Zeeuwse hotels doen goede zaken met carnavalvluchtelingen Hoge praalwagens zijn gevaarlijk bij harde windstoten ZEELAND 5 Organisatoren van carnavalsoptochten volgen het weerbe richt op de voet. Afgelasten is de allerlaatste optie. Het moet wel heel hard waaien, willen de carnavalsoptoch ten in Zeeland dit weekend niet door gaan. „We vragen de wagenbouwers desnoods hun wagen minder hoog op te bouwen", zegt Mi chel Noët, grootvorst Michelangelo I bij De Betekoppen in Sas van Gent. De organisatoren van de carnavals optochten houden de weerberichten wel angstvallig in de gaten. „Het wordt een onstuimig en guur carna valsweekend", luidt de voorspelling van Weeronline. Een woordvoerder vertelt dat de verwachting voor zater dag nog enigszins gunstig is; een vrij krachtige wind, met af en toe een bui. Zondag gaat het harder regenen en wordt windkracht 6 afgegeven. „Met mogelijk zelfs een klap onweer en windstoten van windkracht 7. Dat kan gevaarlijk zijn met hoge praalwa gens." Het bestuur van De Pikpot heeft begin deze week nog even overwo gen om de optocht in Kwadendam- me af te gelasten. „Omdat de voor spellingen zo slecht waren", zegt voorzitter Jeroen van Sobben. „Geluk kig geven ze nu minder regen af voor zaterdag, dus we gaan er voorzichtig vanuit dat het gewoon doorgaat." Met name in plaatsen waar de car navalsoptocht zondag is gepland, voe len ze de bui al hangen. Maar de op tocht afgelasten, is vrijwel overal de allerlaatste optie. 'Laat maar waaien', zoals in het carnavalslied van de La wineboys wordt gezongen, lijkt even nergens zo van toepassing als bij de Zeeuwse carnavalvierders. „We gaan er alles aan doen om de optocht door te laten gaan", zegt Hans van Dijk, penningmeester bij De Koenkelpot in 's-Heerenhoek. Voor een beetje wind en regen halen ze daar de schouders op. „Als het echt gaat stor men, kunnen we zondagochtend nog beslissen dat het niet doorgaat." Dat is ook de instelling in Sas van Gent. „Ik zal je vertellen, er zijn hier door de jaren heen al zestig optoch ten geweest en nooit is er één afge last", aldus Noët. „Maar ja, als de vei ligheid in gevaar komt, zullen we toch moeten ingrijpen." Carlo Emeleer, prins Carolus II in Hulst, hoopt zaterdag al meer duide lijkheid hebben. „Als de vooruitzich ten dan nog steeds zo slecht zijn, wil len we de wagenbouwers op tijd in lichten. Als we zouden willen dat ze minder hoog opbouwen, zodat de wa gens minder wind vangen, dan is het voor hen handig om dat te weten vóór ze aan de opbouw beginnen." Ook bij de Prins Carnaval in Lams- waarde, Prins Denniekes (Denny Col- paart), staat veiligheid voorop. „Het moet wel verantwoord zijn om de op tocht door te laten gaan. Als er een ongeluk gebeurt, zijn we pas echt ver van huis. We hebben een groepsge sprek op WhatsApp met het carna- valsbestuur en houden het weer con stant in de gaten." Zoals het er nu voorstaat, denkt Prins Denniekes dat de optocht in Lamswaarde zondag middag gewoon door kan gaan. De Kloorianen hebben nog even de tijd. De grote optocht in Klooster- zande is pas dinsdag. Maar het is niet de verwachting dat de wind dan is gaan liggen. Prins Rubens I (Harold Ruben) zegt 'lichtelijk bezorgd' te zijn. „We hebben zaterdag ook al een kinderoptocht en een lichtoptocht, en maandag een bal masqué. Het ziet ernaar uit dat we het zeker niet droog houden. Dat is treurig, maar minder erg dan harde wind. Op regen kun je je kleden." Nachtvorst Ule I (Norbert van Dae- 'We proberen er altijd alles aan te doen om de optocht te laten rijden, zonder dat de veiligheid in gevaar komt' le) van de Nachtuuln in Aardenburg maakt zich nog nergens druk om voor de optocht zaterdag. „We had den woensdag nog een vergadering, waar we niet eens hebben stilgestaan bij het weer." De Nachtuuln hebben dan ook geen noodscenario. Het is volgens Van Daele aan de wagenbou wers zelf of ze komen. „We kunnen dat moeilijk voor hen beslissen." Eigenlijk kan geen van de organisa toren zich herinneren dat ooit een op tocht niet is doorgegaan. „We heb ben wel één jaar gehad dat we tijdens de optocht zijn gestopt, omdat het toen begon te ijzelen", aldus de Hul- sterse prins. „Maar we proberen er al tijd alles aan te doen om de optocht te laten rijden, zonder risico's te lo pen. Dus dat doen we dit jaar ook." Volgens VW-Zeeland directeur Patrick Polie komen er genoeg mensen naar Zeeland in het carna valsweekend. „Carnaval geeft voor een hoop bedrijven altijd weer een extra omzet. Ook last minute- boekingen lopen nu erg goed. Het zijn met name Duitsers uit Noord- Rijnland-Westfalen waar ook car naval wordt gevierd en Limbur gers." Haters Strandhotel Westduin in Dishoek richt zich op zijn site met een 'Ontvlucht Carnaval-arrange ment' op de carnavalshaters: 'In te genstelling tot andere zuidelijke provincies, kunt u bij ons in Zee land heerlijk ontspannen en genie ten in alle rust van zee en strand.' „We zitten weer bijna helemaal vol", zegt Johan Hengst van West duin. „Het blijft een goed week end. Ik heb zelf een paar jaar in Brabant gewerkt en dan krijg je de indruk dat iedereen daar van carnaval houdt maar ik weet dat het niet zo is. Wij hebben dit ar rangement al jaren en het loopt al tijd heel erg goed." Badhotel Renesse lonkt carna valhaters met een speciaal 'An- ti-carnavalsarrangement'. Wende- la Visser van het badhotel: „We hebben min of meer volle bak, het loopt altijd erg goed. Mensen gaan Zeeuwse hotels lokken zuidelijke carnavalshaters met anti-carnaval arrangementen. er altijd wel vanuit dat er hier geen carnaval wordt gevierd. Of ze zeggen 'Het kan in ieder geval niet zo erg zijn als daar'." „We gaan weer helemaal vol met carnaval", stelt Ankie Vermeu len van Badhotel Domburg. „Het zijn bij ons niet de Brabanders en Limburgers maar het zijn voor ne gentig procent Duitsers gasten. Vooral mensen uit de buurt van Keulen waar ook carnaval wordt gevierd. Zij hebben ook niks met carnaval. Maar ja, anders waren ze ook wel thuisgebleven he?" VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 Optochten in zwaar weer door Harmen van der Werf en Elodie Kint Prins Carolus II, Hulst Organisatoren van carnavalsoptochten houden het weer voor dit weekend scherp in de gaten. Het kan te hard gaan waaien, archieffoto Camile Schelstraete door Cuido van der Heijden TERNEUZEN. Niemand die op de vlucht slaat voor Koningsdag, Pa sen of Bevrijdingsdag. Carnaval is mogelijk het enige volksfeest waar voor mensen de benen nemen. Niet alle Brabanders en Limburgers zijn namelijk gek op carnaval. Zee land spint er garen bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37