'Kabinet moet achter radardata aan' Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken hoopt op geïnformeerde keuze Handelsverdrag voor Oekraïners eerste stap naar vooruitgang, meer vrijheid en mooie toekomst. 10 NIEUWS KIEV. Het handelsverdrag waar over Nederland in april een refe rendum heeft, was twee jaar gele den aanleiding voor pro-Europese protesten in Kiev. President Jano- kovitsj vluchtte en een Europage- zinde regering probeert nu het land te hervormen. Pavel Klimkin (47) is minister van Buitenlandse Zaken. „Onze mensen stierven niet voor een handelsverdrag, maar voor meer vrijheid." Wie in Kiev loopt, waant zich in de Europese wijk in Brussel. Bij ieder overheidsgebouw hangt mi nimaal één Europese vlag en lie ver nog twee of drie. Ook bij Klim- kins ministerie - een toonbeeld van betonnen Sovjetarchitectuur - hangt de blauwe vlag met gele sterren. „De vlag is voor ons een symbool voor een mooie toe komst en vrijheid, niet voor de EU of voor de instituten in Brussel", haast Klimkim (47) te benadruk ken. „Voor duizenden mensen staat het voor Europese waarden, voor vooruitgang, voor mensen rechten. Daar ben ik trots op." De Europese vlag was promi nent aanwezig bij de protesten in Oekraïne twee jaar geleden tegen de corrupte regering van presi dent Janokovitsj. Hij weigerde het handelsverdrag met de EU te teke nen: hetzelfde verdrag waarover Nederland in april naar de stem bus kan. Duizenden demonstranten eis ten destijds toenadering tot Euro pa, honderd demonstranten wer den gedood. Sindsdien probeert een regering van hervormers het land op de rit te krijgen. Twee jaar nadien worden rondom het plein de 'hemelse honderd do den' met foto's, kaarsjes en bloe men herdacht, maar de Europese vlag ontbreekt. Het enthousiasme voor de EU is gedaald: de liefde van Oekraïne voor Europa lijkt 'Ik ben graag bereid om in Nederland met iedereen in debat te gaan' niet wederzijds en dat steekt. Minister Klimkin is voorzich tig. Na protesten voor meer demo cratie kan hij moeilijk tegen een referendum zijn. „Een referen dum is een groot voorrecht, maar ik hoop dat mensen een geïnfor meerde keuze maken. En zeg nu eerlijk: wie heeft het associatiever drag tussen de EU en Oekraïne he lemaal gelezen." „De doden in Kiev zijn niet ge sneuveld voor een verdrag maar voor Europese waarden van vrij heid, democratie en welvaart. Na tuurlijk is het een handelsverdrag, maar het is veel méér: het gaat om een welvarender en daardoor veili ger Oekraïne. Daar wordt ook Eu ropa beter van. En nee, na het ver drag komen Oekraïners niet mas saal naar uw land. Wie weg had gewild, had dat al gedaan. Is er mo menteel een probleem met Oek raïense vluchtelingen?" „Nee, absoluut niet. We zijn geen slachtoffers. Er is onvrede over de EU en Brussel en die begrijp ik. Het is onze taak om de zaak van de Oekraïners te bepleiten. Ik ben graag bereid om in Nederland met iedereen in debat te gaan: studen ten, voetbalsupporters, tegenstan ders. Iedereen. Ook de Nederland se regering zou duidelijk moeten 'Het is meer dan een handelsverdrag. Het gaat om 'n welvarender en veiliger Oekraïne' uitleggen waar het verdrag over gaat." „Dat zal nog jaren duren, en wees gerust: dat levert opnieuw een re ferendum op. Het kan pas na gro te hervormingen in ons land en daar zijn we nu mee bezig. Ik weet niet of we over tien of over veertig jaar klaar zijn. Als het zo ver is, zal er een ander, vernieuwd land bij de EU aan de deur klop pen. Het vooruitzicht op de Euro pese droom is voor mij voorlopig voldoende om te werken aan een moderner, veiliger land op basis van Europese waarden." In ieder geval zal dan de crisis met Rusland opgelost moeten zijn. De Krim staat onder Russi sche bestuur en in Oost-Oekraïne wordt een wankel staakt-het-vu- ren tussen de regering en pro-Rus sische rebellen in de regio Donbas veelvuldig geschonden. Klimkin zegt bewijs te hebben van 'duizenden stuks Russische materieel' en actieve Russische be trokkenheid. „Wij zijn klaar voor de oplossing in de Minsk-akkoor- den over Oost-Oekraïne: contro les, meer lokaal zelfbestuur en vrije verkiezingen binnen de gren zen van Oekraïne. Het probleem is Rusland. Poetin ligt dwars. Met het conflict wil hij de rest van Oekraïne destabiliseren." „Werkelijk niemand in de Oekraï ne is bereid om de Krim op te ge ven als compromis. Ik snap dat er door het vele geweld meer interna tionale aandacht is voor Oost-Oek raïne, maar er is ook internatio naal overeenstemming: er is geen erkenning van de tijdelijke Russi sche bezetting van de Krim. Dat is een principe: een bezetting mag niet beloond worden." DEN HAAG. Het kabinet moet een uiterste po ging doen om alsnog ra- dargegevens boven wa ter te krijgen die de toe dracht van de vlieg ramp met de MH17 ver der verhelderen. Dat wil de Tweede Kamer, zo bleek gisteravond tij dens een debat. Volgens deskundigen en juristen kunnen aan vullende radargege- vens de exacte positie blootleggen van de lan- ceerinstallatie waar vandaan het vliegtuig van Malaysia Airlines op 17 juli 2014 werd neergeschoten. Dat zal uiteindelijk helpen bij de succesvolle vervol ging van de daders van de aanslag. Het kabinet heeft inmiddels twee keer via brieven aan de Kamer aangegeven dat het Openbaar Ministe rie genoeg 'relevante' data heeft om het straf rechtelijk onderzoek succesvol uit te voeren. Het parlement gelooft dat niet. Opmerkelijk genoeg hebben zowel de Russen als de Oek raïners namelijk de echt belangrijke primai re radargegevens, waar op bijvoorbeeld ook ge vechtsvliegtuigen te zien zijn, nooit ver strekt. Daarnaast is de data die de Amerika nen hebben overgedra gen, nog altijd geheim. Eerder gaven zij echter aan zonder problemen openheid te kunnen verschaffen over een deel van deze belangrij ke informatie. Dat is tot op heden, ondanks brandbrieven van nabe staanden aan verschil lende betrokken rege ringsleiders niet ge beurd. De hele Tweede Kamer keek gister avond daarom tijdens het zevende debat over de ramp met de MH17 naar het kabinet. Zelfs regeringspartij WD gaf aan 'verbaasd' te zijn dat het kabinet ge noegen neemt met de beperkte radargege vens die wél aan Neder land overhandigd zijn. Minister Ard van der Steur (Veiligheid en Jus titie) zei te begrijpen dat het geduld van na bestaanden zeer op de proef wordt gesteld. „Maar het strafrechte lijk onderzoek moet zorgvuldig plaatsvin den en mag geen enke le schade oplopen." Klimkin staat achter ons referendum Minister van Buitenlandse Zaken Pavel Klimkin. foto Tobias Schwarz/AFP door Jeroen de Vreede Niet veel mensen. Waar gaat het vol gens u over? Voelt u zich een slachtoffer van de kritische houding van Nederlanders tegenover de EU? Is het verdrag de voorloper van een EU-lidmaatschap? Wordt de Krim inzet van een com promis? De Krim voor Rusland in ruil voor rust in Oost-Oekraïne? door Edwin van der Aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10