Scoor jouw plek in de finale! Advies om euthanasiewet niet te verruimen stuit in parlement op veel weerstand Levensmoe zijn- zonder medische klachten - is onvoldoende reden voor euthanasie, vindt commissie. €39 12 NIEUWS Jagers: pas op voor de vossenlintworm DEN HAAG. In het 243 pagina's tel lende rapport 'Voltooid Leven', dat de commissie van wijzen on der voorzitterschap van Paul Schnabel gisteren presenteerde, wordt duidelijk onderscheid ge maakt tussen zieke ouderen met een doodswens en mensen die om psychosociale of zelfs existen tiële redenen klaar zijn met het le ven. Over de eerste groep is het oor deel glashelder: in veel gevallen is sprake van een opeenstapeling van ouderdomsklachten. Als bij se nioren dan ook nog eens familiele den en vrienden bij bosjes ster ven, komen zij vaak tot de slot som dat hun leven voltooid is. Wettelijk kan dan prima worden aangetoond dat zij ondraaglijk en uitzichtloos lijden - voorwaarden voor euthanasie. Maar hoe zit het met mensen die geen medische problemen heb ben, maar wel uit het leven willen stappen? Omdat ze al jaren balen van hun leven of de wereld, of om dat ze vinden dat hun leven sowie so geen zin heeft. Volgens Schna bel lijkt deze groep met een actie ve doodswens 'klein', maar een ge tal kon hij gisteren tijdens de pre sentatie van zijn onderzoek niet noemen. Desondanks zou de huidige Wet toetsing levensbeëindiging genoeg ruimte bieden om 'het me rendeel' van deze gevallen ruimte te bieden voor euthanasie, be weert de onderzoekscommissie. Opmerkelijk is dat de commissie verruiming van de juridische mo gelijkheden niet alleen onnodig vindt, maar zelfs 'niet wenselijk' noemt. Daarbij is bijvoorbeeld de on omkeerbaarheid van zelfdoding, de huidige reikwijdte van de wet en de proportionaliteit meegewo gen. Ook de verstrekking van een 'laatste wil'-pil zien de weten- schappers niet zitten. Weliswaar kunnen mensen die hun leven 'voltooid' achten zo op legale wij ze, met of zonder hulp van ande ren, aan humane zelfdodingsmid delen komen, maar daar staat te genover dat zo'n suïcidepil in ver keerde handen kan komen. Ver keerd gebruik of misbruik ligt dus op de loer. Ander probleem bij zowel eutha nasie als hulp bij zelfdoding: een doodswens kan pas worden ver vuld als een arts assisteert bij de levensbeëindiging. En die vinden lang niet allemaal dat een voltooid leven hetzelfde is als ondraaglijk en uitzichtloos. Een arts is niet verplicht een verzoek tot euthana sie in te willigen en andere vor men van hulp bij zelfdoding zijn nog altijd strafbaar. De adviescommissie wil ook niet aan deze gang van zaken tor nen. Van de introductie van een 'stervenshulpverlener' in de wet, als alternatief voor de arts, kan geen sprake zijn. „In meerderheid hebben de Nederlandse artsen al gezegd en er ook blijk van gege ven euthanasie en hulp bij zelfdo ding als deel van hun werk te be schouwen." Als het dus aan professor Paul Schnabel en de zijnen ligt, blijft al les zoals het was. En dat viel giste ren bij meerdere partijen in de Tweede Kamer niet erg lekker. De VVD, de partij die om het on derzoek had gevraagd, zegt dat 'mensen die goed afgewogen, zon der druk of dwang van buiten, tot de conclusie komen dat hun leven voltooid is' een einde aan hun le ven moeten kunnen laten maken. D66 is erg teleurgesteld. De wet biedt geen oplossing voor mensen die klaar zijn met leven, vinden de democraten. Ze studeren nog op een oplossing. De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NVVE) ziet toch lichtpuntjes. „Met dit rapport wordt opnieuw bevestigd dat ook mensen met een voltooid leven in aanmerking komen voor euthanasie. Dit is goed nieuws." Die conclusie is wel erg voorba rig. Haagse ingewijden zeggen dat het nog een hele toer zal zijn om een ruimere definitie van hulp bij zelfdoding straks in de wet op te nemen. LEUSDEN. Vossen in heel Neder land kunnen besmet zijn met de zogenoemde vossenlint worm, een parasitaire ziekte waar ook mensen ernstig ziek van kunnen worden. De Jagers vereniging waarschuwt de le den om dode vossen alleen met handschoenen aan te pak ken en geen dode dieren bij an der geschoten wild te leggen. Mensen kunnen de ziekte op lopen door het aanraken van een ziek dier of door het eten van met vossenpoep besmette paddenstoelen, groente of fruit. Na besmetting kan het tot vijftien jaar duren voordat de ziekte zich openbaart. Dat begint met klachten aan de le ver, aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM). In een later sta dium kan ook geelzucht optre den. Vodafone Power to you Alleen bij Vodafone maak je kans op UEFA Champions League finalekaarten met de Sony Xperia Z5 Compact. vodafone.nl/sony 'Laatste wil'-pil een brug te ver door Edwin van der Aa 243 In het 243 pagina's tellende rapport 'Voltooid Leven' van de commissie- Schnabel pleiten de wetenschappers om de wetgeving rond euthanasie niet te veranderen. Nu voor p.mnd. 2 jaar 2GB 300 belminuten Onbeperkt sms Incl. toestel t.w.v. €599 Gratis officiële replica UEFA Champions League bal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12