Tim (25) en Mariska (31) van de Pol hebben hersenaandoening NIEUWS 15 Handschoen voor 'skiduim' Felipe niet naar Engeland Wurger krijgt tien jaar cel Zwangere vrouw in Spanje heeft zika Het zikavirus zou tot microcefalie bij baby's kunnen leiden. Moeder Marijke van de Pol weet wat er dan op je afkomt. De Delftse chirurg Casper Smit heeft een handschoen uitgevonden, die de duim be schermt tijdens het skiën. De 'ski-duim' is een blessure die vaker voorkomt dan gebroken benen. De kwetsuur zorgt er voor dat mensen maanden uit de roulatie zijn. „Je kunt nog geen knoopje dichtmaken", weet skiliefhebber Smit, die er drie jaar geleden zelf mee zat en dat nóóit meer wilde. De 'duimbeschermer', die je over de skihandschoen draagt, wordt gemaakt door het Itali aanse merk Level Gloves en ligt volgend jaar in de winkel. De Spaanse koning Felipe VI heeft zijn staatsbezoek in maart aan het Verenigd Ko ninkrijk wegens de moeizame vorming van een regering in zijn land moeten afzeggen. Madrid heeft gisteren laten weten dat het bezoek van 8 tot to maart wordt uitgesteld. Niet vermeld wordt wanneer het bezoek wel door kan gaan. De Spaanse politiek verkeert in een impasse sinds de ver kiezingen van 20 december. Het bezoek aan Londen zou het eerste van een Spaans ko ninklijk paar zijn geweest sinds 1986. Adeel D. (27) moet tien jaar de cel in voor de doodslag op zijn vrouw Yasmeen (25). Hij wurgde zijn vrouw op 25 ja nuari vorig jaar in hun huis in Rotterdam. Hij bracht haar lichaam vervolgens naar een bos bij het Drentse Ruinen en begroef haar daar. Zijn twee vrienden, Emre S. (22) en Bu- rak O. (23) werden tot vijf en tien maanden cel veroordeld omdat ze geholpen hadden bij het verbergen en begraven van Yasmeens lichaam. Justi tie had vijftien jaar geëist. Het is nog niet bekend of justitie in beroep gaat. schedelomtrek te ze hebben het BARCELONA. Een zwangere vrouw in het noordoosten van Spanje heeft het zika- virus. Ze zou de eer ste zwangere vrouw in Europa zijn met dit voor ongeboren baby's gevaarlijke vi rus. De autoriteiten in de regio Catalonië hebben gisteren be kendgemaakt dat de dertien tot veertien weken zwangere vrouw het virus in Colombia heeft opge lopen. In Spanje zijn nu tien dragers van het virus geregistreerd, van wie zes in Catalonië, melden Spaanse me dia. Allen hebben het virus in het buiten land opgelopen. De 41-jarige zwangere pa tiënte, die in Catalo nië woont, is voor zo ver bekend de eerste zwangere drager van het virus in Europa en wordt medisch goed in de gaten ge houden. klein was. „Ik zal nooit iemand ver oordelen die abortus laat plegen. Wij hadden ook de keuze om Tim niet ge boren te laten worden. Maar waarom zou Mariska wel recht hebben op een leven en Tim niet?" Marijke stopte met werken. Maris ka en Tim hebben 24 uur per dag toe zicht en begeleiding nodig. Tim is niet zindelijk. De impact op het ge zinsleven is groot. „Normaal zorg je voor je kind tot het volwassen is, dan laat je het los. Bij Mariska en Tim blij ven we tot aan de dood de zorg hou den." Dat was ook zwaar voor San- der, de jongste in het gezin, die in 2010 een kinderlintje van de gemeen te Amersfoort kreeg voor zijn goede zorgen. „Je kunt nooit zomaar even op vakantie. Een weekje Centerparcs, dat was het wel." De buitenwereld ziet die andere kant vaak niet. Dat stuit wel eens op onbegrip, bijvoorbeeld als afspraken worden afgezegd omdat Mariska thuis gedragsproblemen had. „Ande ren zien alleen de leuke, lachende, vrolijke Mariska. Ze zijn zo lief en schattig. Dat zijn ze zeker, maar zo makkelijk is het niet altijd." Het hebben van twee gehandicap te kinderen blijft zwaar. „Eigenlijk ben je heel vaak afscheid aan het ne men van dingen. Jouw leven en dat van je kind zal er heel anders uit gaan zien dan je in gedachten had. Je zult niet meemaken dat de vlag uit hangt als ze geslaagd zijn voor een schoolexamen. Niet dat ze gaan sa menwonen of trouwen, of kinderen krijgen. Als dat in je omgeving ge beurt met hun leeftijdsgenoten, is dat toch weer even slikken voor ons." Vier jaar geleden gingen Mariska en Tim het huis uit. Bij de Amer- poort wonen ze op een groep van zes bewoners. „Het voelt dubbel. Het le ven wordt makkelijker voor het ge zin, maar het is ook stil in huis. Maar daar naar hun zin." Als Tim van de Pol (25) voetbalt, fungeert hij meer als 'doelpaal' dan dat hij fanatiek achter de bal aan rent. Hij ge niet niet minder van de wekelijkse potjes met het G-team De Zebra's in Hilversum. „Tim gaat meer voor de gezelligheid", zegt zijn moeder Marijke (53) lachend. „Hij zit ook op een drumclub. Tim ziet overal de lol van in en vindt alles wel leuk. Hij maakt zich nooit zo druk." Zus Mariska (31) is wat gevoeliger voor prikkels. Zij luistert liever naar muziek en rommelt wat op een rusti ge plek. „Bij onverwachte dingen of drukte kan ze een boze bui krijgen." Beiden wonen in Baarn in de Amerpoort, een instelling voor ver standelijk gehandicapten. Ze hebben microcefalie, een (erfelijke) aandoe ning waarbij de hersenen zich niet goed ontwikkelen. Daardoor blijft de schedel te klein. Het kan leiden tot een verstandelijke beperking en slech te motorische ontwikkeling. Schattin gen over het aantal pasgeborenen met microcefalie lopen uiteen van 1 op de 6.000 tot 1 op de 1.300. De laatste tijd wordt microcefalie vooral in verband gebracht met de wereldwijde angst voor het zikavirus in Latijns-Amerika. Hoewel het nog niet bewezen is, wordt vermoedt dat besmetting met zika kan leiden tot microcefalie bij pasgeborenen. Marijke ziet tv-beelden van kinde ren met deze aandoening. „Ik zie die jonge moeders met een baby en dan denk ik: je hebt nog een lange weg te gaan. In Nederland zit je redelijk goed qua zorg, maar in Brazilië?" Soms raken kinderen met deze aandoening ernstig gehandicapt of overlijden op jonge leeftijd. Mariska en Tim hebben een mildere vorm. Ze zijn geboren met een schedelomvang van 26 centimeter, terwijl 34 gemid deld is. „Ze zijn ook een stuk kleiner voor hun leeftijd en bewegen zich houterig", vertelt Marijke. „Bij Mariska werd de afwijking meteen thuis na de geboorte gecon stateerd. Ze woog slechts 1.900 gram en moest meteen naar het zieken- 'Bij Mariska en Tim blijven we tot aan de dood de zorg houden' huis. Al snel werd duidelijk dat ze mi crocefalie had." Academische zieken huizen vonden het heel interessant en wilden onderzoeken doen. Daar was Mariska niet bij gebaat. „We wil den niet dat ze proefkonijn werd." De techniek was dertig jaar gele den nog niet zo gevorderd dat tijdens de zwangerschap op echo's afwijkin gen konden worden ontdekt. Dat was anders toen Marijke zwanger was van Tim. Na achttien weken kwamen ze erachter dat zijn VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 DELFT 'Ze zijn lief maar echt niet altijd' MADRID 37 De verbrede A15 is gisteren officieel in gebruik genomen. Door de vernieuwde rijksweg van 37 kilometer tussen de Maasvlakte en Vaanplein moeten er minder files ontstaan. Kosten: 1,3 miljard euro met 20 jaar onderhoud. ROTTERDAM Marijke en Jaap van de Pol met Mariska en Tim. foto Shody Careman door Tonny van der Mee Marijke van de Pol moeder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15