4 I e#BUIl ft Ze zijn er nog: echte speciaalzaken van ondernemers die niet uitgepraat raken over hun bijzondere waar. Zoals Geralda en Pasjenka Lubbes van PAS seheeps en interieurbetimmering in Kruiningen. Moleskine gaat in de meubels Laatste kans om expo te zien Afgesneden bierflesjes Meer banen erbij in de bouwsector Wij willen hier graag meubels maken die 50 tot 60 jaar meegaan. Met spaanplaat is dat niet mogelijk Fiber Futures Indrinken Economic TEKST WINNIE DE WITTE - VAN DAM WIE WAT WAAR WEBSITE Omgeven door lande rijen en boerderijen in de polder tussen Krui ningen en Waarde ligt de werkplaats van Ge ralda en Pasjenka Lubbes. De geur van hout overvalt je direct bij het betreden van de loods. Overal staat, hangt en ligt hout. Aan het plafond hangt, opgehesen met katrollen, een half afgemaakte houten boot. De roots van de meubelmakerij van Pasjenka ('ik heb mijn naam te danken aan het boek Dokter Zlii- vago, dat mijn moeder las toen ze zwanger was van mij') en Geralda Lubbes uit Waarde liggen in de scheepstimmerbouw. Pasjenka begon 18 jaar geleden met scheeps- timmerwerk. Zijn kleine bedrijf groeide uit tot een grotere onderne ming die hij runde met een com pagnon. Door alle drukte kwam de timmer man niet meer toe aan wat hij het liefste doet: timmeren. Het roer ging om. „Ik wilde weer timmeren, in plaats van alles regelen," vertelt de goedlachse timmerman. Intussen had hij Geralda ontmoet, die na haar stage voor haar oplei ding aan de meubelvakschool bleef plakken op het bedrijf én aan Pas jenka. Samen runnen ze nu PAS, ver noemd naar Pasjenka. „Ze zeggen altijd: 'Moet je Pas even bellen'. Dus mijn eigen naam kwam gewoon goed van pas," zegt hij lachend. Ze vullen elkaar goed aan. Pasjenka onderhoudt de contacten, bezoekt de klanten en maakt ontwerpen. Geralda maakt de meubels. „Ge ralda is de niet zichtbare motor," zegt Pasjenka trots. Meestal werkt het goed, zo saampjes als man en vrouw, dan zijn ze gewoon collega's. Zo nu en dan spettert het in de loods aan de Hogenakkerweg in Kruiningen. Dan wil hij dit en zus en zij dat en zo. Bij autodidact Pas jenka zit een ontwerp namelijk in zijn hoofd en Geralda wil graag een uitwerking op papier, zoals haar is aangeleerd tijdens haar opleiding aan de vakschool. Dat gaat dus niet altijd samen. „We werken ook nooit tegelijkertijd aan een meubel," legt Pasjenka uit. Gekke hoek Waaraan is hun werk te herken nen? Geralda heeft meteen haar antwoord klaar: „Dat het niet stan daard is." Een gekke hoek in een kamer wordt door de Lubbesen dankbaar benut. Die moffelen ze niet weg door het af te timmeren. „Nee joh, dat is zonde. Die gebrui ken we om bijvoorbeeld een kast van te maken. We werken vrij tradi tioneel," vult Pasjenka haar aan. „Je kunt ervoor kiezen om dingen heel makkelijk in elkaar te zetten door recht op elkaar te lijmen met een paar schroeven en dopjes. Óf je kunt er een houtverbinding in maken." „Een-pen-en-gatverbinding inder daad," verduidelijkt zijn vrouw. Met spaanplaat en geperst hout werkt het tweetal niet. Een Ikeaatje komt er dan ook niet in bij het echtpaar. Pasjenka: „Wij willen graag meubels maken die 50 of 60 jaar meegaan. Met spaanplaat gaat dat niet." Collectie vrijdag 5 februari 2016 Pasjenka (links) en Geralda Lubbes vullen elkaar goed aan. foto marcelledavidse TIMMERWERK? EVEN PAS BELLEN Geralda en Pasjenka Lubbes PAS, scheeps- en interi eurbetim mering Hogenak- kerweg 19, Kruiningen pastim- mer.nl 44 Moleskine kennen we vooral van de notitieboekjes, maar het Italiaanse merk slaat een nieuwe weg in. Samen met ont werpbureau Driade komt Moleskine met een lijn voor bu reaumeubels en -accessoires, 'Porta ble Atelier'. Bureaus, organizers, pennen- bankjes, krukjes en boekenplanken die zijn ontworpen door de Fransman Philippe Nigro. eurocent per keer kost het verwarmen van een liter water in een wa terkoker. Verwarm niet meer water dan je nodig hebt. Bron: verbruiken.nl -> Tentoonstelling 'Fiber Futures' in het TextielMuseum gaat haar laatste week einde in. Het Tilburgse museum toont tot en met zondag het werk van dertig Ja panse kunstenaars uit de 'fiber scene', die gebruik maken van zijde, washi-pa- pier, jute, hennep, staaldraad, syntheti sche vezels en zijdecocons. Te zien zijn onder meer sculpturen, gordijnen en in stallaties. Het TextielMuseum staat vanaf het najaar in het teken van Japan. Er worden workshops gehouden en in de stalenkamer zijn Japanse stoffen uit de negentiende eeuw te zien. Indrinken voor carnaval? Doe het met geinige glaasjes, zoals deze bierfles-shotglaasjes van Balvi. De glaasjes zien eruit als de bovenkant van een pijpje pils, in clusief dop. Het is net of de glazen halverwege de hals zijn afge sneden. In elke set a 24,95 zitten vier gla zen. De Balvi- glaasjes zijn online te koop via ditverzinje- niet.nl. De bouwsector groeit weer flink. Dat blijkt uit cijfers van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). In 2015 was de bouw zelfs de belangrijkste groeisec tor van de Nederlandse economie. Zo groeide de bouw van nieuwbouwwonin gen met 24 procent. Ook voor de ko mende jaren zijn de vooruitzichten gunstig en zal de werkgelegenheid in de bouwsector aantrekken.Tot 2021 neemt het aantal fulltime arbeidsplaatsen met 70.000 toe. De groei zal vanaf 2018 weer wat afvlakken, verwacht het EIB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56