Uirkse politie vindt enorm aantal paspoorten NIEUWS 11 Activiste ziet groeiende weerstand tegen ritueel, maar is bezorgd om stijgend aantal besneden vrouwen. Ze is trots dat haar vier doch ters niet besneden zijn. Maar de Somalisch-Neder- landse Zahra Naleie (56) maakt zich aan de voor avond van Zero Tolerance Day (6 februari) - vanwege de vluchtelin genstroom - grote zorgen om het stij gend aantal gevallen van vrouwelijke ge nitale verminkingen in ons land. Zelf zegt Zahra Naleie - activiste van de Federatie Somalische Associaties Ne derland (FSAN) en al 22 jaar wonend in Nederland - verdrietig te zijn dat haar ei gen moeder tot vijfjaar geleden nog steeds vroeg wanneer zij haar dochters zou laten besnijden. Precies twee decen nia terug begon Naleie, ook slachtoffer van het ritueel, met de FSAN de kruis tocht tegen vrouwenbesnijdenis in ons land. In die tijd wist de organisatie met cam pagnes het taboe rondom genitale ver minkingen te doorbreken en het strafba re ritueel hier bijna compleet uit te ban nen. Toch wonen in Nederland ruim 30.000 besneden vrouwen en lopen jaar lijks vijftig meisjes risico slachtoffer te worden en dit aantal zal flink stijgen door de huidige vluchtelingenstroom. Flet feit dat ze haar moeder, ondanks haar werk nooit heeft kunnen overtui gen, wijt ze aan onwetendheid en inge bakken gehoorzaamheid. „Mijn moeder heeft - net als veel van haar generatiege noten - geen enkele opleiding gehad", legt Naleie uit. „Zij is geen voorstander van mishandeling of onderdrukking. Maar zij is ervan overtuigd dat onbesne den meisjes geen toekomst hebben. Zij worden in landen als Ethiopië, Somalië, Eritrea, en ook in delen van lemen en Koerdistan beschouwd als onrein. Man nen willen niet met hen trouwen, zij wil len seksuele controle over hun vrouw. Het draait om macht." Het is opvallend dat vrouwen andere vrouwen iets willen aandoen, dat hen zelfheeft getraumatiseerd. Naleie vindt dat deels ook moeilijk te bevatten. „Wat ik zei: onwetendheid. Daarnaast is er he laas ook nog steeds de link met het ge loof. De islam zegt daar echter niets over, besnijdenis is een puur culturele traditie. Net als vroeger het afbinden van voeten 'Religieuze leiders binnen de islam en imams moeten opstaan en 'nee' zeggen' in China. Onder de sociale druk van je eigen gemeenschap blijf je daarin mee gaan." Voor haar was het, zegt ze, niet moeilijk om onder die druk uit te ko men. „Ik ben ruim 20 jaar geleden naar Nederland gekomen om te studeren. Door de oorlog in mijn geboorteland kon ik niet terug. Opleiding en omge ving openden mijn ogen", vertelt ze. „Verder heb ik verwijten van mijn fami lie, ruzies en teleurstellingen op de koop toegenomen.". Ze is, gaat ze verder, trots dat ze vier dochters heeft die niet besneden en li chamelijk en mentaal getraumatiseerd zijn. „Zij laten dat ook weten en dat is een goede zaak: gedragsverandering moet uiteindelijk door de eigen gemeen schap op gang gebracht worden. Ik zie dat sociale media daarbij een belangrij ke rol spelen: via Twitter en Facebook keren vooral jongeren zich tegen het ri tueel. Dat is mooi, maar nog niet ge noeg." Ze is ook nog niet tevreden over de internationale weerstand tegen vrou wenbesnijdenis. Met name religieuze leiders binnen de islam, imams en ande re sleutelfiguren moeten volgens haar opstaan en 'nee' zeggen. „Ze moeten een helder verhaal durven af te steken. Het is ongelooflijk jammer dat dit niet gebeurt. Daar moeten wij op blijven ha meren. Er zijn nu wereldwijd 140 mil joen besneden vrouwen, hulporganisa tie Plan Nederland heeft de noodklok geluid dat dit aantal naar 226 miljoen in 2030 stijgt als er niets gebeurt op het ge bied van voorlichting en preventie." Naleie erkent dat het probleem met name onder de vluchtelingen speelt en vreest dat daardoor het aantal vrouwelij ke genitale verminkingen stijgt. „Onder hen zitten veel vrouwen en meisjes uit risicogebieden." Cijfers over het aantal besneden vrouwen in Nederland zijn onbekend. Volgens haar gebeurt het ook niet in Nederland. „Besnijders zijn te bang van wege de straffen die hierop staan. Wij weten van geruchten over speciale trips en over reizen naar het land van her komst. Daarom zullen we aszielzoekers- centra bezoeken en bewoners daar be stoken met informatie en iedereen dui delijk maken: het is mishandeling en het mag hier niet, punt uit." De marechaussee heeft de num mers van de documenten opge vraagd bij de Turkse autoriteiten om na te gaan of het gaat om pas poorten die als vermist zijn opge geven. De internationale reis- en identificatiedocumenten die in be slag zijn genomen, komen uit vijf tig landen. In acht wijken viel de politie met veel machtsvertoon in totaal veertien appartementen binnen. Zeker acht verdachten die betrok ken zouden zijn bij het organise ren en verkopen van smokkelrei- zen naar EU-landen werden gear resteerd. Bijna tweehonderd mi granten uit onder meer Syrië, Iran en Afghanistan, die met de illega le paspoorten naar Europa zouden vliegen, zijn eveneens in hechte nis genomen. Bij de invallen trof de politie ook vervalste rijbewijzen, identi teitskaarten, tweehonderd instap- kaarten voor vliegreizen en stem pels van de internationale luchtha vens in Istanbulaan. De men sensmokkelaars boden een pakket aan voor 13.000 euro per migrant. De grootscheepse actie in Istan bul is een voorbeeld van het nieu we beleid van de Turkse autoritei ten. Onder druk van de overeen komst die Turkije eind november met de EU sloot om meer te doen tegen de grote stroom illegale mig raten naar Griekenland, beginnen politie en justitie harder op te tre den tegen mensensmokkelaars. Alleen al in de maand januari zijn er meer dan dertig smokke laars gearresteerd, terwijl er over heel 2015 nog geen zestig werden Bij de invallen trof de politie ook identiteitskaarten, 200 instapkaarten voor vliegreizen en vervalste rijbewijzen aan opgepakt. Vice-premier Numan Kurtulmus kondigde eerder deze week aan dat het smokkelen van vluchtelingen veel zwaarder zal worden gestraft. Er wordt een nieuwe wet voorbereid om smok kelaars van migranten strafrechte lijk te vervolgen wegens 'terroris me' en 'lidmaatschap van een cri minele organisatie'. Volgende week komt de Turkse premier Ahmet Davutoglu naar Den Haag om met premier Mark Rutte te overleggen over de vluch- telingencrisis, over het plan-Samsom en over het pro bleem dat er ondanks de Turkse beloften de afgelopen twee maan den niet minder, maar meer vluch telingen illegaal via Türkije naar Griekenland zijn gegaan. HOLLAND VRIJDAG 5 FEBRUARI 2016 Zahra Naleie op kruistocht tegen genitale verminking door Annemart van Rhee Zahria Naleie activiste Bij de paspoorten werden Neder landse documenten aangetroffen. door Mare Guillet ISTANBUL. Na zes maanden speur werk naar criminele netwerken van mensensmokkelaars heeft de Turk se recherche bij een grootscheepse actie in Istanbul meer dan 1.100 paspoorten, waaronder een onbe kend aantal Nederlandse documen ten, in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11