Siebelink in Terneuzen PZC-lezing Ben Bot Dichter zoekt haaientand Supersnelle schetsen van Franca Treur ZEELAND GEBOEKT 13 Morgen ligt er een nieuw boek van Franca Treur in de winkel: ultrakorte verhalen die de lezer raken. Franca Treur doet haar achternaam eer aan in X Y. Het leven van de treurigste kant, wij allen in de spiegel op de onbespiede mo menten dat we knopen doorhak ken. Zelfs als ons hart op hol slaat, maken we genadeloze reken sommen. Het is een bijzonder genre dat de schrijfster in deze bundel beoefent. Romans zijn er volop, maar zij biedt welgeteld drieëndertig keer de ingrediën ten voor een roman, personages incluis. Supersnelle schetsen zijn het in plaats van langzame schil derijen. Heel kort (meestal nog geen twee bladzijden), heel sober en heel ontnuchterend. In één openingszin legt zij uit waarvoor menige auteur drie in leidende hoofdstukken nodig heeft: 'Lizette is op Colin, al ja ren, maar Colin weet van niks'. Het gaat in X Y vooral over de liefde, of wat daarvoor moet door gaan. Universele verhaaltjes kun je zeggen, want de beschreven si tuaties keren altijd en overal te rug. Maar Franca Treur laat het niet bij een paar vage grote lij nen, ook in dit korte bestek te kent ze details. Details waarmee ze de lezer raakt, of liever gezegd steekt, want een slechte afloop is gegarandeerd. Jacob verlaat na korte tijd de veel jongere Katy toch weer. 'Jij bent de ware. Maar ik blijf bij mijn zoon, tot hij acht tien is', rekent hij haar voor. Tien jaar later hoopt zij hem nog eens te spreken, want 'dat ze hem niet terug wil, dat zou ze hem wel graag willen laten weten'. In X Y wordt een schrille schijnwerper op de wreedheid van misverstanden en gemiste kansen gezet. De hoofdrolspelers krijgen elkaar niet. Waar het noodlot aan het werk lijkt, stuurt menigmaal onze argwaan, ge krenkte trots. Vivi en Stephan le ren elkaar kennen via Tinder. Ze willen allebei, maar hij denkt dat zij en zij denkt dat hij, waarop hij het moderne sprookje uitblaast X&Y met de woorden: 'Dit gaat hem gewoon niet worden, sorry'.' Ze leefden nog lang en ongelukkig. Drieëndertig keer treuren met Franca Treur. FRANCA TREUR ~TT an Siebelink (1938) vertelt I dinsdag 9 februari (20.00 I uur) in Porgy Bess in Ter- neuzen over zijn nieuwe boek Margje. Hij doet dat in een gesprek met journalist en recen sent Onno Blom, de biograaf van Jan Wolkers. Eerder schreef Blom over Harry Mulisch en Ger- rit Komrij. In Siebelinks nieuw ste roman Margje staat net als in Knielen op een bed violen het ge zin Sievez centraal. Nu met hoofdrollen voor moeder Margje en haar zoon Ruben. Oud-diplomaat en voor malig minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot komt vrijdag 26 februari om ró.oo uur voor een PZC/Drvkkery-lezing naar de Kloveniersdoelen in Middel burg. PZC-verslaggever Ernst Jan Rozendaal spreekt met hem over zijn boek Achteraf bezien. Entree 7,50 euro, met kortingsbon PZC (elders in deze krant) 3,50 euro. In zijn boek beschrijft Bot (1937) hoe sinds de jaren zestig de bui tenlandse politiek veranderde. Hij doet dat aan de hand van een beschrijving van zijn leven. Dat begon in Nederlands-Indië. Via diplomatenjaren in onder meer Argentinië, de DDR en Turkije werd hij secretaris-generaal en Permanent Vertegenwoordiger in Brussel. Hij was minister van Buitenlandse Zaken in twee kabi netten-Balkenende. Kaarten zijn te koop in boek handel de Drvkkery in Middel burg; telefonisch reserveren via 0118 886 800; online bestellen: www.drukkerijmiddelburg.nl/tickets Zeeland geboekt www.pzc.nl/zeelandgeboekt Grote dichtersnamen, ze zeggen me wei nig. Des te meer zeg gen me mooie ge dichten. Job Degen- aar (1952) mag geen beroemde ver schijning zijn in de poëzie, hij schrijft aantrekkelijk werk. Mijn favoriet in zijn oeuvre, begonnen in 1974 met Bericht voor gelovigen en voorlopig afgesloten met de ver zamelbundel Handkussen van de tijd (2012), is het gedicht 'Klaproos- je, per abuis'. Het komt misschien omdat ik een zwak heb voor klap rozen, de rode onruststokers uit het plantenrijk, die juist groeien waar de mensen alles hebben uit geroeid. Degenaars klaproosje ver heft zich uit een tegelrichel: 'Zan derig, kleurloos/ door luizen bezocht/ en toch de stille triomf/ van een bloei'. Degenaar is een dichter van ve le bloemen, van vele seizoenen, van hoogzomer tot en met sneeuw. Ik zie, naast zijn geboorte dorp Dubbeldam (nabij Dord recht), ook veel plaatsnamen in zijn biografie. Uit zijn poëzie blijkt dat hij zich ongeveer overal thuisvoelt, in pretpark De Efteling Job Degenaar en op begraafplaats Père Lachaise, op de boot naar Ameland, bij de Kop van 't Land en te Cadzand. Er is veel Zeeland in zijn werk, zo be schrijft hij de Westerschelde in de winter: 'Loodgrijze rivier, haar trage/ gang stremt schip na schip.' Hij vond, kun je afleiden uit zijn werk, een tijdelijk thuis aan de overkant. Er is sprake van een vakantiewoning in Zeeuws-Vlaan- deren: 'De bel is al jaren stuk, who cares?' De brievenbus heeft het eveneens begeven: 'We ont vangen geen tekens/ meer van bui ten.' De dichter gaat zélf wel naar buiten, Zeeuws-Vlaanderen in, 'drie, vier jagers schuiven/ over de omgeploegde velden'. Maar zijn voornaamste doel is Cadzand, zie bijvoorbeeld de reeks 'Cadzandse notities'. Hij houdt zich daar vooral be zig, ik tel er in zijn oeuvre liefst drie gedichten over, met fossiele haaientanden zoeken, 'alleen met de zee en de miljoenen/ jaren in z'n hand'. Hij koestert ze als ver zen, vanwege de bijbehorende 'zeegeheimen en levensstromen'. En hij zoekt ze langzaam, anders dan een man die systematisch graaft en in één middag meer vindt dan hij in een decennium: 'zou dat nu proza zijnen mijn omweg poëzie?' Dichter te Cad zand. VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 Franca Treur levert met 33 verhalen 33 keer de ingrediënten voor een roman, foto Mechteld Jansen FRANCA TREUR Ze blaast het sprookj e uit door Mario Molegraaf Franca Treur Met tekeningen van Olivia Ettema Prometheus, Amsterdam 98 pagina's €12,50 Geboren in 1979 op een boerde rij bij Meliskerke Debuut in 2009: de roman Dors vloer vol confetti (meer dan 150.000 exemplaren); verfilmd In 2014 verscheen haar tweede roman, De woongroep Schreef Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek 2015: Ik zou maar nergens op rekenen De Universiteit van lowa nodig de haar in 2014 uit voor het In ternational Writing Program Eind vorig jaar sprak ze op het Li terair festival in Penang (Malei sië) Jan Siebelink. foto Lex de Meester door Mario Molegraaf Handkussen van de tijd (2012)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45