O w Spoorzoekers in China Woonbond onderzoekt of scheefwoners geld terugkrijgen 4 NIEUWS Eindelijk rustig borstvoeding geven onder één duidelijk bordje Een gevoelige tik voor minister Blok: de fiscus mag inkomensgegevens van huurders niet verstrekken aan verhuurders. 176.000 REIZIGERS PER DAG l 'JA fe STRAATSBURG. Moeders van pasge boren baby's moeten straks in heel Europa bordjes vinden met rustige plaatsen voor borstvoe ding. Brussel zelf moet zorgen voor één gelijk, gemakkelijk her kenbaar pictogram. „Het kost bijna geen geld, het is gezond en het bevordert de weer stand van kinderen", aldus Peter van Dalen (Christenunie) en An nie Schreijer (CDA), twee Neder landse Europarlementariërs die het initiatief van hun Kroatische collega Marijana Petir onderschrij ven. Petir, zelf geen moeder, za melt momenteel handtekeningen in bij collega's, en dat loopt als een treintje. „Ons plan past prima in het Euro pese streven om obesitas tegen te gaan", zegt Petir. „Dat begint al met een goede voeding van de ba by." Als het aan haar ligt marke ren pompsta tions, postkan toren, banken, winkels, restau rants en musea in heel Europa de plekken waar moeders zich met hun baby rustig kunnen terugtrekken met een pictogram, de Europese borstvoedingsster. Die zou dan het legioen aan al be staande borstvoedingslogootjes moeten vervangen. Het idee komt straks ook op het bureau van Europees voorzitter Mark Rutte. De 'gluurverhoging' wordt-ie smalend ge noemd: de pittige huurstijgingen tot wel 5 procent die zo'n 500.000 huur ders sinds 2013 kregen opgelegd om dat ze meer dan 33.000 euro verdien den. Zo moeten deze 'scheefwoners' aangemoedigd worden om hun socia le huurwoning te verruilen voor een vrijesectorwoning of koophuis. Wie blijft, moet op de blaren zitten. Om te bepalen of iemand 'te veel' verdient, kan de woningcorporatie sinds 2013 inkomensgegevens opvra gen bij de fiscus. Daar wordt veelvul dig gebruik van gemaakt: vorig jaar wel 1,8 miljoen keer. En door die prak tijk zette de Raad van State gisteren resoluut een streep. De Belasting dienst is helemaal niet verplicht die gegevens aan te leveren, oordeelt 's lands hoogste bestuursrechter. De wettelijke basis ontbreekt. Regeringspartijen WD en PvdA schrokken zich gisterochtend een hoedje. Het gaat immers om honder den miljoenen euro's aan extra huur opbrengsten, die (deels) via de ver- huurderhefïïng de staatskas in vloeien. Maar in de middag keerde de rust weer. „De Raad van State valt over een technisch punt. Dat moet snel gerepareerd worden, maar ik ben niet bang dat deze uitspraak grote ge volgen heeft", zegt WD-Kamerlid Roald van der Linde. Ook de PvdA denkt niet dat 'alles nu wordt terugge draaid'. „Ik snap dat de Woonbond daarop zinspeelt, maar het schept on redelijke verwachtingen bij huur ders", stelt PvdA'er Albert de Vries. De coalitiepartijen betogen dat het hoogste rechtsorgaan wijst op een manco in de wet, maar dat de aanleve ring van gegevens op zichzelf niet ter discussie wordt gesteld. Ofwel: het principe dat de fiscus inkomensgege vens mag verstrekken aan corporaties is niet onrechtmatig. Het stond al leen niet goed in de wet. Het kabinet zag die bui al hangen en heeft inmiddels twee wetsvoorstel len naar de Kamer gestuurd die het gat in de wet moet dichten. Vandaag Het kabinet zag de bui al hangen en minister Blok (foto) heeft inmiddels twee wetsvoorstellen naar de Kamer gestuurd wordt de eerste van die twee wetten behandeld, waarna er dinsdag over kan worden gestemd. Als de Eerste Kamer vervolgens ook akkoord gaat, is de wettelijke verankering alsnog een feit. Minister Stef Blok (Wonen, WD) vraagt de Kamers daarom voort te maken, zodat voor 1 juli dit jaar, de datum waarop de huren jaar lijks worden aangepast, alles in kan nen in kruiken is. De SP denkt daar anders over. Vol gens SP-Kamerlid Farshad Bashir is de inkomensafhankelijke huurverho ging door de uitspraak dit jaar van de baan: „Dit is goed nieuws voor huur ders." Ook de Woonbond, die op komt voor de belangen van huurders, ruikt kansen. „De uitspraak van de Raad van State is glashelder: de juridi sche grondslag ontbreekt en dus mag het niet. Dat kun je niet snel even re pareren zoals de coalitie nu pro beert", zegt Woonbonddirecteur Ro nald Paping. „Inkomenspolitiek hoort niet thuis bij verhuurders." De belangenvereniging gaat nog een stapje verder: het onderzoekt of scheefhuurders op basis van deze uit spraak ook een deel van hun huur kunnen terugeisen. „De jarenlange extra huurverhogingen heeft een deel van de huurders in financiële problemen gebracht. Zij zouden zo'n teruggave ongetwijfeld goed kunnen gebruiken." Vj' *- ar 4^ 1 w— GUANGZHOU. Volle stations, overvolle perrons en afgeladen treinen zijn niemand onbekend, maar de taferelen die zich op het station van de Chine se stad Guangzhou afspeelden, slaan alles. Met de viering van het Chinese nieuwjaar in het vooruit zicht kozen de forensen er massaal voor alvast de trein naar huis te nemen. De massale opkomst groeide uit tot een zelfs voor Chinese begrippen ongekend grote menigte van 176.000 reislustigen op één dag. Wat niet meehielp om geduldig in de rij voor een kaartje te gaan staan, waren de ijzige kou en de sneeuwval. Lokale media toonden beel den van de immense, verkleumde massa voor de ingangen van het station. De gemeente kondigde code rood af wegens het gevaar, foto EPA door Frans Boogaard Raad van State schiet 'gluurverhoging' af door Natasja de Groot en Laurens Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4