In pakjes drinken zit meer suiker dan in cola *3 NL Advocates zonder broek de gevangenis in Van der Steur belooft ruim baan voor commissie-Oosting NIEUWS 3 Kamerleden zijn er niet gerust op dat nu wél alles over de 'doofpot' op Justitie boven water komt. DEN HAAG. Collectieve déja vu op het Binnenhof. Wéér staat minis ter Ard van der Steur er beteuterd bij. Wéér een incident. Opnieuw een steigerende oppositie in het parlement. De minister weet de spoken op zijn departement van Veiligheid en Justitie maar niet van zich af te schudden. Nu weer is er hoofdpijn van de voormalige vertrouwenspersoon integriteit van het departement. Aan NRC Handelsblad deed ene Sjaak Jansen, voormalig ver trouwenspersoon integriteit van het ministerie, gisteren een vol gend boekje open. Ambtenaren op het ministerie van Veiligheid en Justitie 'zouden wel gek zijn' om misstanden te melden. In de ervaring van Jansen werden 'straf expedities ingesteld' tegen klok kenluiders. „Het eerste wat men deed is ontkennen en vervolgens wegvegen. Alles is erop gericht om het blazoen schoon te hou den. Melders werden niet gepro moveerd of kregen vervelend werk te doen." Doofpot De Kamer reageert verbolgen op 'deel nummero zoveel' van de Teevendeal-affaire, zeker nadat vorige week aanwijzingen voor een doofpot opdoken. „De hele sfeer en cultuur op het ministerie was er jarenlang niet naar om misstanden te melden", wrijft SP' er Michiel van Nispen er nog maar eens in. „Als dat tot twee jaar geleden niet kon, wat garan deert dan dat klokkenluiders nu wél veilig hun verhaal kunnen doen?" De oppositie krijgt nu zelfs bij val van de anders loyale coalitie partner PvdA, die zo onderhand ook wel klaar is met het gerom mel. „Dit lijkt te gaan over de uit wassen van een cultuur die niet op orde is", mopperde PvdA-Ka- merlid Jeroen Recourt. Zelfs zijn eigen WD wil nu het naadje van de kous weten. Foort van Oosten: „Ik mag toch hopen dat als mede werkers op het ministerie een melding willen doen, ze dat in een veilige omgeving kunnen doen." En dat op de dag dat Van der Steur juist in overleg met het par lement wilde over de heropening van de commissie Oosting. Dit nadat vorige week via Nieuwsuur uitkwam dat de zoektocht van ambtenaren naar het veelbespro ken bonnetje van de Teevendeal 'door hogerhand' zou zijn stopge zet. Van der Steur gaf immers in december zijn ICT-medewerkers er nog de schuld van dat het bon netje lang onvindbaar was. D66 is vast fel: „Als hij van niets wist, is de informatieuitwisseling tus sen ambtelijke top en bewinds man dan wel op orde?" wil Sjoerd Sjoerdsma weten. Voor Van der Steur zat er gis teravond dus weinig anders op dan alles maar in het heropende onderzoek te betrekken. De com missie krijgt 'alle ruimte' om haar tweede onderzoek te doen. Zónder beperkingen aan het bud get, mét de mogelijkheid om ie dereen die ze maar wil in te hu ren of te ondervragen. Toch was Van der Steur sinds zijn aantreden juist bezig de be zem door het ministerie te halen. Topambtenaren waar de voorma lig vertrouwenspersoon naar ver wijst, zijn vervangen. Affaires De minister beseft tegelijk: hij heeft de schijn tegen. Sinds Van der Steur het stokje 320 dagen ge leden overnam van Ivo Opstel ten, is z'n bewindsperiode een aaneenschakeling van affaires. Die rond Volkert van der G., de Teevendeal, het gedoe rond pro fessor Maat. Resultaat: drie keer moest hij publiekelijk sorry zeg gen en beterschap beloven. Van der Steur garandeert ver der kranig dat klokkenluiders 'op geen enkele manier nadelen zul len ondervinden' als ze naar de commissie-Oosting stappen en benadrukte dat in het nieuwe on derzoek 'de onderste steen boven moet'. Bontes (VNL) drong als enige aan op een parlementaire enquê te naar de Teevendeal; andere par tijen vinden dat zware middel te lang duren. D66'er Sjoerdsma sig naleert een 'heel groot gevoel van urgentie' om het dossier eindelijk te sluiten. „Ik hoop echt dat dit de laatste keer is dat we deze com missie hoeven in te schakelen." Van der Steur moet het beeld wegnemen dat zijn ministerie een grote doofpot is voor onwel gevallig nieuws. De Kamer heeft al aangegeven dat het geduld op is. Geen prettig vooruitzicht met het heropende onderzoek naar de Teeven-deal in het achterhoofd. Ditmaal vraagt Van der Steur ook alvast om 'vertrouwen' van de Kamer. Ironisch genoeg deed zijn voorganger Opstelten precies hetzelfde. Een jaar later struikel de die over de Teevendeal. Foodwatch heeft 194 pakjes onder zocht die in de schappen liggen bij de vijf grote supermarkten (Al- bert Heijn, Jumbo, Lidl, Aldi en Plus). In de pakjes zit gemiddeld 16,2 gram suiker, ofwel vier suiker klontjes. In een even grote hoe veelheid cola zitten vijf suiker klontjes. 45 drinkpakjes, dus bijna een kwart, bevatten zelfs meer sui ker dan een glas cola. Uitschieters zijn de yoghurt- drinks van Albert Heijn, Jumbo, Aldi en Plus met meer dan zes sui kerklontjes. „Een keer een pakje kan geen kwaad. Maar kinderen krijgen dit elke dag mee naar school. Als je dit drinkt in de och tendpauze, in de middagpauze en wanneer je thuiskomt, drink je on gezien bijna twintig suikerklont jes per dag", zegt Foodwatch. Er zijn ook pakjes waar heel weinig suiker in zit, maar daar zijn vaak andere zoetstoffen aan toegevoegd. Foodwatch: „Dat zijn geen gezonde alternatieven. Als je kinderen overvoert met zoet, le ren ze andere smaken niet waarde ren. Dat zie je de rest van hun le ven terug in een verkeerd eetpa troon." Foodwatch vindt dat minister Schippers van Volksgezondheid zich actiever moet opstellen: „Ze laat het vooral over aan de voe dingsindustrie zelf om gezondere producten te ontwikkelen, met minder suiker, vet en zout." Tijd voor winteronderhoud aan uw huis! De Enschedese advocate Hanneke Fauser liet het zich niet welgeval len en weigerde deze week in Zutphen haar broek uit te trekken. Ze moest daarom de ge vangenis verlaten, zonder haar cliënt te kunnen spreken. Ze dient een klacht in bij de gevangenisdi rectie. Eerder was er al commotie, omdat advocates in meerdere ge vangenissen hun bh uit moesten doen. De beveiligingspoortjes gin gen piepen door de beugels in hun bh's. Lodewijk Hekking, woordvoer der van de Dienst Justitiële Inrich tingen (DJI), zegt in een reactie 'dat dit absoluut niet de bedoeling is'. „Dames moeten als hun kle ding piept nader met een hand scanner gecontroleerd worden." Gisteren is hierover nog eens een brief gestuurd naar alle gevange nisdirecties. Na badjasgate vorig jaar - zo ge noemd omdat advocate Maart je Schaap in een knalroze badjas haar cliënt te woord moest staan - beloofde staatssecretaris Klaas Dijkhoff een eind aan die vernede ring te maken. Schaap diende des ondanks een klacht in en kreeg vo rige week haar gelijk van de Natio nale Ombudsman. Toch ging het bij Fauser deze week weer fout. Zij moest niet haar bh maar haar broek uittrek ken. De poortjes sloegen aan op de ritsjes bij de zakken. Fauser: „Het was meteen overduidelijk dat die ritsjes de oorzaak waren. Ze eisten dat ik piepvrij door het poortje stapte. Dus zonder broek. Dat was ik niet van plan. Ze had- 'Van mannelijke collega's heb ik nog nooit gehoord dat die hun broek moeten uittrekken' Hanneke Fauser advocaat den mijn advocatenpas al gezien. Ik heb meermaals gezegd: 'u mag best even voelen'. Fouilleren moet toch ook genoeg zijn? Van manne lijke collega's heb ik nog nooit ge hoord dat die hun broek moeten uittrekken. Misschien piepen de ritsen van hun pakken niet." Los van de vernedering vond ze het niet fris; wie heeft die bad jas allemaal nog meer aan gehad? Na haar protest werden er andere beveiligers bij gehaald, en iemand van hogerop, vertelt ze. Die waren allemaal onvermurwbaar. Fauser is niet meer bij haar cliënt geweest en vindt dat ze be lemmerd is in haar werk. „De zit ting van zijn strafzaak is volgende week. Nu zal ik vanwege de tijd te lefonisch moeten overleggen." Haar kantoorgenoot Rob Oude Breuil maakt er een zaak van. „Ik kan hier zo kwaad om worden. Onbegrijpelijk dat dit weer ge beurt. We gaan dit met ons kan toor zeker opnieuw bij de staatsse cretaris aankaarten." Zelf komt hij simpel door de poortjes, als hij zijn riem afdoet en schoenen uit trekt. „De rits in een maatpak is blijkbaar geen probleem voor de poortjes. Het zijn steeds de vrou wen die de sjaak zijn." Advocaat Robert Speijdel uit Enschede vindt dat de Orde van Advocaten in het geweer moet ko men. Hij kent ook verhalen van collega's met protheses, die steeds meer kledingstukken moeten uit trekken. „Een geldige advocaten- pas zou al genoeg moeten zijn." DONDERDAG 4 FEBRUARI 2016 Déja vu in Den Haag Van der Steur (midden) tijdens het debat gisteren over de commissie Oosting. foto Bart Maat/ANP door Susanne Geuze en Tobias den Hartog AMSTERDAM. In sommige pakjes drinken voor kinderen zit meer sui ker dan in cola, stelt Foodwatch. Te veel suiker kan leiden tot diabetes, hartziekten en beroerten, waar schuwt de organisatie. ONDERHOUD 6% BTW! altijdgoedinonderhoud.nl door Lucien Baard Vrouwelijke advocaten worden in de gevangenis van Zutphen nog steeds gedwongen zich uit te kle den als detectiepoortjes piepen. Te gen de regels in moeten ze in bad jas door de beveiliging. Advocaten eisen een eind aan die vernedering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3