IINNENM 3 0 LEESTIPS De verkopers wisten dat wij starters waren met weinig spaargeld. En toch verkochten ze ons een kat in de zak ifbobbi Voel voorkomende verborgen gebreken In dat geval doet het er niet toe of de verkoper van het gebrek wist, of niet. Je moet wel nog steeds kun nen bewijzen dat het gebrek er al zat bij de overdracht en niet zicht baar was. Kleine lettertjes Hoewel de jaren twintig-wo ning van het stel uit Doetin- chem op instorten stond, hoestten ze de kosten van de verbouwing uiteindelijk zelf op. „Toen ik met mijn pro bleem bij een advocaat kwam, bleek dat de kinderen zich via het koopcontract heel goed hadden ingedekt," vertelt Dieuwertje Heutinck. Hierin stond een niet-zelfbewoning- sclausule waarin is vastgelegd dat de verkoper niet op de hoogte is van eventuele gebreken, waarvan hij wel op de hoogte zou zijn ge weest als hij er had gewoond. En ook was er nog een ouderdoms- clausule die inhoudt dat het koper bekend is dat de woning een be paalde leeftijd heeft en dat er la gere eisen aan de bouwkwaliteit mogen worden gesteld dan bij nieuwe woningen. Hun advocaat raadde hun vanwege deze clausules af naar de rechter te stappen. „Hij vond het zaakje aan alle kanten stinken, maar gaf me toch maar 30 procent kans. Dat durfde ik niet aan. Als ik zou verlie zen, dan zou ik ook nog voor de kosten van de rechtszaak op draaien." Ze hield daar een enorme kater aan over. „Ik ben zo ontzet tend boos geweest. De verkopers wisten dat wij starters waren met weinig spaargeld en toch hebben ze ons een kat in de zak verkocht." Onderzoeksplicht Niet gek dat een verborgen gebrek de grootste angst is van veel hui zenkopers. Uit onderzoek van SNS Bank blijkt dat 67 procent van de starters op de woningmarkt hier bang voor is. Kun je iets doen om te voorkomen dat je een bouwval koopt? Het is in elk geval belang rijk datje de woning grondig checkt voordat je het koopcontract tekent. De koper heeft een onder zoeksplicht. Niet alleen moet hij de staat van de woning onderzoeken. Ook is het zijn verantwoordelijk heid om te controleren wat het be stemmingsplan is, of de bodem verontreinigd is en of er nog ver plichtingen aan de woning zitten, bijvoorbeeld een buurman die het recht heeft om door de tuin te lopen. Je kunt daarvoor de hulp van een professional inschakelen, zoals een bouwkundige. Bij de gemeente vind je informatie over eventuele bo demverontreiniging, erfpacht en bestemmingplannen. De politie weet of er meldingen van geluids overlast zijn tegen de buren. Scha kel je een aankoopmakelaar in, dan mag je van hem verwachten dat hij alert is op verborgen gebreken. „Maar weet, een makelaar is geen bouwkundige," waarschuwt woord voerder Manon van Essen van Ver eniging Eigen Huis. Goed onderzoek is geen garantie voor een huis vrij van verborgen gebreken. Heutinck: „Wij hebben zelf het nodige onderzoek gedaan en hulp ingeschakeld. Zo hebben we de staat van het huis laten on derzoeken door twee contacten die werkzaam zijn in de bouw. Het pro bleem was dat je die scheuren pas kon zien toen de platen waren ver wijderd." Nul op rekest Constateer je een verborgen gebrek, ga dan eerst in overleg met de ver koper. Ook als deze een verkoop makelaar had ingeschakeld. „Als de makelaar een verborgen gebrek heeft verzwegen, is dat iets tussen verkoper en makelaar onderling. Daar staat de koper helemaal bui ten," zegt Manon van Essen. Meld het gebrek zo snel mogelijk - uiterlijk binnen twee maanden - en kijk of je tot een oplossing kunt komen. Komen jullie er samen niet uit, stuur dan een aangetekende brief waarin je hem officieel in ge breke stelt. Je moet de verkoper de kans geven om het gebrek binnen een redelijke termijn te verhelpen. Mist dit zijn uitwerking, dan kun je een procedure starten bij de rech ter of een mediator inschakelen. „Volg je deze stappen niet, dan heb je kans dat je nul op rekest krijgt bij de rechter," waarschuwt Anke Linssen van DAS. Het kostte Heutinck en haar man bijna drie maanden en veel geld om het huis weer begaanbaar te maken. Maar inmiddels zijn ze ge lukkig in hun eigen stulpje. „Het was een nare periode, maar we hebben er veel van geleerd. En ik wil niet dat dit de blijdschap over onze eigen woning op lange termijn in de weg staat." rr y btr r ir I I i x DE12 BOTTLE BAR Zorg voor 12 soorten sterke drank in je barkast en sla dit boek open. Met deze 'basisdranken', waaronder gin, jenever, rum, whisky en wodka, maak je dankzij deze re cepten meer dan 200 klassieke cocktails. (Lannoo, €24,99) APENROTSEN EN ANDERE NAUWE VERWANTEN De Sagrada Familia lijkt op een termietenheuvel en de Erasmusbrug ver toont verwantschap met de brug van Calatrava in Sevilla. 'Apenrotsen en andere m™» nauwe verwanten' vertelt over de ar chitectuur van op el- kaar lijkende bouwsels. (Nieuw Amsterdam, €22,95) "hêl QitAt -s n E le-Mt HETZENTANGLE-BOEK Een wit vier kantje, een zwarte fineliner en con centratie. Meer heb je niet nodig voor de 'Zen- tangle'-methode, waar bij je door het maken van pentekeningen in een staat van ontspan ning komt. (Kosmos Creatief, €19,99) BOBBI IS ZIEK Bobbi is ziek. Hij moet zijn bed in. Lief prentenboekje met korte zinnen. (Kluitman, €7,50) Lekkage in de woning door gebrekkige constructie of verstopte rioleringen Rot dak door houtworm of boktor Asbest in de woning, bij voorbeeld als isolatiema teriaal of in de riolering Elektra die niet voldoet aan veiligheidseisen Lekkage in een bijge bouw (schuur of garage) door het gebruik van goedkopere materialen 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55