■X n Vrouwen laten zich carnaval na nieuwjaarsnacht niet afnemen Traditioneel openen de vrouwen het Keulse carnaval met Weiberfastnacht. Liefst in een grotere groep: „We houden elkaar gewoonstevig vast." 16 NIEUWS Ijzige start met weinig incidenten KEULEN. Of het aan de ijzige regen lag of aan de politie-in- zet? De start van car naval is in Keulen gisteren in ieder ge val opvallend rustig verlopen. De lokale politie sprak over 'een vredig en kalm verloop'. Er waren veel min der incidenten dan op dezelfde dag vo rig jaar. Het meest opvallend was de aanranding van de Belgische tv-journa- liste Esmeralda La- bye tijdens een live uitzending: ze werd door twee jongens in haar billen gekne pen. Er waren ook min der bezoekers dan voorgaande jaren, wat volgens de fes tivalcommissie vooral met het slechte weer te maken had. Hoe veel minder is nog niet duidelijk; officiële cijfers vol gen pas later. Gewoonlijk ont vangt Keulen tij dens de carnavals festiviteiten, die tot dinsdag duren, volgens het toeris- mebureau 'miljoe nen bezoekers' uit binnen- en buiten land. Na de misdrijven rond het Centraal Station op 31 de cember heeft de politie tijdens car naval dubbel zo veel agenten inge zet: zo'n 2.500. eyla (42) flirt met een kalende Keulenaar in boevenpak, Hilde (53) laat de colafles met 1 aangelengde frambo- I zenlikeur nog eens rondgaan, en Jacky (19) zingt uit volle borst mee met de lokale klas sieker Keulse meisjes gaan naar Mal- lorca. Het is nog geen 11 over 11 - het officiële startmoment voor carnaval - en de vriendinnenclub op de tribune op de Oude Markt in Keulen heeft het al behoorlijk warm. „We doen nog een rondje", heft Hilde de fles. Ze zijn vanochtend vroeg met zijn negentienen vanuit het Duit se dorpje Wegberg in de trein naar dé carnavalsstad van Duits land gestapt. Glitterhartjes op de neus, roze beenwarmers over de koude voeten (en koud is het: 6 graden) en de rugzakken vol mi ni-schnitzels, plakjes koude kip, snoep tomaatjes en kaasblokjes. „Want", declameert Hilde, „geen drinkgelag zonder proviand." 'Natuurlijk' hebben ze het voor af over die beruchte massa-aanran ding gehad. Maar ze gaan al zo'n vijftien jaar naar Keulen, dus waar- om nu niet? Leyla: „Ik zeg eerlijk: met z'n tweeën zou ik niet meer gaan. Maar ik kan me niet voorstel len dat mannen zo'n hele groep aan durven vallen. We houden el kaar gewoon stevig vast." Volgens Barbara Lampl (37), be stuurslid van de Keulse carnavals vereniging Apollonia voor vrou wen, staan Leyla en haar vriendin nen niet alleen. Heel veel vrou wen zijn erop gebrand hun feestje na Silvestemacht gewoon door te la ten gaan. Barbara: „Weiberfast nacht is nu net de dag dat vrou wen zeggen: de stad is van ons, niet van criminele mannen." Waar anderen Weiberfastnacht als oubollige folklore afdoen, vindt Barbara het best serieus. „Het is lang geleden ooit begon nen in Bonn, waar de wasvrou wen een keer per jaar niet naar de pijpen van mannen wilden dan sen, en het geldt nog steeds als de dag dat vrouwen de macht van de mannen overnemen. En laten we eerlijk zijn: dat mag toch ook wel? In een door mannen gedomineer de wereld?" De meeste vrouwen in Keulen zijn volgens Barbara trouwens niet verrast door de ellende op 1 ja nuari rond het Centraal Station. „Iedereen die hier langer woont, weet dat je daar 's avonds en 's nachts niet moet komen. Het is er donker, er hangen griezels rond door Eefje Oomen Politie houdt de carna valsvierders in de gaten op het plein voor het Centraal Station.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16