Het waterschap kan aan de kant, scheelt veel geld Splitsing energiebedrijf vraagt offer aandeelhouder Colofon FZC 10 ZEELAND 088-0561510 088-0139910 Windmolens Doel De provincie en gemeenten moeten voor 200 miljoen euro borg staan om de energieproductietak van Delta te redden. In 1991 is een fusie tot stand gekomen tussen de twee Zeeuwse waterschappen. Door deze fusie is een situa tie ontstaan waarbij het gezagsge- bied van het enige Zeeuwse water schap samenvalt met dat van de provincie Zeeland. Daardoor zijn er twee verschillende bestuursor ganen ontstaan voor éénzelfde ge bied. Dat is ondoelmatig en leidt tot bestuurlijke drukte én dubbele lasten. Het ligt daarom voor de hand die twee bestuursorganen samen te laten gaan. De provincie Zee land bestuurt en heeft de demo cratische controle en de 'dienst waterschap' voert de werkzaamhe den uit. Het Rijk heeft iets soortge lijks ook gedaan. Het ministerie van Infrastructuur en Milieu is po litiek verantwoordelijk en Rijks waterstaat voert uit. Bij voldoende politieke steun kan dat in Zeeland ook, zonder wijziging van de Grondwet. De voordelen zijn legio. Het op heffen van een achterhaalde be stuurslaag (geen geborgde zetels voor boeren en bedrijven) en geen aparte waterschapsverkiezingen meer. Onderzoek door onder meer de universiteit Tilburg heeft aangetoond dat er honderden mil joenen te besparen zijn in de wa terketen. Bovendien komt er dan een sterke bestuurslaag doordat Provinciale Staten de bestuurstaak van het waterschap overnemen. De provincie heeft overigens al een toezichthoudende taak op de waterschappen! Toegegeven: de taken van het waterschap zijn belangrijk en on ontbeerlijk. Het werk wordt met passie en deskundigheid uitge voerd door gemotiveerd perso neel. De topstructuur kent echter nog middeleeuwse en ondemocra tische trekken die moeten worden opgeruimd. Dat kan door een fu sie tussen Provincie Zeeland en Waterschap Scheldestromen. Goed geboerd De waterschappen hebben ooit goed 'geboerd', maar kunnen nu bestuurlijk aan de dijk worden ge zet. Het kabinet heeft in het re geerakkoord besloten de water schappen uit de Grondwet te ha len, maar voert dit niet uit. Dit wellicht als gevolg van een sterke waterschapslobby, die tot ver in het kabinet schijnt te reiken. Wij roepen Provinciale Staten op deze 'nalatigheid' per motie aan kabi net en Kamer kenbaar te maken. Vooruitlopend daarop zou een fu sie met het waterschap moeten worden aangegaan. Het scheelt u en ons veel, heel veel geld! Brieven Om snel en méér elektriciteit (krant van 25 januari) van aan staande windparken vanuit Zee land te kunnen transporteren is nieuwe zwaardere bekabeling no dig. Dit is niet iets nieuws. Dat verkondig ik al jaren. Nu dat echt gaat gebeuren realiseren mensen zich pas dat een windmolenpark veel ongerief en vooral hoge ka- belkosten met zich meebrengt. Dit nota bene voor ouderwetse en met forse subsidies gebouwde windmolens welke maar 35 pro cent van het jaar productief zijn. Was dit eenmalig dan is het nog niet zo erg, maar over tien tot vijf tien jaar zullen deze nieuwe windparken aan vervanging toe zijn! De oude windmolens moe ten dan verwijderd worden! Niemand heeft zich gerealiseerd dat ook dit voor veel geld zal gaan gebeuren. Precies zoals nu reeds in Duitsland het geval- en waar veel heibel over - is want wie moet de verwijdering beta len? Wij, de dom gehouden bur gers, zullen toch wel (moeten) be talen, aldus de kortzichtige en achteroplopende politiek! De windparkeigenaren lachen in hun vuistje. Beste lezers, let wel op uw maandlasten, want door deze noodzakelijke bekabeling zal deze bijdrage enorm gaan stij gen! Je moet er tenslotte wat voor over hebben om (wereld wijd) 0,02 procent C02 te bespa ren en de ZMF (als mede-eige naar) aan inkomsten te helpen. Minister Schultz (krant van 21 ja nuari) laat gelukkig haar oren niet hangen naar de milieu-acti visten die zeuren over de kern centrales van Doel. Zelfs burge meesters laten zich er door beïn vloeden. Ik woon al 40 jaar niet ver van Doel en ik voel mij hier veiliger dan in mijn auto. Sommige mensen vergelijken kerncentrales met atoombom men, maar een kerncentrale kan niet ontploffen. Hij levert schone elektriciteit. In Japan kwamen 30.000 mensen om door een na- boosdoener is de lage elektrici teitsprijs. Door de import van groene stroom uit buurlanden is er overproductie. Conventionele energiecentrales draaien daar door verlies. Zelfs de kerncentra le in Borssele, ooit de geldkraan van Delta, is geen melkkoe meer. De gasgestookte Sloecentrale draait op een laag pitje omdat Noord-Amerika zijn steenkool in Europa dumpt. Zo is de energietak afgegleden van 100 miljoen euro winst voor de crisis in 2008 tot dik 75 mil joen euro verlies. Het financieel plan Delta voor 2016 spreekt boekdelen: de omzet daalt met 300 miljoen euro. De verwachte winst is miniem: 1,5 miljoen eu ro. En dividend voor de aandeel houders zit er niet meer in. Zelfs als splitsing was verij deld, gelooft geen aandeelhouder nog dat Delta in zijn huidige vorm kan overleven. Daarom heb ben de aandeelhouders al eerder een fusie met Eneco onderzocht. Die ketste af op de kerncentrale, die niet in het groene van Eneco past. Delta valt dus voor de ontmanteling van Delta. Het energiebedrijf moet voor 1 juli 2017 zijn netwerkbedrijf heb ben afgesplitst van zijn commer ciële energietak. Delta heeft zich tot in de Eerste Kamer verzet te gen de Wet Onhankelijk Netbe- heer (WON). Een gevecht dat in de Senaat een succesje opleverde, want die verwierp de Elektrici- teits- en Gastwet uit onvrede over de splitsing van de energie bedrijven Delta en Eneco. Delta won zo een slag, maar verliest de oorlog, want de WON, de zogenoemde splitsing kracht uit 2006, blijft gewoon van kracht. Toezichthouder Auto riteit Consument en Markt (ACM) gaat die ook handhaven. Delta's concurrenten Nuon en Es- sent hijgen waakhond ACM al in de nek. Beide hebben zelfs gepro testeerd tegen het besluit van de ACM om Delta meer tijd voor de splitsing te geven. De tweede Om te redden wat er van energiebe drijf Delta te red den valt, moeten de aandeelhou ders zich in de schulden steken. Provinciale Sta ten beslissen morgen of ze borg willen staan voor een lening van 200 miljoen euro. De hand op de knip houden is eigenlijk geen op tie. Dan gaan er nog meer geld en Zeeuwse banen verloren. Dat tekent het dilemma waar voor grootaandeelhouder provin cie (50 procent belang in Delta) en de gemeenten als kleine aan deelhouders staan. Delta is in zijn huidige vorm niet meer le vensvatbaar. Dankzij de combina tie van energieproductie- en han del, een netwerkbedrijf, multime dia en een belang in waterbedrijf Evides als in het verleden ook af valverwijdering, kon een kleine speler als Delta lange tijd overle ven. Er zijn twee oorzaken TE CAST door Tom Aalfs, Leen Harpe en Frits de Kaart Tom Aalfs, oud-Statenlid D66; Leen Harpe, oud-Statenlid GL; Frits de Kaart, oud-Statenlid PvdA. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroepadvertising.nl /regio Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnementsover eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. In de schulden voc Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42