ons en de meeste ouders is duidelijk dat Nieuwerkerk een hele goed optie is' der geval de ruimte de samenvoe ging en overstap naar Nieuwer kerk voor te bereiden. „Voor ons als bestuur, onderwij steam en de meeste ouders is duidelijk dat Nieuwerkerk een hele goed optie is", aldus De Keijzer. Die school biedt eveneens kinderopvang en een peuterspeelzaal. Bovendien kampt ook obs Duiveland met een teruglopend leerlingenbestand en is er dus ruimte over voor de klas sen uit Ouwerkerk. Almanak Alle Zeeuws-Vlaamse medewerkers van het bedrijf in Vlissingen hadden het donderdagochtend over hetzelfde: de slagbomen op het tolplein van de Westerscheldetunnel gingen niet open: hun t-tags waren vanwege een administratief foutje geblokkeerd. Een Philippiense klapte daardoor op een slagboom, een Terneuzense voor kwam ternauwernood schade. Een in woner van Biervliet stapte niet veel later met een collectebus voor de Her- senstichting de werkvloer op. Een Vlissinger dacht dat de bus een heel ander doel diende: „Je komt zeker voor al je soortgenoten collecteren!" Eerste twee uur gratis parkeren De eerste twee uur gratis parkeren. Daarvoor pleit de Projectgroep Initiatief Binnenstad Zierikzee. Dat is de club die ook de schou ders zet onder de introduc tie van de BIZ, de bedrijfs investeringszone, in de bin nenstad van Zierikzee. Die maatregel zou deze zomer al kunnen worden inge voerd. Het zou veel men sen bewegen toch even een boodschapje te doen in de stad. Het doel van de groep en de BIZ is de bin nenstad aantrekkelijker te maken en daarmee de eco nomie en ondernemersre sultaten te bevorderen. Preventie in Grevelingenhout De bewoners van wonin gen in Park Grevelingen hout in Bruinisse hebben begin deze week een buurt- whatsappgroep opgericht. In drie dagen tijd hebben zich al vijftig bewoners aangemeld. „En dat aantal is nog steeds groeiende", meldt initiatiefnemer J.W. Arnold. Een directe aanlei ding is er niet, maar extra ogen en oren kunnen geen kwaad - meent hij. Arnold heeft vooraf contact ge zocht met wijkagent en ge meente. Aanvullend ko men er borden en deur stickers om kwaadwillen den te waarschuwen. Doorspuiten van alle leidingen Ze staan her en der ver spreid op het parkeerter rein achter de Hoofdpoort straat in Zierikzee: hekken rondom opengebroken stukken straat, waaronder drainageputten zichtbaar zijn. Medewerkers van het uit- voeringsbedrijf van de ge meente Schouwen-Duive- land zijn bezig met een grondige onderhoudsbeurt van alle drainageleidingen op Schouwen-Duiveland. Het onderhoud bestaat voornamelijk uit het door spoelen en -spuiten van de leidingen. riJs 1 (StiQMyiïniaaanxöSG Oostdijk mag dan de kleinste kern van de gemeente Reimers- waal zijn, het dorp groeit al jaren gestaag: van 503 in 2012 naar 573 in 2016. „Vroeger kende ik elk kind op het dorp, nu moet ik me wel eens achter de oren krabben als de school uitgaat", zegt Rinus Sinke. De 73-jarige 'Puttenaar' (zoals inwoners van Oostdijk el kaar noemen) woont al zijn he le leven in het dorp. De eerste school werd op grond van zijn opa gebouwd, de tweede op land van zijn vader, en de nieuwste op het zijne. „Vroeger waren er veel minder huizen. Daar zijn de afgelopen jaren veel nieuwe en grotere bijgeko men. Vooral na de Watersnood ramp veranderde het dorp. Er zijn hier en daar nog wel stuk jes van het oude dorp over, maar er is veel nieuwbouw." In Oostdijk gaan kinderen van alle gezindten gebroeder lijk naar school. De aanwezig heid van een basisschool is een belangrijke reden voor de groei van de kern, geeft Danny Jans sen van de dorpsraad aan. „Van de aanwas bestaat een groot deel uit jongeren die hier vroe ger geen huis konden krijgen, maar nu terugkeren met hun gezin. En daarnaast uit mensen die geen relatie hebben met het dorp, maar bewust voor de rust van Oostdijk kiezen en het be langrijk vinden dat er ook een school is." Sinke en Janssen zijn het er roerend over eens: de gemeen schapszin in Oostdijk is enorm. Dorpshuis, school en dorpswin kel vormen de samenbindende 'Er zijn hier en daar nog wel stukjes van het oude dorp Oostdijk over, maar er is veel nieuwbouw' elementen. De dorpswinkel is tegelijk dagbesteding. Veel Put- tenaren doen er vrijwilligers werk. „De dorpswinkel brengt reuring in het dorp. Bovendien is het fijn dat je niet van het dorp hoeft voor een boodschap je", zegt Janssen. Voor de grote boodschappen ben je zelfs op de fiets zó in Krabbendijke, dat op maar twee kilometer af stand ligt. FZC door Marcel Modde ZIERIKZEE. Basisscholen 't Stoofje in Ouwerkerk en Duiveland in Nieu- werkerk gaan mogelijk fuseren. Di recteur Ewald de Keijzer van open bare onderwijskoepel Obase wil het extra overheidsgeld dat daar mee beschikbaar komt, gebruiken om het voortbestaan van een school in Nieuwerkerk te veranke ren. Ewald de Keijzer, directeur Obase Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE BRUINISSE ZIERIKZEE Ol> icz zz C Ca. 1 iM afz^cCaarcCij 0 z 1 Organiseert J 1 V' f r I wterdag"^'"»" ll.OO- 14-OOuui door Ondine van der Vleuten Rinus Sinke voor de school: „Vroeger kende ik alle kinderen. Nu moet ik me wel eens achter de oren krabben." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65