'Bourgondisch eten op z'n Vlissings' In Oostdijk komen er alleen maar huizen bij Kustdorpen in het nauw Tunnel de bornput 2 ZEELAND Oostdijk de grootste stijger 14% COMMENTAAR De krimp van de bevolking was vorig jaar wat minder dan in 2014. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Goed nieuws voor dunbevolk te gebieden die worstelen met de leefbaarheid. Maar in Zeeland is het beeld minder mooi. Vooral kleine kernen aan de Zeeuws-Vlaamse kust krimpen. Het aantal inwoners van bijvoorbeeld Retranchement is in korte tijd met bijna veertien procent gedaald. Dat is een aderlating die het verschil kan maken tussen een paar voorzieningen en niets. Tussen leefbaarheid en verkrotting. Voor dit probleem is geen oplossing. Gemeenten kun nen de leegloop van het platte land soms iets vertragen door maximaal in te zetten op het be houd van werkgelegenheid en van voorzieningen. Dat is het wel zo ongeveer. Aan de kust is er één alternatief: verander het dorp in een vakantiepark dat vol staat met tweede woningen. Maar de dorpsraden van West-Zeeuws- Vlaanderen willen dat niet. Zij pleiten voor een verbod op vakantiehuizen omdat er anders spookdorpen zouden ontstaan. Die weerzin tegen het leven in een vakantiepark is begrijpelijk. Maar zolang vaste bewoners weg trekken, heeft het geen zin om tweede woningen te verbieden. Dat leidt alleen tot extra leegstand en snellere verloedering. Gemeenten kunnen leegloop hooguit iets vertragen met aandacht voor werk en voorzieningen „Nee, de bezoekers hoeven niet verkleed te komen. Het moet een breder spektakel worden dan en kel het eten", legt Evenhuis uit. „Er komen ook live-muziek en an dere feestelijke verrassingen." Hoe ze dat precies gaan vormge ven, is nog niet helemaal duide lijk. De mannen zijn nog volop be zig met het opzetten van het nieu we festival, dat tijdens het pink sterweekend in de Machinefabriek in Vlissingen plaatsvindt. De ver gunning is alvast binnen. Nu nog dertig a veertig trucks en stands vol zien te krijgen. „We willen in de hal een centra le plek waar mensen kunnen zit ten en waar ze overzicht hebben over alle kramen", vertelt Peper kamp over de plannen. „En er komt een grote bar met onder meer een ruime selectie aan spe- ciaalbieren." Het aanbod van eten moet groot en divers worden. „We willen dubbelingen voorkomen", zeggen de mannen. „En we willen meer dan de standaard kramen met friet en pistolets. Het is juist leuk om een kraam waar verse hot- dogs worden verkocht, naast een stand met oesters te zetten. Zo Cuisine Machine is een nieuw festival in Vlissingen. De eerste editie vindt plaats op 13,14 en 15 mei. kan het voor mensen ook een ken nismaking zijn met eten waar ze normaal niet voor zouden kiezen", vertelt Peperkamp. „Het wordt ei genlijk een beetje bourgondisch. Maar dan op z'n Vlissings." De trucks en stands staan in het weekend van 13, 14 en 15 mei zowel binnen, als buiten. Entree is gratis. De bezoekers moeten enkel voor de consumpties betalen. Almanak Alle Zeeuws-Vlaamse medewerkers van het bedrijf in Vlissingen hadden het donderdagochtend over hetzelfde: de slagbomen op het tolplein van de Westerscheldetunnel gingen niet open: hun t-tags waren vanwege een administratief foutje geblokkeerd. Een Philippiense klapte daardoor op een slagboom, een Terneuzense voor kwam ternauwernood schade. Een in woner van Biervliet stapte niet veel later met een collectebus voor de Her- senstichting de werkvloer op. Een Vlissinger dacht dat de bus een heel ander doel diende: „Je komt zeker voor al je soortgenoten collecteren!" Extra raad over bomen Loskade De gemeenteraad van Mid delburg komt op maandag 29 februari om 19.30 uur voor een extra vergadering bijeen om te praten over het kappen van de bomen op de Loskade. De vier op positiepartijen Groen- Links, SP, D66 en LPM zijn tegen het kappen van die bomen en hebben de verga dering aangevraagd. Zij wil len de komende weken in kaart brengen hoe groot de maatschappelijke weer stand is. Volgens wethou der Arjan Beekman moe ten de bomen uiterlijk half maart weg zijn, omdat dan het broedseizoen begint. Superbowl Party in Vlissingen De stichting sport en wel zijn wil zondag de Super bowl Party naar het Cine- Café in Vlissingen halen. Bij genoeg aanmeldingen wordt het evenement zon dag gehouden. De finale van het American Football is het grootste eendaagse sportfestijn in de wereld. In duizenden verschillen de steden verdeeld over de wereld worden Superbowl Party's gehouden met meer dan twee miljard kij kers. In Cine Café is ieder een vanaf 22.00 uur wel kom. Toegang 17,50 euro, inclusief onder meer eten en verloting (goed doel). Noordpoortbrug later vervangen De vervanging van de Noordpoortbrug in Middel burg laat nog een halfjaar op zich wachten. De hoop was dat dat in het voorjaar al had gekund, maar er is extra onderzoek nodig naar een goede oplossing voor alle kabels en leidin gen die een nieuwe plek moeten krijgen. Het stre ven is nu om die voor de bouwvak omgelegd te heb ben. Na de vakantie is het brugdek aan de beurt. Dat is nu zo slecht dat er geen zwaar verkeer overheen mag. De brug verbindt de wijken in het noorden van de stad met het centrum. Oostdijk mag dan de kleinste kern van de gemeente Reimers- waal zijn, het dorp groeit al jaren gestaag: van 503 in 2012 naar 573 in 2016. „Vroeger kende ik elk kind op het dorp, nu moet ik me wel eens achter de oren krabben als de school uitgaat", zegt Rinus Sinke. De 73-jarige 'Puttenaar' (zoals inwoners van Oostdijk el kaar noemen) woont al zijn he le leven in het dorp. De eerste school werd op grond van zijn opa gebouwd, de tweede op land van zijn vader, en de nieuwste op het zijne. „Vroeger waren er veel minder huizen. Daar zijn de afgelopen jaren veel nieuwe en grotere bijgeko men. Vooral na de Watersnood ramp veranderde het dorp. Er zijn hier en daar nog wel stuk jes van het oude dorp over, maar er is veel nieuwbouw." In Oostdijk gaan kinderen van alle gezindten gebroeder lijk naar school. De aanwezig heid van een basisschool is een belangrijke reden voor de groei van de kern, geeft Danny Jans sen van de dorpsraad aan. „Van de aanwas bestaat een groot deel uit jongeren die hier vroe ger geen huis konden krijgen, maar nu terugkeren met hun gezin. En daarnaast uit mensen die geen relatie hebben met het dorp, maar bewust voor de rust van Oostdijk kiezen en het be langrijk vinden dat er ook een school is." Sinke en Janssen zijn het er roerend over eens: de gemeen schapszin in Oostdijk is enorm. Dorpshuis, school en dorpswin kel vormen de samenbindende 'Er zijn hier en daar nog wel stukjes van het oude dorp Oostdijk over, maar er is veel nieuwbouw' elementen. De dorpswinkel is tegelijk dagbesteding. Veel Put- tenaren doen er vrijwilligers werk. „De dorpswinkel brengt reuring in het dorp. Bovendien is het fijn dat je niet van het dorp hoeft voor een boodschap je", zegt Janssen. Voor de grote boodschappen ben je zelfs op de fiets zó in Krabbendijke, dat op maar twee kilometer af stand ligt. FZC door Elodie Kint VLISSINGEN. 'Het grootste culinaire carnaval van Nederland'. Dat gaat foodfestival Cuisine Machine wor den als het aan de organisatoren Louk Peperkamp en Marco Even huis ligt. www.facebook.com/cuisinemachine Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG (D ia. rz CJici rij s iM a Ca a N 0 L Organiseert aterdag 13 februari H.OO-T»OOuur door Ondine van der Vleuten Rinus Sinke voor de school: „Vroeger kende ik alle kinderen. Nu moet ik me wel eens achter de oren krabben." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34