0 TIPS NIEUWTJES 2 IINNEN ar BUT SCHADEVERGOEDING, JA OF NEE? koophuis Onderzoek een huis grondig voor je het koopcontract tekent. Want als je later op een verborgen gebrek stuit, is het knap lastig om je recht te halen. Zomerse sferen met kleurrijke kussens Bewonder de nareis Eikenhout vertelt hoe laat het is TEKST IRENE VAN DEN BERG I ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS Dieuwertje Heutinck en haar man waren hele maal niet op zoek naar een koophuis. Maar toen ze de tweekapper uit 1928 van de Doetinchemse ar chitect Ovink te koop zagen staan, waren ze op slag verliefd. Bij de be zichtiging kregen ze kriebels in hun buik van de prachtige oude elemen ten zoals de traditionele deurbel, de mooie tegelvloer en de authen tieke paneeldeuren. Ook de diepe tuin vonden ze heerlijk. Maar een paar weken na het tekenen van de koopovereenkomst werd de prille liefde ruw verstoord. Bij het verwij deren van de plafondpanelen kwa men grote scheuren tevoorschijn. De bouw werd direct stilgelegd. Instorten Het eerste huis van het stel bleek op instorten te staan. Hoe hadden ze dat kunnen missen? De vorige eigenaar van de woning was een dame die op 108-jarige leeftijd was overleden. Haar kinderen verkoch ten de woning. Zij repten met geen woord over de scheuren in het pla fond. En omdat deze vakkundig waren weggewerkt achter panelen, had het koppel geen flauw idee. Een klassiek geval van een verbor gen gebrek, zou je zeggen. Toch moesten de starters de reparatie van 15.000 euro uiteindelijk uit eigen zak betalen. „Het is soms lastig om je recht te halen bij een verborgen gebrek," geeft Anke Linssen van juridisch dienstverlener DAS toe. Het uit- gangspunt is namelijk dat je een woning met alle 'zichtbare en onzicht bare' gebreken koopt. „De eigenaar draagt in begin sel alle risico's. Je wil ten slotte niet oneindig aansprakelijk zijn voor ge breken in een woning waar je ooit eigenaar van bent ge weest," verklaart Linssen. Aansprakelijk stellen Slechts in twee gevallen kun je de verkoper aansprakelijk stellen voor een verborgen gebrek. Ten eerste als de verkoper ervan wist en dit niet heeft gemeld. „Maar het is heel lastig om aan te tonen wat een ver koper weet. Ik vermoed dat de kin deren in dit geval wisten van de scheuren in het dak. De platen zaten alleen in de kamers met de scheuren en ze dateren uit de tijd dat hun moeder er woonde. Het is heel onwaarschijnlijk dat ze daar nooit iets tegen haar kinderen over heeft verteld. Maar ik kan dat na tuurlijk nooit bewijzen," zegt Heu tinck. Je moet als koper bovendien kun nen aantonen dat het gebrek al be stond voordat jij eigenaar werd en dat het gebrek niet met het blote oog zichtbaar was. Het uitgangspunt datje een woning in principe met alle gebreken erbij koopt, kent nog een uitzondering. Je hebt ook recht op een schadevergoeding als het gebrek normaal gebruik van de woning in de weg staat. vrijdag 5 februari 2016 Tropische markten vol zongerijpt fruit en een bonte mix van kleuren. Door deze zomerse elementen lieten de ont werpers van het Franse tuinmeubelen- merk Fermob - bekend van de stoeltjes in het Parijse stadspark Jardin du Luxembourg - zich inspireren. De nieuwe collectie heet 'Envie d'Ailleur', ofwel 'zin in reizen'. De collectie bestaat uit buitenkussens, theedoeken, onderzetters en kleden. Zo is de zomer echt niet zo ver weg. 30 Buiten steken ze alweer voorzichtig de kop op, maar ook binnen in een potje doen ze het prima: narcissen. Tip: spoel het kluitje eens af en zet de bolplant met een laagje water in een glazen pot. Zo is het hele proces van wortel-bol-steel-bloem in laagjes te zien. Ook leer zaam voor kinderen. Van een flinke eik maakte ontwerper en houtkunstenaar Jasper van der Hoeven de klok 'Time of Nature'. Zoals de jaarringen de leeftijd van de boom weergeven, geven de wijzers de tijd aan waarin we leven. De klok is in principe zo'n 40 centi meter in doorsnede en 6 centimeter dik, maar omdat hout een natuurlijk materiaal is, kunnen deze afmetingen afwijken. Voor 149 euro koop je de 'Time of Nature' op markita.nl. HET GEVAAR VAN verborgen GEBREKEN I. Bestond het gebrek al bij de overdracht van de woning? Ja -» Ga naar vraag 2 Nee -> Geen recht op schadevergoeding 2. Heb je er alles aan gedaan om relevante informatie over de woning te verzamelen? Ja -> Ga naar vraag 3 Nee -> Geen recht op schadevergoeding 3. Staat het gebrek normaal gebruik van de woning in de weg? Ja -> Ga naar vraag 5 Nee -* Ga naar vraag 4 4. Kun je aantonen dat de verkoper wist van het gebrek? Ja -> Ga naar vraag 5 Nee -> Geen recht op schadevergoeding 5. Was het gebrek met het blote oog zichtbaar tijdens bezichtiging? Ja Geen recht op schadevergoeding Nee -> Kans op schadevergoeding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54