'Turkse hotels te koop' Veel minder mensen komen Te veel aspecten rond de ramp blijven onduidelijk, vinden Omtzigt en Sjoerdsma 8 NIEUWS Kamerleden Pieter Omtzigt (CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (D66) leggen kabinet vuur aan de schenen. 'Hier wordt iets onder de pet gehouden' Ze hebben het over 'verzwegen infor matie', zaken 'die gemeld hadden moeten worden'. Voelen zich soms 'om de tuin geleid', speuren naar 'open eindjes'. Wie naar de parlementariërs Sjoerdsma (D66) en Omtzigt (CDA) luis tert, krijgt de indruk dat dit ka binet met halve waarheden strooit. Als het gaat om de MH17, komt het duo bij het de bat over de ramp met een lijst vragen en kritische noten over de onderzoeken naar de aan slag. Toegegeven, rond de MH17 en ook de affaire van professor George Maat had het gelegen heidsduo al een paar keer beet. Door herhaaldelijk door te vra gen bij het kabinet, kwam nog onbekende informatie op tafel. In het geval van Maat toonden ze ronduit aan hoezeer de pro fessor was gemangeld door mi nister Van der Steur (Veiligheid en Justitie, WD). Sjoerdsma: „Ik ben het hier in Den Haag geworden. Ik kom uit de diplomatie, ben wel wat gewend, maar toen ik hier be gon, had ik nooit durven ver moeden dat het controleren van het kabinet zo moeilijk zou zijn. Telkens maar pulken om informatie te krijgen, ik had geen idee. Intransparantie is zo'n beetje de norm bij dit kabi net." Omtzigt: „Zeker als je er gens in duikt, doemen steeds meer vragen op." S: „Tja, dat woord. Het gaat er om dat er grote beloften zijn ge daan. De toedracht van de ramp achterhalen en de daders berechten. Wij proberen verge ten vragen beantwoord te krij gen." O: „Als je ziet met welke verhullende antwoorden men dan soms komt." Nu ook weer, zeggen de twee. Er zou te wei nig zijn gedaan om radarbeel den te verkrijgen die kunnen la ten zien hoe de MH17 exact is neergehaald. Het is zeuren om antwoorden op heldere vragen, klaagt Omtzigt. O (vilein): „U gelooft een minis ter nog? Nou, dat moet u we ten." O: „Nou, bij Van der Steur ben ik wel erg op mijn hoede. Sinds de affaire-Maat, de fotodeal 'Zeker als je ergens in duikt, doemen steeds meer vragen op' met Volkert van der G. en de Teevendeal. Tja, ik geloof het niet zo snel meer allemaal." S: „Zijn politieke krediet is tot een nulpunt gedaald. Van der Steur is een soort politieke Hans Kazan met een lichtshow en misteffecten. Hij laat je nooit zien wat er echt is ge beurd." O: „Ik snap gewoon niet dat men er niet voor zorgt dat elk radarbeeld, want dit zijn crucia le bewijsstukken, op tafel komt. Het is dankzij de hoorzit tingen waar we om hebben ge vraagd, dat we een lijst hebben van vliegmaatschappijen die destijds niet meer boven Oek raïne vlogen. Toen kregen we ook pas te horen dat de AIVD niet wist wat haar wettelijke be voegdheid was om informatie te delen. Of dat Oekraïne geen meldingen had gedaan van eer dere incidenten. Dat stond niet in het rapport van de Onder zoeksraad." S: „Geopolitiek zijn deze onder zoeken natuurlijk ontzettend ingewikkeld, dat snap ik ook wel. Dan is er geen onwil, dat is eerder onmacht. De VS richten het vizier nu ook op Rusland, dat merk je al. Daar spelen voor hen grotere belangen dan de MH17. Wij hebben dus een ka binet nodig dat zijn eigen belan gen verdedigt. En dat hoor je wel in woorden, maar zien we te weinig terug. Ik merk te vaak dat beloftes niet worden waar gemaakt." O: „Toen een Russi sche diplomaat hier zijn kind mishandelde, werd er stennis gemaakt. Maar als er bijna twee honderd van onze landgenoten uit de lucht geschoten zijn, daar moet de eerste diplomaat nog voor op het matje worden geroepen." DELFT. Anderhalfjaar na de ramp zijn de radarbeelden van MH17 nog altijd niet boven wa ter. „De Russen geven hun ra darbeelden niet vrij, de Ameri kanen ook niet, en nu zegt Oek raïne dat het zelfs nooit een verzoek heeft gehad", zegt Piet van Genderen, radardeskundi- ge van de TU Delft. „Het lijkt er op dat niemand open wil zijn over wat men weet en heeft." Dat Oekraïne nu ontkent ooit een verzoek te hebben gehad voor het afstaan van de radar beelden, noemt de radardes- kundige merkwaardig. „Het werpt een raar licht op de posi tie van de Nederlandse over heid. Het suggereert dat din gen onder de pet worden ge houden." De Onderzoeksraad voor Veiligheid, die de MH17- ramp onderzoekt, stelde eerder dat Oekraïne geen beelden kon afstaan omdat alle vier radiosta tions in het land die dag uit stonden. Dat is zeer ongebrui kelijk, stelde Van Genderen on langs al in de Tweede Kamer. „Als je preventief onderhoud pleegt aan je radarsysteem, dan plan je dat. En dan krijg je dus niet de situatie dat je van een bepaald gebied een dag he lemaal geen beelden hebt. Er kan iets anders aan de hand zijn geweest. Bijvoorbeeld dat de primaire radars destijds door bepaalde mensen kapot zijn gemaakt, om hen moveren de redenen. Of we ooit te we ten komen wat er werkelijk ge beurd is met MH17? Het is van belang dat journalisten blijven zoeken naar de waarheid." S: „Wij gebruiken de nabestaan den niet als argument om infor matie te vragen. Ik heb dat woord één keer gebruikt, toen ik erop aangevallen werd. Ver der niet. Die mensen zeggen: 'Hou mij erbuiten.' En terecht. Maar de feiten moeten op ta fel." O: „Het gaat er ook om wat verbeterd kan worden om ram pen of aanslagen in de toe komst te voorkomen. Ik ben er nog niet gerust op dat wordt ge daan dat mogelijk is." Het strafrechtelijk onderzoek is nog gaande. Daar moet u zich toch niet in mengen? O: „Dat doen we ook niet. We stellen steeds maar één vraag: welke rechters gaan de zaak behandelen en wat voor rechtbank gaat dit doen? Op stelten beloof de in novem ber 2014 een antwoord op die vraag. 2014 hè?" S: „Ik weet niet of u de website van de KLM wel eens hebt beke ken. Opzoeken waar je overheen vliegt, is niet te doen." O: „Ik ben meer van de trein. Maar die zijn mis schien nog wel ge vaarlijker. Bovendien reis ik dikwijls naar Parijs." S: (lacht) „Jij zoekt het gevaar op." ANKARA. Er staan momenteel 1.300 strandhotels in Turkije te koop omdat de Russen Turkije als vakantieoord boycotten. Die boy cot werd ingesteld nadat in no vember een Russisch gevechts vliegtuig het Turkse luchtruim zou hebben geschonden. Moskou en Ankara wasten elkaar publieke lijk de oren en kondigden weder zijds economische sancties af. Een van de Russische maatrege len treft nu de Turkse toeris tische sector, meldt de Turkse krant Today's Zaman. Vorig jaar bezochten nog ruim 3 miljoen Russische toeristen de Turkse ste den en stranden, ofwel 15 procent van het totale aantal bezoekers. Formeel is er geen verbod door het Kremlin voor zijn onderda nen afgekondigd, maar er vliegen geen charters meer naar Turkije. Bovendien heeft de regering in Moskou haar onderdanen herhaal delijk gewaarschuwd voor terro ristische aanslagen in Turkije. De totale waarde van de hotels die te koop staan, bedraagt ongeveer 12 miljard euro. Dat blijkt uit een analyse van de hypotheekmarkt die kredietbe oordelaar Moody's gisteren publi ceerde. Rabobank en ING Bank bevestigen de trend. Afgelopen najaar rustte op slechts 0,58 pro cent van alle Nederlandse hypo theken een betalingsachterstand van meer dan 90 dagen, becijfer de de kredietbeoordelaar. Dat is ruim 22 procent minder dan een jaar eerder. Moody's analyseerde een pak ket van ruim 200 miljard euro aan Nederlandse hypotheken, wat neerkomt op vele honderd duizenden exemplaren. Moody's ziet in de aantrekkende econo mie de belangrijkste oorzaak voor het verbeterde betalingsge drag. Rabobank en ING Bank, bei de grote hypotheekverstrekkers, bevestigen de positieve ontwikke ling. „Bij ons ligt het percentage wanbetalers nog iets lager dan die 0,58 procent", meldt een Ra- bo-woordvoerster. ING ziet dui delijk minder nieuwe gevallen. Maar het is niet alleen hosan na. Onder mensen die in 2011 en 2012 een hypotheek afsloten, be vinden zich twee keer zo veel Als pitbulls bij t tweetal zich vast in MH17-zaak door Edwin van der Aa en Tobias den Hartog Zijn jullie van nature zo wantrou wend? Als wij u beiden zien, gaat het al tijd over doofpotten. Het OM dat de daders wil berech ten heeft gezegd: we hebben alle informatie die we nodig hebben. Dat schrijft de minister. Maar even serieus. U niet? Pieter Omtzigt Kamerlid CDA Als het kabinet de nasleep van de ramp zo slecht doet, is dat dan on wil, of onmacht? door Peter Groenendijk Bedrijven jullie niet gewoon poli tiek over de rug van nabestaan den? Stapt u zelf ei genlijk nog met gerust hart in een vliegtuig? door Sander van Mersbergen AMSTERDAM Het aantal mensen met een betalingsachterstand op hun hypotheek neemt in rap tem po af. Een probleem is er wel: mensen die in 2011 en 2012 een lening afsloten, komen veel vaker in de knel dan anderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8