Retranchement had ooit vier benzinestations Zuid-Beveland is groeikampioen Vooral Zeeuws-Vlaamse dorpen hebben minder inwoners dan in 2012. Zuid-Beveland groeit snelst. ZEELAND 3 Retranchement de grootste daler VLISSINGEN. Twee derde van alle Zeeuwse dorpen en steden is de afgelopen vier jaar gekrompen. De kroon spant Retranchement, dat nu bijna veertien procent minder inwoners telt dan begin 2012. Oost- dijk nam juist met nagenoeg het zelfde percentage toe en is daar mee de groeikampioen van Zee land, zo blijkt uit een inventarisa tie van deze krant. Op 1 januari van dit jaar had 78 van de 120 onderzochte kernen (de gemeente Tholen was niet in staat de gevraagde gegevens te le veren) minder inwoners dan be gin 2012. Vijf bleven stabiel en de overige 37 groeiden. Het zijn vooral kleine dorpen die, naar verhouding, in hoog tem po slinken, met name in West- Zeeuws-Vlaanderen en op Schou- wen-Duiveland. In de toptien van dalers staan vier kernen in de ge meente Sluis: Retranchement, Nieuwvliet, Hoofdplaat en Cad- zand. In Oost-Zeeuws-Vlaande- ren zijn Terhole en Ossenisse de voornaamste krimpers. Ook Serooskerke (Schouwen- Duiveland), Ritthem, Schore en Gapinge behoren tot de stevigste dalers. De eerste grotere kern op de lijst is Bruinisse, waar de bevol king in vier jaar tijd bijna vier pro cent afnam. Burgh-Haamstede ziet eveneens al jaren op rij het in wonertal minder worden. Dat een gemeente krimpt, wil nog niet zeggen dat elke kern dat doet. In Sluis zijn IJzendijke, Eede, Schoondijke en Sluis zelf, vergele ken met vier jaar geleden, juist ge groeid. Sluis deed dat, ondanks een lichte daling vorig jaar, het sterkst: 72 inwoners erbij. Groeiende dorpen bevinden zich met name op Zuid-Beveland, met zeven kernen in de toptien. Na Oostdijk noteerde Biezelinge de grootste plus: bijna twaalf pro cent. Vooral afgelopen jaar werd een forse sprong gemaakt, dankzij nieuwbouwwijk Zuidhoek. Die re kent de gemeente Kapelle tot Bie zelinge. Waarde groeide in 2015 van alle Zeeuwse kernen relatief het hardst: van 1314 naar 1400, ofwel 6,5 procent. Over de afgelopen vier jaar steeg het inwonertal er met bijna tien procent, goed voor een derde plaats in het Zeeuwse bevolkingsklassement. In absolute aantallen kende de kern Goes in vier jaar tijd de groot ste aanwas: per saldo 297 mensen erbij. Terneuzen doet daar nauwe lijks voor onder met 291. Van de grotere steden kende alleen Vlis- singen een (bescheiden) krimp. Vluchtelingen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek maakte gisteren bekend dat 28 procent van de Nederlandse ge meenten het inwonertal vorig jaar zag afnemen. Dat zijn er bedui dend minder dan in 2014. Volgens het CBS remt de vluchtelingen stroom de bevolkingskrimp. In Zeeland daalde het aantal in woners vorig jaar in vier van de dertien gemeenten: Sluis, Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland en Tholen. Reimerswaal groeide het hardst, vooral dankzij de 'na tuurlijke aanwas'. Ook in Borsele, Kapelle, Middelburg en Tholen werden meer baby's geboren dan dat er mensen overleden. SNELSTE GROEIERS EN DALERS TUSSEN 2012 EN 2016 Het aantal inwoners van Retranchement daalt al jaren gestaag. In janua ri 2012 waren er 392 in woners, tegenover 338 per 1 janua ri van dit jaar. Dat het grensdorp in de afgelopen vijfjaar het meest gekrompen dorp van Zeeland is, verbaast ]an Basting (69) niet echt. Basting is een geboren en geto gen 'Truzementenaar' met hart voor zijn dorp. Hij ziet met eigen ogen het aantal inwoners jaarlijks afnemen. Dat komt, denkt hij, voor een groot deel door het ge brek aan voorzieningen. „Er zijn niet veel kleine kinderen meer omdat het schooltje dicht is", ver telt hij. „En werkgelegenheid in het dorp zeifis er ook niet veel. Ik weet nog dat er vroeger vier benzi nepompen in het dorp stonden en er waren drie aannemers." Basting runde zelf jarenlang een bakkerij het dorp. „Mijn va ders vader was bakker en ik ben ook bakker geworden in Re tranchement. We brachten overal brood rond. Ook in het gehucht Terhofstede hier vlakbij was het druk. Nu wonen er helemaal niet veel mensen meer. Toen we met de zaak stopten, waren we de laat ste winkel in het dorp." Een plan van de dorpsraad om starterswoningen op de plaats van de oude basisschool te laten bou wen, slaagde niet waardoor er wei nig jonge mensen bijkomen. „En de oudere mensen vallen lang zaam af. Ze gaan naar een verzor gingstehuis en er overlijden na tuurlijk ook mensen." Retranchement is wél immens populair bij toeristen en recrean ten. In de zomer is het er een drukte van jewelste. Er zijn ook 'Retranchement is wél immens populair bij toeristen en recreanten en in de zomer is het een drukte van jewelste' veel mensen met een tweede wo ning in het dorp. Zij wonen er ech ter niet het hele jaar door. De dorpsraden van Retranchement, Cadzand, Groede, Nieuwvliet en Zuidzande zijn deze week daarom samen de online petitie 'Tweede woning, nee. Leefbare kustdorpen, ja' begonnen. Toch woont Basting graag in zijn dorp. „Uitgestorven is het hier niet. En in de zomer is het een echt fietsknooppunt." -8,6 Serooskerke Nieuwvliet rssi 0 tot 5 5 tot 10 10 tot 15 0 tot -5 -5 tot-10% -10 tot-15 VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 "Itoee op de drie dorpen krimpt door Rolf Bosboom In Zeeland is het aantal inwoners vorig jaar in vier van de dertien gemeenten gedaald. Jan Basting is een geboren 'Truzementenaar' en woont nog steeds graag in zijn dorp, ook al krimpt het. foto Ronald den Dekker door Sophie Stockman Serooskerke Grijpskerke Kattendijke Nieuw- en Sint Joosland Biezelinge Schore Nieuwdorp Ritthem* Kruiningen Oostdijk Ovezande infographic Donja Odijk Cadzand Hoofdplaat Waarde -13,8 Retranchement *van 2013 - 2016 9,4J_ Terhole groei krimp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35