PWer Heemels stapt op als Statenlid Wel een baan voor Matthijs, maar niet voor Mohamed Bedrijf: 'Geen opzet, 1 op 7 is hier allochtoon' Groei in Europa zwakt af door sterke tegenwind 14 NIEUWS Volgens Heemels wordt er binnen de fractie getwijfeld aan zijn inte griteit. 'Ik kan me er niet tegen verdedigen en wil niet de dupe worden van verdere beschadiging van mij als persoon', schrijft Heemels in een verklaring die hij gisteren naar buiten bracht. Heemels zit sinds 2011 in het Limburgse Parlement en nam in 2012 het fractievoorzitterschap over van ex-PW'er Laurence Stas- sen. Zij is nu bestuurslid van Voor- Nederland. Heemels legt half maart zijn functie neer. In de brief haalt hij het onder zoek aan van dat een accountants bureau uitvoert naar betalingen die hij deed als penningmees ter van de frac tie. Er wordt ge keken naar beta lingen voor het afhuren van zaaltjes en geld dat overge- foto ANP maakt is naar een oud-sta giair en fractiemedewerker. Die zou volgens NRC Handelsblad op merkelijk hoge bedragen hebben ontvangen, terwijl de ex-stagiair ontkent ooit geld te hebben ge zien. Dat onderzoek, waar Hee mels zelf om vroeg, is volgens de Limburgse zender Li uiterlijk op 22 februari klaar. „Ik vind het van het grootste be lang dat dit rapport, in de eerste plaats voor mijzelf, op korte ter mijn duidelijkheid zal scheppen", zo schrijft Heemels. Heemels was gisteren onbereik baar voor toelichting op zijn ver trek; ook voor zijn collega's in Den Haag. Hij schrijft in zijn ver klaring dat zijn vertrek als politi cus los staat van zijn baan in Den Haag. UTRECHT. Het Utrecht se bedrijf Cure4 waar Mohamed el Alili solli citeerde wijst discrimi natie resoluut van de hand. In een reactie op de website laat het be drijf, een adviesbureau voor zorginstellingen, weten: „Vooropgesteld, we vinden het erg jam mer dat dit is gebeurd en snappen ook de frustratie van Moha med. We geloven ze ker dat hij bovengemid deld vaak wordt afge wezen en dat zijn af komst hierbij - onte recht - een rol speelt. Maar niet bij ons. Wij zijn een bedrijf van 35 medewerkers. Één op de zeven is bij ons 'al lochtoon' en van de 35 'man' is ruim de helft vrouw." Het bedrijf schrijft verder dat het tijdens de sollicitatie procedure een deel van de 'afgewezen' brieven heeft herbeoor- deeld. In die stapel zat wel de sollicitatie van Matthijs, maar niet die van Mohamed: „Het was wellicht nauwkeu rig geweest als we meer of misschien wel alle cv's hierin hadden betrokken, maar het is zeker geen discrimina tie." El Alili vindt de gang van zaken niette min 'erg toevallig': „Maar laten we hopen dat het echt een mis verstand was." De twee sollicitatie brieven zijn letter voor letter hetzelf de, alleen de onder tekening verschilt: Mohamed el Alili bij de eerste, Matthijs de Wever bij de tweede. El Alili haalt op zijn laptop ver volgens de twee cv's tevoorschijn. Nagenoeg identiek. Opnieuw is de naam veranderd, net als zijn geboortedatum (drie dagen eer der), adres en middelbare school. Bovendien schrapte hij bij 'Mat thijs' de talen Arabisch, Frans en Spaans om een link met zijn Ma rokkaanse roots te verbergen. Mohamed el Alili heeft onder eigen naam tevergeefs gesollici teerd bij het Utrechtse bedrijf Cu- re4 als hij het twee weken later nog een keer besluit te proberen als Matthijs. Hij krijgt in eerste instantie op nieuw geen uitnodiging. Tot afge lopen week. El Alili mag alsnog op gesprek komen. Als Matthijs welteverstaan. „Mijn hart ging te keer toen ik het las", kijkt hij te rug. „Niet van boosheid, maar ik stond perplex. Ik had liever gehad dat ze een boze brief hadden ge stuurd, omdat ze me doorhadden. Nu heeft het er toch de schijn van dat ik ben afgewezen vanwe ge mijn Marokkaanse achter grond." El Alili haalde afgelopen zo mer een master in Gezondheids wetenschappen aan de Universi teit van Maastricht. Vanaf septem ber stuurde hij ongeveer vijftig sollicitatiebrieven waarna hij een paar keer op gesprek mocht ko men. Een baan leverde het niet op: „Dan begin je toch te twijfe len aan jezelf en of je wel genoeg capaciteiten hebt. Bij dit bedrijf kreeg ik zo'n standaard afwijzing terug dat ik me afvroeg of ze mijn brief überhaupt wel hadden gelezen. Of dat ze die na het zien van mijn naam meteen hadden weggelegd", verklaart hij zijn ex periment. Als hij het bedrijf met de valse sollicitatiebrief confronteert, krijgt hij alsnog een uitnodiging om als Mohamed op gesprek te komen. Hij bedankt vriendelijk: „Bij zo'n bedrijf wil ik niet wer ken. Ik heb vervolgens alles op Facebook gezet om Cure4 als het ware op de vingers te tikken." El Alili is niet de eerste die last lijkt te hebben van discriminatie tijdens het zoeken naar een baan. Minister Asscher van Sociale Za ken en Werkgelegenheid liet hier vorig jaar nog onderzoek naar doen. Wat bleek: mensen met 'Nu heeft het er toch de schijn van dat ik ben afgewezen vanwege mijn achtergrond' een migrantenachtergrond wor den half zo vaak uitgenodigd voor een sollicitatiegesprek als au tochtone Nederlanders. Het kabi net heeft nu verschillende maatre gelen genomen om dit 'hardnek kige probleem' aan te pakken. El Alili wil ondertussen posi tief te blijven. „Ik kreeg van ie mand een tip om te solliciteren bij internationaal georiënteerde bedrijven. Dan is mijn achter grond misschien wel ineens een voordeel. Die baan komt ook wel. Als het nu niet is, dan over een twee maanden. Daar ben ik van overtuigd." De inzakkende wereldhandel, de zeer zwakke inflatie en de weinig stabiele geopolitieke situatie in ge bieden direct grenzend aan Euro pa (Oekraïne, Libië, het Mid den-Oosten) kunnen de groei zo maar onderuit halen, aldus de eco nomische elite in Brussel en Frankfurt. „De tegenwind is ster ker dan in november", waarschuw de Eurocommissaris voor Econo mische en Monetaire Zaken Pierre Moscovici gisteren. ECB-president Mario Draghi voegde er vanuit zijn hoofdkwar tier in Frankfurt aan toe 'dat het absoluut noodzakelijk is' dat de politiek nu snel iets onderneemt tegen de lage inflatie. Brussel verwacht dit jaar in de eurozone 1,7 procent groei, in de herfst was dat nog 1,8 procent. De prognose voor 2017 blijft onveran derd op 1,9 procent. Ook in Euro pa als geheel schat Brussel de groei lager in dan vorig jaar herfst: dit jaar 1,9 en volgend jaar 2 pro cent, in plaats van 2 en 2,1 procent. Europa dankt zijn nog steeds re latief gunstige economische voor uitzichten aan een reeks meeval lers zoals de extreem lage olie prijs, een gunstige eurokoers en het stimuleringsbeleid van Drag hi, die elke maand 60 miljard in de markt pompt. Alle drie werken ze exportbevorderend en jagen ze de binnenlandse bestedingen aan. Maar erop rekenen dat de olie prijs, rente en eurokoers gunstig blijven, zou wel erg onvoorzichtig zijn. Veel EU-landen zitten nog steeds met, naar euronormen, ste vige tekorten (al dalen ze van ge middeld 2,2 procent vorig jaar via 1,9 procent dit jaar naar 1,6 pro cent volgend jaar) en soms (Grie kenland, Italië, België) torenhoge schulden. Dat wreekt zich onmid dellijk als bijvoorbeeld de rente weer oploopt. Dit gevoegd bij rem mende factoren zoals de groeiver traging in China of de dreigende rentestijging in Amerika maakt 'dat we dubbel waakzaam moeten zijn', aldus Moscovici. Zijn politieke baas, vicepresi- dent voor de euro Valdis Dombrovskis, ziet er aanleiding in een oude plaat op te zetten: haast maken met de structurele hervor mingen die zorgen voor minder conjunctuurgevoelige groei, die Europa schokbestendig maken en zorgen voor banen. Er is ook een lichtpuntje: Grie kenland. Het probleemland boek te vorig jaar nulgroei, in plaats van de -1,4 die was voorzien. Via -0,7 procent dit jaar zou het nu de sprong moeten maken naar plus 2,7 procent volgend jaar. Steeds meer ontwikkelt Frank rijk zich tot het nieuwe hoofdpijn dossier. Fransman Moscovici ge looft er niets van dat Parijs, dat vo rig jaar al twee jaar extra uitstel kreeg, in 2017 wel onder de tekort norm van 3 procent belandt. door Hanneke Keultjes DEN HAAG. De rechterhand van Geert Wilders stapt op als fractie voorzitter van de PVV in Limburg. Michael Heemels, naast Statenlid ook persoonlijk woordvoerder van de PVV-leider, is in opspraak ge raakt na mogelijk misbruik van par- tijgeld. door Chiel Timmermans Mohamed el Alili (24) mocht pas op gesprek komen toen hij sollici teerde als Matthijs. „Ik had liever een boze brief gehad, omdat ze me doorhadden." Mohamed el Alili werkzoekende Mohamed el Alili houdt hoop. „Die baan komt wel. Als het niet nu is dan over twee maanden." door Frans Boogaard BRUSSEL. Steeds meer risico's be dreigen onze groei. Heel Europa zucht nog onder een onopgeloste vluchtelingencrisis die tot miljar- denverliezen kan leiden door herin voering van grenscontroles. Maar ook de onzekerheden buiten Euro pa nemen toe, waarschuwen de Eu ropese Commissie en de ECB. Brussel verwacht dit jaar in de eurozone 1,7 procent groei, herfst 2015 was dat nog 1,8 procent. Voor heel Europa verwacht Brussel een groei van 1,9 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14