Karkach Gym wil Vlissingen laten kennismaken met kickboksgala Mantelzorgers krijgen extra beloning in natura Noodzaak tot bezuiniging Vlissingen niet betwist, 'maar breek cultuur niet af WALCHEREN 7 Bezuinigingseisen knellen stevig in Vlissingen. De bibliotheek, De Piek, het archief en muzikanten lieten gisteravond op het gemeentehuis zien waar het knarst opdat de raad een wijs besluit neemt. Ondanks de noodzakelijke bezuinigin gen wil ook Vlissingen het muziekon derwijs overeind houden. Elk kind moet kennis kunnen maken met muziekonder wijs en instrumenten. Die geruststellende mededeling was de rode draad tijdens een presentatie in het Vlissingse gemeentehuis. Overigens bete kent dat niet dat Vlissingen de Muziek school in ere wil houden. Muziekonderwijs kan ook individueel worden genoten bij zelfstandige muziekdocenten. Het Vlissing se gemeentebestuur moet inventariseren wat cultuurliefhebbers willen en bepalen wat het 'hogere, inhoudelijke doel' is vóór de gemeenteraad beslist hoe het beschikba re bedrag voor cultuur wordt besteed. Dat het volgen van muziekonderwijs belangrij ker is dan het gebouw waarin dat onder wijs wordt gegeven, staat al langer vast, be nadrukte wethouder Josephine Elliot nog eens. Aanwezigen bleven sceptisch over de handhaving van de kwaliteit van het muziekonderwijs in de toekomst. Het actuele gemeentearchief zal steeds soepeler digitaal opgeslagen en raad pleegbaar worden, maar voorlopig is er nog een berg werk aan het elektronisch opslaan van de bestuurlijke stukken en cultuurhis torische documenten van heden en verle den. Als enige gemeenteafdeling met vooral wettelijke taken kreeg het archief de op dracht 86.000 euro te bezuinigen per 2019 op een begroting van 370.000 euro per jaar. Van dat geld gaat 240.000 euro naar loon kosten, 91.0000 euro naar het pand in de Hellebaardierstraat en 39.000 euro naar or ganisatiekosten: digitale licenties, digitalise ring, etc. Voor intrekken bij het Zeeuws Ar chief is in Middelburg geen ruimte; wel kan dat archief de actuele bestuursstukken en documentatie gaan beheren. Maar dan heeft Vlissingen nog steeds een depot no dig. De kelders van het stadhuis zijn klima tologisch ongeschikt; intrekken bij de bibli otheek kan wel. Arbeidsuren schrappen kan niet, stelt archivaris Ad Tramper: Vlis singen heeft al een kleine archiefstaf. De gemeenteraad kan besluiten dat er rijksgeld voor onderwijs en sociale on dersteuning, dat nu in scholen en instellin gen gebruikt wordt, naar de bibliotheek gaat. Dat kan, zegt directeur Kees Hamann, als de raad de digitale opvoeding en taal vaardigheid van de Vlissingers ter harte neemt. De bibliotheek moet 66 procent van het huidige jaarbudget schrappen, 1,1 mil joen euro per 2019. Maar zelfs met een goed koper, kleiner pand, de helft van de men sen en zonder directeur blijft de biblio theek drie ton tekortkomen. Er wordt geke ken of dure zaken als 70.000 euro bijdrage per jaar aan de nationale boekencatalogus niet via de Zeeuwse Bibliotheek kan lopen. Maar als de bibliotheek niet meer geld krijgt, wordt het of een centrale bibliotheek voor enkel volwassenen of enkel voor kinde ren. En zonder de elf schoolbibliotheken die nu mede door 270 vrijwilligers worden geleid. Vlissingen kan ook zonder biblio theek: dan moet de gemeente zorgen dat de Vlissingers in Middelburg terechtkunnen. Als de gemeenteraad De Piek vanaf 2019 geen cent subsidie meer toekent, raakt Vlissingen het fameuze poppodium kwijt. Directeur Onno Bakker van de Cultuur- werf durfde of kon geen bedrag noemen dat nodig is om De Piek te laten voortbe staan. Bakker zag mogelijkheden om een 'Piek light' overeind te houden. Intensieve re samenwerking met De Spot in Middel burg, een bredere programmering en een grotere bezetting van de zaal en het café kan ruimte scheppen. Maar een bijdrage van de gemeente blijft nodig, verwacht Bak ker. Hij stond open voor suggesties om an dere soorten muziek (wereldmuziek, jazz, klassiek) en theater in het gebouw te pro grammeren. Ook crowdfunding ('vraag alle sympathisanten om een tientje per jaar te sponsoren') leek hem een mooi idee. Of de suggesties kans maken, is ook afhankelijk van de bereidheid van de gemeente om het gebouw op te knappen omdat de onder- houdssituatie te wensen overlaat. Wethou der Sem Stroosnijder beloofde nog niets. 'We gaan ook nog op Walcherse schaal kijken naar cultuurzaken die we kunnen delen' Als kleine vereniging haalt Karkach geen toppers naar Vlis singen. „Niet te betalen", zegt trainer Saïd. „En ook niet nodig. Want het gaat ons er vooral om onze leden een keer een thuis wedstrijd te laten vechten. En om geïnteresseerde Zeeuwen de mogelijkheid te geven naar een 'We zijn te klein om toppers hierheen te halen. Op het gala kunnen onze leden mooi ervaring opdoen' gala dichtbij huis te gaan." Bezoekers kunnen zo'n 35 par tijen van aan elkaar gewaagde kickboksers van vijftien jaar en ouder zien. De deelnemers, van wie zo'n tien procent van Karkach Gym, vechten volgens de regels van de World Full Contact Association, de internationale kickboksbond. Bij de vergunningsaanvraag voor het gala moest Karkach de ge meente ook een veiligheidsplan voorleggen. „Bij het gala zijn dus een aantal officiële beveiligers be trokken. Er staan geen kickbok sers van de club bij de deur", lacht Saïd. MIDDELBURG. Mantelzorgers in Middelburg krijgen dit jaar een extra waardering in natura uitbe taald. In de vorm van een high tea bijvoorbeeld, een concert, of sport lessen. De gemeente en Manteling, een organisatie die mantelzorgers ondersteunt, bieden dat aan. Dat gebeurt met geld dat de gemeente vorig jaar overhield van het bud get voor de waardering van man telzorgers. De gemeenteraad nam een motie van GroenLinks aan om dat overschot te gebruiken om de mantelzorgers financieel een extraatje te geven. Het college van B en W wil het geld echter op een andere manier uitkeren. De waar deringsvergoeding van 75 euro is namelijk voor heel Walcheren vastgelegd. Mensen die mantel zorg krijgen van een familielid of een bekende, kunnen voor die mantelzorger een waardering van 75 euro aanvragen. B en W vinden het niet eerlijk alleen de Middelburgse mantelzor gers hoger te belonen. Als later dit jaar blijkt dat opnieuw geld over blijft uit de waardering, dan zal Middelburg aan Veere en Vlissin gen voorstellen de vergoeding blij vend te verhogen. VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 Snijden in cultuur doet pijn door Claudia Sondervan en René Hoonhorst Sem Stroosnijder wethouder Wethouder Sem Stroosnijder verwelkomt cultuurliefhebbers en raadsleden bij aanvang van een informatiebijeenkomst over cultuur en bezuinigingen. Het ging gisteravond over poppodium De Piek, het stadsarchief, de bibliotheek en het muziekonderwijs, foto Ruben Oreel door René Hoonhorst VLISSINGEN. Saïd Karkach kan zich niet herinneren wanneer er voor het laatst een kickboksgala in Vlis singen is gehouden. De leden van Karkach Gym moeten altijd naar West-Brabant of nog een stuk ver der weg om een officiële wed strijd te vechten. Dus houdt de dub, samen met Victory Gym uit Bergen op Zoom, zaterdag 27 fe bruari een Kickboksgala in de 'ei gen' sporthal Baskensburg. door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39