7% TO©S 'Politieke moord' op minister Borst schokt Paarden soms zelf 'dierenbeul' M'n tien grootste kleine frustraties 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Hoe kleiner mijn dorp, hoe beter. Uw Mening EENS L ONEENS paul kusters Wet SP tegen splitsing Met 130 naar Roosendaal Film Springtij wint prijs vrijdag Maan Leo Als er in de stiltecoupé iemand naast je komt zitten en met veel smaak een appel ver orbert. - Het gebruik van het woord colle gaatje als het ervaren professio nals betreft die hun werk met pas sie uitvoeren. Oké, dat je de 21-jari- ge stagiaire die vooral is aangeno men omdat ze zo mooi bij de balie past, collegaatje noemt is nog te to lereren, maar daar moet het ook vooral bij blijven! - Erachter proberen te komen wat de rekening van de zorgverzeke- Erachter proberen te komen wat de rekening van de zorgverzekering precies betekent ring precies betekent. Ja, dat schrikbarend grote bedrag onder de streep is verpletterend helder, maar wat bedoelen ze met 'Speci fiek IgE Antistof tegen, RAST', en waarom staat dat zeven keer ach ter elkaar op je factuur? - Dat je bezig bent met afvallen en dat de dames bij de Hema elke keer als je een pak sokken afre kent, vragen of je er nog snoepjes bij wil. - Volslagen vreemden die je een vriendschapsverzoek sturen op Facebook en bij acceptatie een zelfgefabriceerd plaatje op je tijd lijn plaatsen met rozen, puppy's en een ondergaande zon waarin hun eigen ordinaire kop geplakt is. - Als het treinstel waarvan je ver wachtte dat het je binnen twee uur naar Middelburg zou brengen, achterblijft in Roosendaal. - Dat als je op plaatjes van 'Maan Leo' googelt de eerste foto's inder daad mijn beminnelijke tronie to nen, maar je dan al snel alleen nog maar Poolse afzuigkappen ziet (het Poolse merk Leo heeft een model met de naam Maan, de Maan Leo dus). - Dat al die jonge meisjes die ook Maan heten op een of andere ma nier allemaal mee willen doen aan talentenshows op tv. En dat je dan op maandagmorgen op je werk hoort: 'Er is nóg iemand die Maan heet!' - Dat men in Nederland halsstar rig zijn 'feestkleding' in de kast houdt en het straatbeeld gedomi neerd wordt door slechtzittende jeans en onverzorgde kapsels. - Als je partner is vergeten wc-pa- pier te kopen. Topman Delta krijgt wat hij verdient. toosenhenk.nl D h HEEFT HEKEL AAN &E&RIJFSFEESTJES De SP dient een initiatief- wet in om de gedwongen splitsing van de energiebe drijven Eneco en Delta te voorkomen. Eind 2015 nam de Eerste Kamer een motie aan om het splitsingsgebod van tafel te krijgen, maar minister Kamp (VVD, Eco nomische Zaken) weigert deze motie uit te voeren. Als de initiatiefwet wordt aangenomen wordt split sing alsnog voorkomen. Volgens SP-Kamerlid Eric Smaling dient splitsing geen enkel doel, maar kun nen er honderden banen verloren gaan. „Het is een dreun voor de kredietwaar digheid van de bedrijven." Automobilisten mogen vanaf vandaag 130 kilome ter per uur rijden op de A58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal, tussen knooppunt Zoom- land en knooppunt De Stok. Op dat deel van de rijksweg wordt door mid del van trajectcontrole con tinu de snelheid gemeten. De korte film Springtij van de Zeeuws-Vlaamse cineas- te Jeannice Adriaansens heeft een prijs gewonnen op het Dhaka International Film Festival. De film won de hoofdprijs voor de beste korte film in de sectie vrou welijke filmmakers. Het thema van het 14de Dhaka International Film Festival was 'Better Film, Better Au dience, Better Society'. Met de jury-award van Film By The Sea (2015) heeft Spring tij al zeven prijzen. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Van U. claimt op 7-jarige leeftijd door God te zijn aangesproken. Hij kreeg naar eigen zeggen de 'opdracht' diegene te doden die verantwoordelijk zou zijn voor het toestaan van euthanasie. Borst loodste een wet hiervoor in 2001 door het parlement. Van U. is schizofreen en groeide op in een streng christelijk milieu. D66-leider Alexander Pecht- old noemt het motief 'schok kend en confronterend'. „Mijn meest bange vermoedens zijn he- 'Mijn meest bange vermoedens zijn helaas waarheid geworden' laas waarheid geworden. Dit maakt het nog moeilijker haar dood een plek te geven." Volgens Pechtold geeft de be kentenis weliswaar 'duidelijk heid, maar oook nieuw verdriet'. D66-coryfee Thom de Graaf spreekt van de bekentenis van een 'zwaar gestoorde'. „Dat Els Borst is vermoord om haar poli tieke ideeën geeft haar verschrik kelijke dood een nog zwartere rand", stelt ook GroenLinks-frac- tievoorzitter Jesse Klaver. SGP-leider Kees van der Staaij is eveneens geschokt over het reli gieuze motief dat Van U. noemt. „Dit zijn gruwelijke daden waar geen enkele rechtvaardiging voor te geven is. Het woord is nu aan de rechter." De bekentenis van Bart van U. is bijzonder, omdat ze van de moord op Borst de eerste politie ke moord zou maken sinds die op Pim Fortuyn in 2002. Noëlle Pieterse, de advocaat van Van U., weigert echter over een politieke moord te spreken. Van U. zou geen vooropgezet plan hebben gehad om Borst te do den. Het gebeurde in een opwel ling. Voor de dag van de moord in februari 2014 kwam Van U. al twee keer eerder bij Borst aan de deur om de adressen van oud-premiers Wim Kok en Jan Peter Balkenende te vragen. Pieterse zegt dat de bekente nis van Van U. kwam nadat zijn familie een dringend beroep op hem had gedaan. Eerder bekende hij wel de moord op zijn eigen zus Lois in 2015. Als de rechtbank vaststelt dat de moord op Borst een politiek motief heeft, kan dat een zwaar dere straf opleveren, zegt hoogle raar strafrecht Henny Sackers. Harde bewijzen en cijfers heeft ze niet, 'maar', zegt dr. Machteld van Dierendonck, 'het is mijn gut feeling dat zeker de helft van de meldingen van paardenmis- handelingen door paarden zeifis veroorzaakt'. De Haaksbergse die renarts Jan Greve, die beweert dat paardenbeulen helemaal niet bestaan, heeft volgens Van Die rendonck op zijn minst deels ge lijk. Van Dierendonck baseert zich niet alleen op haar gevoel. Ze pro moveerde in 2006 aan de Univer siteit van Utrecht op een studie naar sociaal contact tussen paar den. „Paarden kunnen hele rare dingen doen. Vooral merries die hengstig zijn, of die concurreren om een hengst, willen elkaar nog wel eens verwonden. Het zijn krengerige dames onder el kaar. Maar ze kunnen ook zich zelf wat aandoen. Voor paarden geldt dat het ook nog eens vluchtdieren zijn. En dan heb je het wel over 600 kilo die in be weging komt." Toch, zo denkt Van Dierendonck, zijn er echt paardenmishandelaars. „Ik ben af en toe betrokken bij politieon derzoeken. En dan zie ik redelijk wat dingen waarbij het onwaar schijnlijk is dat een paard dat zelf gedaan heeft." Greve baseert het bestaan van een 'mythische paardenbeul' op de aard van de verwondingen die aangetroffen worden. „Vaak stomp trauma, veroorzaakt door een paarden hoef', meent Greve. Veterinair patholoog Margreet Ploeg van de 'Paarden kunnen ook zichzelf wat aandoen. Het zijn krengerige dames onder elkaar' Dr Machteld van Dierendonck faculteit diergeneeskunde van de Utrechtse universiteit zegt echter dat zij in haar werk wel degelijk gevallen tegenkomt waarbij sprake was van messte ken. „Een steekwond ziet er an ders uit dan een wond door lang durig schuren langs een paaltje. Ook wanneer er bijvoorbeeld een spijker in zo'n paaltje zat." Door middel van het nemen van monsters en DNA-onderzoek probeert Ploeg uitsluitsel te ge ven. De politie trekt alles uit de kast om de tientallen gruwelijke paardenmishandelingen in het hele land op te lossen. Sinds 2013 zijn al 76 merries verminkt, waar van vier in de afgelopen maand. 636 reacties ER IS ER ALTIJD WEL EENTJE D>IE HET ZICH DENKT TE KUNNEN PERMIT TEREN OM NIET OM MIJN GRAPJES TE HOEVEN LACHEN OP ZO'N AVOND... DEN HAAG VLISSINGEN VLISSINGEN ROTTERDAM Middelburgse fotograaf op Rotterdam Photo Festival Portretfotograaf Marijn Kluijfhout uit Middelburg staat met zijn project 'Hou ten Koppen' op het Rotter dam Photo Festival, van 11 tot en met 14 februari. Hij is geselecteerd uit nationale en internationale portretfo tografen. 'Houten Koppen' is een serie portretten die op hout zijn geprint, waar door je de structuur door de foto heen ziet. Hij heeft het procédé zelf bedacht. door Tobias den Hartog en Victor Schildkamp DEN HAAG. Bart van U., de ver dachte van de moord op Els Borst zegt haar uit politieke en religieu ze redenen te hebben gedood. De reden: de vroegere vicepremier was verantwoordelijk voor de euthanasiewet. Op het Binnenhof is geschokt gereageerd. Alexander Pechtold, D66 pagina 6 en 7: Bart van U. kreeg 'opdracht van God' door Peter Winterman en Leo van Raaij De politie zet alles op al les om de paardenbeul op te sporen na 76 mishandelingen sinds 2013. Maar deskundigen menen dat er lang niet altijd mensen aan te pas komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2