moet vredesoverleg redden i fcSG» ngfi NIEUWS 7 2,1 miljoen Syrische kinderen gaan niet naar school vanwege het oorlogsgeweld. 'Als we niks doen, gaat deze generatie verloren/ Minister geeft aannemer niet langer vrij baan bij aanleg wegen j 10 4 In Syrië spelen kinderen in kapotgeschoten straten in plaats van naar school te gaan. Hulpverleners bou wen schoolgebouwen weer op, maar gooien het nu ook over een andere boeg: kin deren krijgen tabiets op zonne- energie om thuis te studeren. In elke kapotgeschoten stad waar Bart Vrolijk, hoofd onderwijs van Unicef in Syrië, binnenrijdt, speurt hij als eerste naar een ge bouw dat nog overeind staat. Een gebouw, desnoods een lokaaltje, dat stevig genoeg is om in te rich ten met schoolbankjes en stoel tjes. Een op de vier scholen in Sy rië ligt in puin of wordt gebruikt voor noodopvang van vluchtelin gen en bewapende groepen. Onlangs nog, in de stad Homs, zag de hulpverlener overal waar hij keek kinderen op straat. Van deuren die uit gebombardeerde den. Zo ook willekeurige aanval len op scholen. Naar belegerde ge bieden stuurde hij talloze schrif ten en pennen. Onderhandelaars moeten praten als Brugman om doorgelaten te worden. „De schoolboeken worden expres zón der label van de regering ge drukt, anders wordt het gewei gerd." Maar ondanks al deze inspan ningen gaan nog altijd 2,1 mil joen kinderen in Syrië niet naar school. In buurlanden als Liba non en Turkije volgen nog eens 700.000 gevluchte Syrische kin deren geen onderwijs. Dat blijkt uit een vandaag verschenen rap port van de VN-organisatie. „We denken vaak als eerste aan voed sel, opvang en medische zorg, maar onderwijs kan niet wach ten. Als we niks doen gaat deze generatie verloren. Kinderen en jongeren zonder opleiding en baan zijn een makkelijke prooi voor jihadisten." Om de miljoenen Syrische huizen zijn geblazen hebben ze glijbaantjes gemaakt. Sommigen zijn al vijfjaar niet naar school ge weest, sinds de oorlog begon. Unicef bouwde afgelopen jaar 327 scholen weer op. „We plak ken de ramen af met speciaal plastic dat moet voorkomen dat glas in kleine stukjes de lokalen invliegt wanneer er een mortier granaat in de buurt valt", vertelt Vrolijk. In Syrië zijn moord, ont voering en arrestatie van studen ten en docenten normaal gewor- schoolkinderen die op drift zijn geraakt te bereiken, gooien hulp organisaties Unicef en War Child het over een andere boeg. Ze wer ken met educatieve games op tab- Iets die worden opgeladen door zonne-energie, een leermethode die in Soedan succesvol bleek, vertelt Kate Radford, projectlei der van War Child. Zij zag in 2012 voor het eerst hoe kinderen in Soedan eindelijk leerden, door de tablets in hun handen. Daar hebben 3 miljoen kinderen geen toegang tot onderwijs. „We be gonnen klein, een proefproject van zes weken. Daarna keken we of kinderen hadden geleerd." En of, bleek uit de toetsen die ze om dat te testen afnamen. Radford: „Er worden steeds meer lessen ontwikkeld, verpakt in games. Het was TNO die voor de technologie en gameontwerp zorgde, het zijn whizzkids in ons land die software ontwikkelen, zodat kinderen op steeds meer ni veaus kunnen leren rekenen, schrijven en lezen. De lessen om Arabisch te leren lezen zijn we nu aan het ontwikkelen in Soe dan." Straks volgt het Midden-Oos ten. De komende vijfjaar leren in totaal 100.000 kinderen dank zij de tabiets op zonne-energie. Spelenderwijs, zonder scholen, gekwalificeerde leraren of elektri citeit. „Er zijn wel 'facilitators', vrijwilligers die we opleiden om bijvoorbeeld problemen met de tabiets te verhelpen." Dat het in eerste instantie zo kleine project van War Child zo groot wordt, daarop is Radford apetrots. De hulporganisatie werkt samen met Unicef, die ook online zelfstudiepakketten ont wikkelde om afgelegen gebieden te bereiken. Inmiddels zijn 50.000 kinderen op deze manier bereikt. Unicef en War Child hopen dat hun noodkreet doordringt in Londen, waar vandaag regerings leiders uit meer dan dertig lan den bijeenkomen om te praten over de hulp aan de miljoenen Sy- riërs in nood. Er is 1,4 miljard dol lar nodig om alle Syrische kinde ren naar school te laten gaan, zeg gen hulporganisaties. Bart Vrolijk reist komende week naar Aleppo. Daar wil hij noodlokalen voorzien van zonne panelen, zodat daar weer compu terlessen gegeven kunnen wor den. Hij beseft dat ze niet alle 2,1 miljoen kinderen in de klas zul len krijgen. „IS heeft zijn eigen zogenaamde leerpakket, door spekt met een jihadistische bood schap. In de gebieden waar zij de macht hebben, worden kinderen getraind om te vechten. Daar wordt ons lesmateriaal niet geac cepteerd. Toch blijven we probe ren, ook in die gebieden." Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Mi lieu) stapt af van haar beleid om de verantwoordelijkheid voor de bouw en het onderhoud van nieuwe snelwegen volledig bij aannemers te leggen. Ervaring hiermee bij de A15 in Rotterdam, die vandaag officieel wordt geo pend, leert dat dit niet altijd goed werkt. „We zijn nu aan het kijken naar een mix", aldus de minister. De verbreding van de A15, voorheen een van de grote fileknelpunten in Nederland, lag in handen van het bouwconsor- tium A-Lanes, dat ook verant woordelijk blijft voor het levens lange onderhoud van de snel- 112 journalisten in 2015 omgekomen Vorig jaar zijn 112 journalisten door geweld omgekomen. De af gelopen kwart eeuw kwamen in totaal 2.297 journalisten en men sen met wie ze samenwerkten om het leven. Het zwartste jaar was 2006, toen 155 verslaggevers door geweld omkwamen. De In ternational Federation of Journa lists (IFJ) pleitte gisteren niet voor het eerst voor meer bescher ming van journalisten die hun beroep uitoefenen. De beroeps groep is het mikpunt van ontvoe ringen, bomaanvallen en vuurge vechten. Ook misdaadsyndicaten gebruiken geweld tegen de pers. weg. De opdrachtnemer kreeg 1,3 miljard euro van het rijk om de klus - het verbeteren van de bereikbaarheid van de Rotter damse haven - te klaren. Hoe A-Lanes dat deed, mocht het con sortium zelf uitzoeken. De aan nemer moest de weg zelf ontwer pen, aanleggen en onderhouden. Maar werd ook verantwoordelijk voor de vergunningen, kunstwer ken, het overleg met alle overhe den en de communicatie naar be woners toe. „Soms werkte dat goed, soms niet", aldus Schultz. „Gaandeweg hebben we gezien dat ze ook verantwoordelijkhe den hadden die je misschien be ter bij de overheid kunt leggen." Ban Ki-moon gispt Noord-Korea Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Na ties heeft er gisteren bij Noord-Korea met nadruk op aan gedrongen geen technologie voor ballistische raketten te ge bruiken. Het regime in Pyong yang kondigde dinsdag aan tus sen 8 en 25 februari een satelliet voor observatie van de aarde te gaan lanceren. Dat is wereldwijd geïnterpreteerd als een stap van Noord-Korea om de techniek van de langeafstandsraketten te vervolmaken. Onlangs voerden de Noord-Koreanen ook al een ondergrondse nucleaire test uit. sitiegroepen die worden ge steund door Saoedi-Arabië of Qa tar, terwijl andere juist weer luis teren naar Turkije of Iran. Alle maal regionale grootmachten met eigen agenda's en ambities. Voorgangers van Hijab - on der wie een politicoloog, een militant en een be doeïenchef- lukte het niet de kikkers in de kar te houden. Dat Hijab naar Genève is gekomen is veelzeggend. Hij weet dat er een prijs op zijn hoofd staat. Assad liet hem ter dood ver oordelen wegens verraad en con fisqueerde al zijn bezittingen. In 2012 ontvluchtte de ex-premier - daarvoor landbouwminister - zijn land. Omdat hij wist welke risico's daaraan kleefden nam hij zoveel mogelijk familieleden mee. Als voormalige vertrouwe ling van Assad kent Hijab diens sterke en zwakke punten als geen ander. Omdat hij geen ala- wiet (een sjiitische sekte) is, maar behoort tot een soennitische stam, werd hij nooit toegela ten tot de binnenste cirkel van vertrouwe lingen. „Ik wilde niet medeplichtig zijn aan de vernietiging van Syrië noch deel uitmaken van een regime dat de Syrische staat heeft uitgeleverd aan Iran. Daar om ben ik vertrokken", zo lichtte Hijab destijds zijn vlucht toe. Er heerst bestuurlijke chaos onder Assad, vertelde de ex-pre mier. 's Ochtends krijgen minis ters hun orders van de president, die 's middags vaak alweer wor den ontkracht met tegengestelde besluiten. Volgens Hijab kon de vader van de huidige president, Hafez al-Assad, zich nog redelijk verwe ren tegenover de groeiende macht van de Iraniërs. „Hij wist een zeker evenwicht te bewaren. Vandaag maken de Iraniërs de dienst uit. Degene die beslissin gen neemt is vaker generaal Ka- cem Soleimani (aanvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde) dan Bachar al-Assad. Er worden bijvoorbeeld lokaal bestanden ge sloten tussen regeringsgetrouwe troepen en de streng islamitische groep Ahrar al-Sham. Iran heeft dat militaire bestand getekend." APPLE IPH0NE 5C 120 MIN IN NL EN EU 500MB DATA DONDERDAG 4 FEBRUARI 2016 door Carla van der Wal en Hanneke van Houwelingen In Soedan, waar 3 miljoen kinderen geen toegang heb ben tot onderwijs, werken hulporganisa ties al langer met educatieve games op tablets die wer ken op zonne-ener- gie. De leermethode is een succes. Inmid dels zijn 50.000 kin deren op deze ma nier bereikt en er worden steeds meer lessen ontwikkeld. Grote foto links: leer ling in Aleppo. ling in Aleppo. /cW foto Unicef/Sonoda DEN HAAG BRUSSEL NEW YORK EENMALIG BIJBETALEN SUPER Tuesday «v - Messages Calendar Photos Camera Weather Clock Maps Videos Notes Reminders Stocks Game Center I slechts Phone Mail Safari Music 23 per maand 1000MB €24,50 P/MND Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1057(1| Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7