Elke 50 meter een bom in Syrië Familiekamer voor afscheid van Poekie of Max 4 NIEUWS Sinds maandag blijken er meer dan driehonderd aanvallen te zijn uitgevoerd door de Russische luchtmacht op een gebied van slechts 15 vierkante kilometer. „Gemiddeld is om de 50 meter een bom of raket ingeslagen", zegt een Franse waarnemer. Sjiitische enclaves zijn nu met elkaar ver bonden door het regeringsleger. In de ontzette dorpen gingen be woners in vreugde de straat op en dankten behalve de president ook uitbundig de sjiitische strijders van Iran en de Libanese Hezbol lah, zo was op tv-beelden te zien. Toegangswegen naar de strate gisch gelegen stad Aleppo waren gisteren grotendeels afgesloten. Sy rische bronnen in het leger ver wachten dat ook de laatste door gangen aan de westkant deze week worden veroverd. Dat is een strategische klap voor de militaire bevoorrading van opposanten. Ook internationale hulporganisa ties kunnen er straks niet meer door met hulpgoederen en voed sel. Volgens een Russische rege ringswoordvoerder is het de be doeling de opgeschorte vredeson derhandelingen in Genève snel te hervatten. Amerikanen, Turken en Fransen geloven daar niets meer van en beschuldigen de Rus sen ronduit van sabotage van de toch al ingewikkelde vredesge- sprekken. Oppositiepartijen had den onder meer het staken van de bombardementen geëist alvorens te praten. De Russen deden echter het omgekeerde. Bovendien zijn de luchtaanvallen zelden gericht te gen Islamitische Staat, maar tegen diverse oppositiegroepen die ge bied hebben veroverd in het noordwesten van het land, het ge bied van de alawitische clan van de familie al-Assad. Waarnemers verwachten niet dat er op 25 februari weer zal wor den gepraat, zeker niet zo lang het Russische offensief succesvol blijft. Nog eens 75.000 bewoners van het noordoosten van Syrië zouden op dit moment op de vlucht zijn en richting Turkije trekken. De man uit het Hoeksche Waardse dorp kreeg in het bijzijn van zijn kinderen Lars (9) en Ma- rit (6) een epileptische aanval. De oudste van de twee aarzelde geen moment en belde meteen alarm nummer 112. „Ik was al naar mijn werk", ver telt moeder Ellen. „Opeens werd mijn man onwel. Hij viel op de bank en gleed op de grond. Lars heeft echt geweldig gehandeld door de alarmlijn te bellen. We hadden het er wel eens met hem over gehad dat als er iets ergs ge beurde hij meteen 112 moest draaien. Knap dat hij daaraan heeft gedacht." Hoe lang het duurde voordat de ambulance kwam, weet zijn moeder niet. „De vrouw van 112 heeft hem aan de lijn gehouden tot de hulpdiensten aankwamen. De deur had hij al opengedaan. Ambulance en brandweer waren er ongeveer tegelijkertijd." De medische hulp was hard nodig, want vader Joost krijgt in het Ikazia ziekenhuis in Rotter dam nog een tweede aanval. „En dan duurt het wel even voordat het over gaat en hij weer aan spreekbaar is. Hij heeft het ooit één keer eerder gehad, maar dat was 's nachts. Daar hebben de kin deren niets van mee gekregen." Lars, Marit en Ellen zoeken hun vader en man aan het eind van de middag al in het zieken huis op. Lars loopt zonder iets te 'We hadden het er wel eens over gehad dat als er iets ergs gebeurt hij 112 moet bellen. Daar dacht hij aan' zeggen naar zijn vader toe, maar de voorzichtige high-five, ge volgd door een knuffel vertellen meer dan duizend woorden. „Hé kanjer", zegt zijn vader dan. „Goed gedaan." „Onze topper", vult Ellen aan. De vader van Lars ligt nog in het ziekenhuis, voelt zich nog zwak, maar maakt het naar omstandig heden goed. „Al heb ik nog wel moeite om m'n armen te bewe gen", zegt hij. Hij zal medicijnen krijgen om herhaling te voorkomen. Lars heeft het er volgens zijn moeder nog moeilijk mee. „Erover praten vindt hij nog moeilijk. Ook op school heeft hij er niet zelf over verteld", zegt zij. De complimenten doen hem wel goed. Zo omschrijft wijk agent Arjan van Leeuwen de ac tie van de 9-jarige jongen als 'su per knap'. Dat hij zijn vader op de best mogelijke manier heeft ge holpen, dringt volgens zijn moe der langzaam maar zeker tot Lars door. „Hij is nu ook wel trots." In loving memory staat er bo ven de mand met groot kus sen, waarin de kat, de hond of het konijn voorzichtig door medewerkers van de dieren- hulpverlening wordt gelegd. Af beeldingen van sterren en vlin ders symboliseren dat het dier aan zijn laatste reis is begonnen en er branden kaarsjes. Baasjes kunnen zich volledig met hun overleden maatje terugtrekken door zwarte gordijnen herme tisch te sluiten. miliekamer voor de nabestaan den van deze dieren is mogelijk, doordat de dierenambulance re cent is verhuisd naar een groter onderkomen. Het plan is uitgewerkt door de Goudse dierenhulpverleenster Pe tra Veldhuizen. Ze schilderde on der meer vlinders op de muren. „Deze dieren hebben een speciale betekenis voor me. Ik heb diverse vlindertattoos als herinnering aan dierbare mensen die zijn overleden. Ik vond het daarom ook een mooi symbool voor deze rouwkamer." Petra krijgt op de facebookpagi- na van de dierenambulance veel lof voor haar initiatief. 'Respect dat jullie dit doen voor de baasjes en bazinnetjes' en 'erg smaakvol', zijn enkele reacties. Volgens directeur Bam de Jong van de Goudse dierenambulance melden zich elk jaar zo'n vijfhon derd inwoners van Gouda en om geving, nadat ze van de hulpverle ners hebben gehoord dat hun als vermist opgegeven huisdier waar schijnlijk dood is. „Er was nog geen aparte kamer waar ze hun hond of kat kunnen identificeren, terwijl daar wel be hoefte aan is. Veel mensen bar sten in huilen uit als blijkt dat het inderdaad om hun dierbare huisgenoot gaat. Ze willen graag in alle rust kunnen rouwen en afscheid nemen. Ook kunnen ze dan beslissen of ze hun vriend willen laten begraven of cremeren." De dierenambulance haalt alle dode huisdieren op die op straat of elders buiten worden aangetroffen. Ze zijn aangereden door een auto of door honger of ziekte bezweken. Het maken van een aparte fa- door Bob van Huët ALEPPO. De Syrische president al-Assad heeft weinig belang bij een spoedige terugkeer naar de on derhandelingstafel in Genève. Dankzij heftige bombardementen van de Russische luchtmacht en de steun van sjiitische bataljons op de grond, onder leiding van de Iraanse generaal Qasem Soleimani, winnen regeringstroepen elke dag meer terrein. TURKIJE 50 km RAK SYRIË amascus JORDANIË Leger Assad Rebellen IS Koerden Overig Lars (9) redt zijn eigen vader door Folkert van der Krol NIEUW-BEIJERLAND. De 9-jarige Lars uit Nieuw-Beijerland heeft er gisterochtend met een heldhaftig optreden voor gezorgd dat zijn va der Joost Karelse snel medische hulp kreeg. Ellen Karelse moeder van Lars Eigenaren van aangereden katten of op een andere manier buiten omgekomen huisdieren kunnen binnenkort bij de dierenambulan ce in Gouda in een aparte, sfeer volle familiekamer afscheid ne men van hun kameraad. Lars belde 112 toen zijn vader een epileptische aanval kreeg, foto Robin Utrecht Bam de Jong, directeur dierenambu lance Gouda. foto Martin Droog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4