Onderzoek naar gezonde regio Kruininger niet langer verdacht van ontucht Loon naar werken Afscheidsfeestje Provincie verkent drie opties om 2 ZEELAND fi De rekening voor het natuur- en recreatieproject bij Breskens dreigt nog een stuk verder op te lopen. COMMENTAAR Afspraak is afspraak, zal Arnoud Kamerbeek denken. Bij zijn aanstelling als algemeen directeur van Delta is ken nelijk overeengekomen dat hij in 2015 op een loonstij ging van meer dan honderdduizend euro kon rekenen. Als die afspraak ooit gemaakt is, is dat buitengewoon kwalijk. Al le prognoses wezen er twee jaar geleden al op dat het energiebe drijf het zwaar te verduren zou krijgen. Dan moet je misschien de buidel trekken om een zwaargewicht binnen te halen, maar dan weet je ook dat die de tering naar de nering moet zetten. Het is verwerpelijk dat iemand die overal op moet bezuinigen om zijn bedrijf gezond te houden - in clusief de salarissen van zijn per soneel - zelf zo'n exorbitante loonsverhoging toucheert. En zijn er geen prestatieafspraken met Kamerbeek gemaakt? Zijn be langrijkste doel in 2015 was de splitsing van Delta voorkomen. Dat is faliekant mislukt. Zelf heeft hij altijd beweerd dat daar door honderden Deltawerkne mers hun baan kwijtraken. Dit is dus geen loon naar werken. Uitgerekend deze week vergaderen Provinciale Staten als belang rijkste aandeelhouder over een garantstelling voor een lening van 200 miljoen euro om onderdelen van Delta te redden. Genoeg reden om nu op gemaakte afspraken terug te komen. Zijn belangrijkste doel in 2015 was de splitsing van Delta voorkomen. Dat is faliekant mislukt. Goedleven - het samenwerkings verband van zorg- en welzijnsin- stellingen in Zeeuws-Vlaanderen - heeft een opfrisbeurt gekregen en staat sinds januari weer online. Iedereen kan zich aanmelden op de website en reageren op stellin gen over verschillende onderwer pen die met zorg en gezondheid te maken hebben. De derdejaars studenten van de opleiding vitaliteitsmanagement en toerisme van de HZ mengen zich komende weken in de discus sies op de website. Het uitgangs punt is dat gezondheid niet alleen gaat over iemands ziektebeeld, maar ook over hoe mensen zich voelen en hoe veerkrachtig ze zijn. Er komen vragen aan bod als 'Zouden Zeeuws-Vlamingen die ongezond leven een hogere ziekte kostenpremie moeten betalen?' en 'Wat wordt verstaan onder positie ve gezondheid en heeft de Zeeuws-Vlaming daar ondersteu ning bij nodig.' De studenten werken mee aan een promotieonderzoek waarvan de resultaten op 15 juni worden ge presenteerd. De instellingen ne men de uitkomsten mee bij het maken van hun beleid, het ont wikkelen van nieuwe producten en het verbeteren van de dienst verlening. De gegevens van deel- De studenten werken mee aan een promotieonderzoek waarvan de resultaten op 15 juni worden gepresenteerd. nemers blijven anoniem. „De stu denten helpen bij het leiden van de discussie, die nu steeds meer op gang begint te komen", vertelt projectleider van de webcommuni ty Hanno de Schipper. Iedereen in elke leeftijd kan zich aanmelden op de website. Almanak De dame staat voor haar pensioen. Drie vriendinnen besluiten een af scheidsfeest te houden. Op de bewuste avond rijdt het trio naar het huis van hun nietsvermoedende pensionada. Of ze zich snel in haar feestjurk wil hijsen. Oh ja, ook een fotootje. De ca mera ligt de keukentafel, wijst de vrouw des huizes. Daar vinden ze een half gedemonteerd toestel. Een colle ga probeert het in elkaar te zetten, maar ze mist onderdelen. Op tafel lig gen twee zilverkleurige boogjes. „Moeten die er ook in?" „Nee alsjeblieft", grijnst het feestvar ken, „dat zijn mijn oorbellen!" Yara moet boete toch betalen Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil is ook in hoger be roep veroordeeld voor het verstrekken van onjuiste in formatie over de uitstoot van broeikasgassen. Produc tiecijfers zouden verkeerd opgegeven zijn, waardoor Yara ten onrechte meer emissierechten had gekre gen. De Nederlandse Emis sieautoriteit (NEa) legde Yara daarvoor in 2013 een boete op van 40.000 euro. Yara tekende bezwaar aan, omdat het bedrijf niets mis daan zou hebben. De recht bank stelde de NEa al in het gelijk en dat is gisteren in hoger beroep opnieuw gebeurd door de Raad van State in Den Haag. Reizigers weer droge voeten Reizigers hebben weer dro ge voeten bij de bushalte in IJzendijke. Robert Evers, fractievoorzitter van de PvdA in de Sluise gemeen teraad, stelde onlangs in een raadscommissieverga dering vragen over water overlast bij de halte na re genval. De halte aan de Ves- tingweg in IJzendijke is tij delijk, maar dat mag vol gens Evers geen reden zijn om niets te verbeteren. Om wateroverlast te voor komen zijn nu grindkof- fers aangebracht, laat de ge meente Sluis weten. Dat zijn een soort sleuven ge vuld met kiezels waarin re genwater kan weglopen. Sluis zet pastorie in de verkoop De gemeente Sluis ver koopt de voormalige pasto rie aan het Sint Eligius- plein in Oostburg. Het pand heeft een maatschap pelijke bestemming en is een gemeentelijk monu ment. Een stuk van de grond maakt deel uit van het binnenplein waar be zoekers van de naastgele gen kerk hun fietsen kun nen stallen. Dat blijft zo. Meer informatie is te vin den op de website van de gemeente Sluis of door te bellen naar 0117-457226. ÏTfmrmrrtfu Urarrrm 05-02 06-02 07-02 MIDDELBURG. Gisteren was-ie er dan eindelijk: de brief met een nieuwe onheilstijding over het natuur- en recreatieproject Wa terdunen. Toen gedeputeerde Ben de Reu in oktober aan Pro vinciale Staten meldde dat een tekort dreigde van ongeveer 3 miljoen euro, beloofde hij nog voor de jaarwisseling met een exactere berekening en een mo gelijke oplossing te komen. Dat lukte niet, want de accountant had langer werk. Nu is duidelijk waarom. „Het uiteindelijke finan ciële beeld is ongunstiger gewor den", schrijft het dagelijks pro- De doorrekening van de kosten van Waterdunen is een gevolg van het debacle rond de Sloeweg. vinciebestuur aan de Staten. „Uit de bevindingen blijkt dat we af stevenen op een tekort van ruim 6 miljoen euro als we nu niet bij sturen." Het project kost in to taal 200 miljoen euro, waarvan 84 miljoen euro voor rekening komt van de provincie. Onduidelijk is waardoor het project opnieuw duurder uitvalt. De Reu wil vóór de Statenverga dering van morgen geen toelich ting geven. De brief verraadt wel iets. Het project was de afgelo pen jaren 'onderbemenst'. Voor het werk was 1,5 fte beschikbaar. „De projectorganisatie wordt aan gepast op de aansturing van een dergelijk groot en complex pro ject", aldus de brief. Meer men sen kosten meer geld. Een oplossing om het tekort weg te werken is nog niet voor handen. Er worden drie mogelijk heden verkend: bezuinigen door de inrichting van het gebied te versoberen, (extra) bijdragen bin- nenhengelen bij partners en der den en 'als sluitstuk' het tekort als provincie zelf dekken. Een mix van alledrie ligt voor de hand. „We verwachten dat het nog enige tijd zal duren voor dui delijkheid bestaat over de moge lijkheden om het dreigende te kort te vookomen." Op 4 maart is een informatiebijeenkomst be legd, waarop het dagelijks provin ciebestuur met de Staten over mogelijke oplossingen van ge dachten wil wisselen. Wel is inmiddels ingegrepen in de projectorganisatie. Project leider Lies Dekker gaat zich voortaan richten op de Mariniers kazerne. Haar plaats wordt inge nomen door Nancy Vinke, die betrokken was bij een zeer suc cesvol groot project van de pro vincie: de Sluiskiltunnel. De doorrekening van de kos ten van Waterdunen is een ge volg van het debacle rond de ver breding van de Sloeweg, die vo rig jaar 20 miljoen euro duurder bleek uit te vallen. In het project ten westen van Breskens wordt de versterking van de kust gecombineerd met een natuurgebied, vakantiehuis jes, een camping en een hotel. KRUININGEN. De man die eind 2014 grote onrust veroorzaakte in Kruiningen moet zich in april voor de rechtbank verantwoor den. Niet voor seksueel misbruik van kinderen, waarvan hij des tijds werd beschuldigd, maar voor het bezit van kinderporno. De zaak rond de uit Irak af komstige man hield Kruiningen ruim een jaar geleden behoorlijk in de greep. De bewoner van de Slotstraat zou twee kinderen sek sueel hebben misbruikt. Ouders van één van de ver meende slachtoffers gingen de man voor zijn woning te lijf, waarbij hij meerdere steekwon den opliep. Na alle commotie werden de ouders via scholen en kinderdag verblijven door burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal op de hoogte gesteld van de zaak. Huis man zorgde er ook voor dat de verdachte het dorp verliet. Daar kon hij weliswaar niet toe wor den gedwongen maar, zo zei de burgemeester destijds, 'we heb ben hem wel een duwtje in die richting gegeven'. Het Openbaar Ministerie ver denkt de 38-jarige man nu niet meer van ontucht. Wel wordt hem ten laste gelegd dat hij kin derporno bezit. door Sophie Stockman TERNEUZEN. Leerlingen van de Ho geschool Zeeland in Vlissingen on derzoeken hoe Zeeuws-Vlaanderen zich kan ontwikkelen tot een nog gezondere regio. Dat doen ze via in ternet op de webcommunity van Goedleven. De community is te vinden op www.ikwilmeedenken.nl. Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL IJZENDIJKE OOSTBURC Vrijdag Zaterdag Zondag 13-18 uur 11-17 uur 11-17 uur Toegangsprijs voor één dag A Kinderen tot 12 jaar gratis* *Ti™ *Onder begeleiding van een volwassene Tekort op Waterdunen naar 6 min door Ernst Jan Rozendaal door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79