Woede over groepsverkrachting in België Vraag is of opvolger genoeg ruimte krijgt om voor kinderrechten op te komen NIEUWS 5 Bronnen bevestigen dat achter Dullaerts rug om werd gewerkt aan een plan om rol van Kinderombudsman in te perken. tig zijn tanden zien en deed het goed in de media. „Ik denk dat Van Zutphen hem een beetje té populair vond en daar een bedrei ging in zag", concludeert een insider. Dat er sprake is van botsende ego's ont kende Van Zutphen gisteravond in een ge sprek met Nieuwsuur. Het vertrek van Dul laert heeft volgens de Ombudsman te ma ken met 'veranderingen in de samenle ving', al bleef hij vaag over wat dan precies. „Ik had de kans om te starten met een nieuw team. Die keus heb ik gemaakt." Feit is dat er plannen lagen om de posi tie van zowel de Kinderombudsman als die van de andere substituut-Ombudsman sterk in te perken. Nieuwsuur onthulde eer der deze week een interne notitie van 30 november 2015, waarin onder meer staat 'Het gaat puur om procedures. Dullaert is niet ontslagen, zijn contract loopt gewoon af dat de substituten zich moeten richten op de interne organisatie, terwijl de Nationa le ombudsman - Van Zutphen - naar bui ten treedt. Deze 'schets van de beoogde situatie' druist in tegen de wettelijke taak van de Kinderombudsman om zelfstandig te kunnen opereren. Bronnen binnen de organisatie zeg gen dat zowel Dullaert als de even eens vertrokken substituut Addie Stehouwer niet in die plannen zijn gekend. De woordvoerster van Van Zutphen doet de interne notitie af als verouderd. „Gewoon een in tern documentje waar gesprek ken over werden gevoerd, niet meer dan dat. Het is bij Nieuws uur beland, maar had net zo goed bij het oud papier gekund." Dullaert hoopt dat de kwestie snel teruggaat naar de inhoud: een Kinderombudsman die bo venop belangrijke dossiers zit. „Dit gedonder moet maar eens af gelopen zijn." Van Zutphen sluit zich daarbij aan. „Ik vind het echt rot dat dit nu gebeurt." Mare Dullaert reageerde gisteren voor het eerst op de ontstane commo tie nadat vorige week be kend werd dat hij aan de kant is geschoven. Het re gende direct steunbetuigingen voor de man die in 2011 aantrad als de eerste Kinderom budsman van Nederland. Al die ophef was niet nodig geweest, vindt Dullaert, als hij niet zo plotseling uit zijn functie zou zijn ontheven. „Maar het is gegaan zoals het is gegaan." Ondanks zijn gekrenkte trots zegt Dul laert te willen aanblijven tot een nieuwe Kinderombudsman is gevonden. Per 1 april zit zijn termijn erop, maar het is niet zeker dat er dan al een opvolger is. Het is nog maar twee weken geleden dat Dullaert te horen kreeg dat de in april 2015 aangetre den Ombudsman Reinier van Zutphen niet met hem door wil. Dat kwam voor velen onverwacht. Dullaert wilde maar al te graag door, al was het maar omdat hij sinds november ook tijdelijk voorzitter is van alle Europese Kinderombudsmannen. Van Zut phen leek hem aanvankelijk extra tijd te gunnen, maar kwam 18 januari terug op zijn besluit. Waarom iemand ontslaan die prima functioneert? Na een overleg in de Tweede Kamer woensdag over de kwestie liet de Ombudsman niets los. Volgens zijn woordvoerster gaat het 'puur om procedures' en is er ver der niets aan de hand. „Dullaert is niet ontslagen, zijn contract loopt ge woon af." Op het kantoor van de Ombudsman houdt iedereen zijn lippen op elkaar. Wel laten bronnen los dat Van Zutphen en Dullaert el kaar niet lagen. „Je hebt een klik no dig tussen de Ombudsman en zijn substituut. Die ontbrak." Een ander zegt: „Van Zutphen is een type alfa man dat weinig tegenspraak duldt." Het is op zich niet ongewoon dat een nieuwe Ombudsman zijn eigen team kiest. Voorgangers van Van Zut phen deden dat ook. Maar in het ge val van Dullaert ligt het afserveren ge voeliger. Hij gaf sinds 2011 met veel elan invulling aan de nieuwe functie van Kinderombudsman. Dullaert liet regelma- Er heerst nationale boosheid over de zaak die wordt aangewakkerd door het lekken van verklaringen uit de verhoren. Volgens de krant Het Laatste Nieuws zou een ver dachte hebben gezegd dat het slachtoffer niet moest klagen 'om dat vrouwen toch alleen moeten luisteren naar mannen'. Hoewel het parket van West-Vlaanderen zwijgt over de identiteit van de verdachten heb ben de media daarover weinig twijfel. De burgemeester van Oos tende, tevens een kopstuk van de Vlaamse socialistische partij sp.a, was ook duidelijk en zei te hopen dat de daders 'het land zouden worden uitgezet als ze hun straf hebben uitgezeten'. De Belgische staatssecretaris voor Asiel en Mi gratie, Theo Francken, noemde de feiten 'walgelijk' en bevestigde dat 'op basis van een veroordeling voor verkrachting hun asielaan vraag geweigerd kan worden'. De zaak speelde in november 2015 maar kwam vorige week toe vallig aan het licht bij een heel an der onderzoek naar de mogelijke radicalisering van een 17-jarige scholier uit Oostende. De jongen had op Facebook geposeerd met een wapen. Leraren schakelden de politie in en die ontdekte op de te- 'Na een veroordeling voor verkrachting kan asielaanvraag geweigerd worden' lefoon van de tiener een video van een groepsverkrachting van een meisje van 17. Zij was bewus teloos, dronken gevoerd met wod ka. „Het slachtoffer werd door toe doen van de daders vooraf weer loos gemaakt, zodat ze zich niets meer zou herinneren", bevestigt het parket van Oostende in de Vlaamse media. Volgens de regio nale televisiezender Focus WTV en de openbare omroep VRT gaat het om een of twee Bel gen en vijf of zes Irakezen, van wie er twee in afwachting zouden zijn van een uitspraak in hun asiel procedure. Drie verdachten zijn minderjarig en door de onder zoeksrechter aangehouden. Twee volwassen verdachten zouden vol gens Het Laatste Nieuws pas on langs uit Irak naar België zijn geko men. Ze zouden onderdak hebben gekregen in een opvanghuis van hulporganisatie Caritas Internatio nal. Sinds augustus werden al 26 gezinnen ondergebracht door de hulporganisatie en er ligt een ver zoek voor honderd extra vluchte lingen. Twee andere verdachten woonden al jaren met hun familie in België. Volgens het parket West-Vlaan- deren is er niets onder de pet ge houden, omdat de feiten pas nu bekend zijn gemaakt. Het politie onderzoek liep nog. Het slachtof fer en haar familie hebben profes sionele bijstand gekregen „Ze vra gen met aandrang dat hun privacy wordt gerespecteerd." VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 'Van Zutphen vond Dullaert iets té populair' Woordvoerster namens Van Zutphen door Susanne Geuze en Koen Voskuil Ombudsman Reinier van Zutphen (links) en Kinderombudsman Mare Dullaert. foto's Merlijn Doomernik en Evert-Jan Daniels OOSTENDE. De verontwaardiging in Vlaanderen over een groepsver krachting in Oostende van een meisje (17) door Irakese vluchtelin gen heeft bijna Keulse proporties aangenomen. Theo Francken staatssecretaris Asiel en Migratie in België

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5